Прочитај ми чланак

“Бус плус“ пред укидањем?

0

bus_plus_kontrola_496885920(Вечерње новости)

Путници у јавном превозу већ срећу нове контролоре ангажоване преко ГСП „Београд“. Разликују се од запослених колега у „Бус плусу“, осим по боји радне униформе и по томе што су стално у возилу и самостално пркосе „шверцерима“. А уз то, како тврде у Дирекцији за јавни превоз, наплату на неким линијама успели су да увећају и десет пута.

Међутим, враћање дела контроле, а затим и наговештаји Александра Антића, председника Скупштине града да би и служба наплате поново могла бити под кровом ГСП „Београд“, после само годину и по, доводе у питање не само оправданост увођења новог система контроле, наплате и управљања, већ и одлуку градских челника који су један од најважнијих система у српској престоници – јавни превоз, поверили приватној фирми!

– Чињеница да су град и ГСП морали да ангажују додатне контролоре у систему „Бус плуса“ говори да наплата и укупан систем јавног превоза у овом тренутку озбиљно клецају – изјавио је Александар Антић. – Тих 500 или 700 контролора су додатна мера града и нису у складу са уговором који ми имамо са системом „Бус плус“.

Допуна картица већ почела

Допуна персонализованих картица за јул је почела, а корисницима је на располагању више од 1.900 продајних места. Шалтери за издавање који су били смештени у објектима МТС у Булевару уметности 16а и на Обилићевом венцу 2, измештени су у Булевар Михајла Пупина 10А. Остала продајна места на којима је могуће извадити или продужити електронске повластице налазе се у РК „Београд“ – Масарикова 5, ГСП – Скендер бегова 47, ТЦ Трг републике, Делиградска 10, Темпо – Вилине воде бб, Обреновачки друм 3, Аутопут за Загреб 35 и „Ласта“ – Главна аутобуска станица, Младеновац, Обреновац, Лазаревац, Барајево, Сопот.

Обавеза у вези са контролом карата, јасно је одређена чланом 31. Уговора за успостављање и обезбеђење функционисања Система за напалту карата и управљање возилима у јавном превозу у Београду. Према овом члану, конзорцијум фирми „Апекс“, „Ланус“ и „Кенткарт“, дужан је да организује контролу карата у возилима јавног превоза свакодневно и додатно по налогу наручиоца. Наводи се и да је за обављање свакодневних контрола потребно минимално 200 контролора, као и да извршилац може ове послове да повери трећем лицу уз претходну сагласност наручиоца.

Иако је уговором одређен минималан број контролора, конзорцијум очигледно није био спреман да издваја додатна средстава и да из свог новчаника плаћа још радника како би обезбедио бољу напалту. То може да се тумачи као непоштовање члана 55. поменутог уговора. Он каже да извршилац одговара за штету која је настала његовом кривицом, у случају потпуног или делимичног неизвршавања уговорених обавеза, за штету насталу услед недостатка система, као и узроковану пропустима учињеним од стране „Апекса“ и то у висини стварне штете и изгубљене добити, која подразумева умањење прихода града Београда.

Осим хвале како је ангажманом додатног броја контролора повећана наплата карата, од надлежних из Дирекције за јавни превоз нисмо добили званично тумачење уговорених обавеза, као ни одговор на питање да ли ће „Бус плус“ заиста бити укинут или ће наставити да добија 8,53 одсто од наплате и уколико овај сектор буде враћен ГСП „Београд“.

Рекордна продаја у аутобусу 95

У Дирекцији за јавни превоз тврде да је трећег дана од увођења додатног броја контролора у возила јавног градског превоза забележена повећана продаја карата ван возила и код возача. На линијама 16 и 23 продато је десет пута више карата код возача, док је на линији 88 тај број већи за 750 процената.

Једна од најдужих градских линија – 95, и даље бележи рекордан пораст. Продато је двадесет пет пута више карата код возача него пре увођења контроле! Контролори су били присутни у свим возилима на линијама 16, 23, 83, 88, 95 и 96. А продаја карата ван возила које су коришћене на овим линијама такође је порасла у односу на прошлу среду, у просеку за 180 процената.