Прочитај ми чланак

ЦРНА ГОРА: Казне за одбијање вакцинације до 2.000 еура

0

Београд -- Црногорска влада усвојила је предлог Закона о заштити становништва који прописује високе казне за родитеље који одбију да вакцинишу своју децу, преноси ВОА.

Предлогом данас усвојеног законског текста прописана је обавеза спровођења здравствених прегледа неких категорија становништва и вакцинанација деце против одређених заразних болести.

„Родитељ, усвојилац, односно старатељ дужан је да детету предшколског и школског узраста омогући вакцинацију“, рекао је министар здравља, Кенан Храповић, на конференцији за медије након седнице Владе.

Он је додао да се износ прописане казне за родитеље који одбију вакцинацију своје деце креће од 100 до 2.000 евра, преноси портал ртцг.ме.

Храповић је саопштио да заштита становништва од заразних болести укључује планирање, програмирање, организовање, спровођење и надзор над спровођењем мера за спречавање, сузбијање, одстрањивање и искорењивање заразних болести, као и обезбеђивање материјалних и других средстава за заштиту од тих болести.

„У циљу заштите становништва од преносних болести, прописана је обавеза спровођења здравствених прегледа одређених категорија становништва, клицоноша и запослених у објектима под санитарним надзором“, рекао је Храповић новинарима након седнице Владе.

Први човек црногорског здравства објаснио је да се подаци о обавезним прегледима евидентирају у санитарној књижици коју је послодавац дужан да чува у пословним просторијама у којима се обавља делатност, а која мора бити доступна на захтев санитарног инспектора.

Здравствене власти страхују да би значајни пад процента деце вакцинисане против малих богиња, заушки и рубеоле (ММР) у посљедњих пар година могао да доведе до епидемије малих богиња након појаве таквих случајева у земљама региона.

Противници вакцинације сматрају да управо ММР вакцина, као и неке друге које садрже тешке метале, код деце слабијег имунитета могу довести до тежих неуролошких сметњи, и оптужују државу за небригу и некомпетенцију у погледу третмана деце у стању аутизма.

Као одговор на критике дела родитеља и јавности, црногорска Влада је такође донела одлуку да Националном центру за аутизам додели посебни простор у оквиру Клиничког центра Црне Горе у Подгорици, као и најсавременију опрему за рану дијагностику и интервенцију код деце која пате од поремећаја из такозваног “аутистичног спектра”.