Прочитај ми чланак

„Чистач“ најважнији у ланцу кријумчарења у Суботици: Маковачка шума препрека за…

0

Добро разрађена шема за шверц миграната у Суботици наставила се истог дана када је спроведена велика полицијска акција 1. августа - полиција је ујутру одвезла око 200 ирегуларних миграната, али су исте вечери таксисти довезли најмање 400 људи. Систем функционише овако - најпре прође "чистач", за њим и таксисти који најплаћују вожњу између 50 и 100 евра по путнику, а потом се стиже у Маковачку шуму, једину препреку до Мађарске, а ту кријумчарима из Марока и Авганистана мигранти папрено плате - од 1.000 до 4.000 евра за прелаз.

Јаке полицијске снаге кренули су 1. августа око 4 сата ујутру у велику акцију чишћења шума у околини Суботице за које се знало да су центри за шверц миграната које контролишу трговци људима. У акцији је учествовало више од 800 полицајаца, од Жандармерије и припадника Специјалне антитерористичке јединице, до инспектора полиције за странце.

Акција је уследила после серије сукоба кријумчарских банди које су се бориле за контролу територије и уносног бизниса, када су ноћима у околини Суботице одјекивали рафали, а зрна летела изнад глава Суботичана који су бежали у куће да нађу заклон. Полиција је пронашла око 200 ирегуларних миграната, већина је пребачена у кампове, против њих 13 су поднете кривичне, а против 27 прекршајне пријаве. Пронађено је 9 аутоматских пушака, један карабин са оптичким нишаном, три пиштоља, више од 800 комада муниције различитог калибра.

Само неколико сати пошто су се полицајци одвезли, почеле су да долазе нове колоне возила, а полицијске џипове и марице заменили су суботички и сомборски таксисти.

„Избројали смо најмање стотинак таксија који су довезли по најмање четворо миграната, па израчунајте колико је то. Полиција је одвела 200, а таксисти су довезли 400. Једноставно, тај посао не сме да стане. Ту је сувише много пара и док се та логистика не сасече, неће бити могуће решити проблеме“, објашњава један мештанин Суботице који годинама прати ситуацију.

Неки од житеља Суботице, поготово у деловима поред шума из којих одјекују рафали, били су приморани да се самоорганизују, јер су се осетили напуштеним од државе.

„Ти таксисти који превозе мигранте су део веће, добро разрађене мреже. Вожња у локалу кошта 50 евра, мало дужа релациија 100 евра. У возило ставе по четири, пет миграната, па рачунајте колико зараде од једне туре. Увече, 1. августа смо видели углавном таксисте из Суботице и Сомбора, али смо запазили и два возила са регистарским таблицама из Новог Пазара“, каже саговорник портала Нова.рс.

Таксисти се међу собом знају, а постоје информације и да се сви договори воде у појединим локалима у Суботици.

Све иде уходаним каналима, обично пре колоне таксиста прође извидница, „чистач“ који треба да провери да ли је пут „чист“, да ли има полиције и која полиција је у питању, односно да ли ће окренути главу или ће зауставити возило.

„Чуо сам да су похапшени Авганистанци и Сиријци, али и да су се неки од њих склонили пре полицијске акције, као да су имали дојаву. То је за многе велики посао, који не би могао да се одвија без сарадње са појединцима из локала, од грађана који желе да зараде неки евро, до оних у полицији и локалној самоуправи који узимају већ озбиљније паре. У самој Суботици су станове изнајмили неки Мароканци, Авганистанци и Албанци који су умешани у трговину људима“, објашњава овај Суботичанин.

Најугроженија насеља у околини Суботице су Хајдуково, Тресетишке, Макова седмица, Палић, Радановац, правац ка Келебији.

„Мигранти имају и такозване „штек“ куће. Ту по њих 15-20 чекају да им неко јави да крену. Неке од тих кућа су ненасељене, али у некима имају локалне сараднице. И ти људи узимају неке паре. Разумем да је немаштина и да неким људима треба новац, али тако уништавају своју државу“, каже саговорник.

Тако велики број људи, а ради се о стотинама, треба и снабдети их храном. И ту постоје разрађене шеме, понеки мигранти долазе до локалних продавница, али им и неки Суботичани, наравно уз надокнаду, доносе веће количине намирница. Оно што све највише плаши је оружје, којим су банде криминалаца наоружане.

„Наводно то потиче са Косова, али ја лично у то не верујем. То значи да они треба да ризикују да прођу целу Србију атуо-путем са гепеком пуним пушака и муниције. Ко би то ризиковао? Пре ће бити да и то оружје добијају одавде, из локала“, објашњава овај Суботичанин.

Подаци о ценама прелаза државне границе између Србије и Мађарске се разликују, а према незваничним сазнањима Нове, оне се крећу од 1.000 до 4.000 евра. Прелазак од миграната наплаћује онај ко држи територију и због тога долази до сукоба банди криминалаца.

„Када се улази у шуму Маковачку, која води ка граници са Мађарском, једну страну контролишу Сиријци, други Авганистанци. У питању су озбиљне криминалне организације и управо између њих се дешавају сукоби, јер је реч о борби за територију“, додаје саговорник.

Редакција портала Нова послала је питања МУП Србије о томе да ли је неки држављанин Србије ухашен због трговине људима 1. августа и одакле потиче оружје које је пронађено, али одговор није стигао.