Прочитај ми чланак

Балкански мафијаши се крију међу туристима у Шпанији

0

Српско правосуђе највише сарађује са колегама из Шпаније, јер је у овој медитеранској земљи ухапшено највише српских криминалаца под потерницом. Шпанија је постала пожељна дестинација за преступнике и бегунце јер је међу више од 40 милиона људи, колико годишње посећује Шпанију, лакше остати непримећен.

Сарадња српског и шанског правсуђа, иако оверена са неколико уговора, ипак не иде пуном брзином па се на изручење из ове земље у последње две године чекају Мирко Мијатовић због окончања судског поступка за покушаје убиства и отмице, Милован Милетић за издржавање затворске казне, Љубиша Божовић због преваре и препродаје дроге, али и особе које важе за централне фигуре српског подземља: Лука Бојовић, Владимир Милисављевић звани Влада Будала, и Синиша Петрић Зеница, који су ухапшени прошлог фебруара у Валенсији, а сада и Ђорђе Прелић, осуђен за убиство француског навијача Бриса Татона.

У Шпанији се годинама од закона крије и Слободан Радуловић, некада први човек “Ц маркета”, а овде су ухапшени и бегунци од ратних злочина и Хага, Веселин Влаховић Батко и хрватски генерал Анте Готовина.

Српски криминалци су још деведестих година уточиште од закона проналазили у Шпанији, а летовалиште Марбеља је убрзо постало друга кућа српских и црногорских одметника. Они су овде саградили велелепне виле, и наставили да се баве криминалом, и то искључиво нарко-бизнисом будући да је Шпанија “лука” за увоз дроге у Европу.

Временом, успостављена је и “линија” Јужна Америка, Африка, Шпанија – која је у ствари бизнис линија српских нарко-дилера. Пословање са дрогом довело је до ситуације да скоро нема хапшења у Шпанији, а да у нарко-групи нема бар једног српског држављанина, било да је реч о морнарима, људима који “штекују” или превозе дрогу даље.

Шпанија је као центар нарко-бизниса била база и одбеглим нарко-босовима Дарку Шарићу и Дејану Стојановићу Кеки.

У истрагама шпанске полиције откривена је и милионски вредна имовина Шарићевог, али и Бојовићевог земунског клана. Њихови станови откривени су у Мадриду, Барселони, Гренади и Марбељи, луксузна вила у Малаги, као и бројне јахте за које се сумња да су коришћене за превоз дроге.

Међутим, иако је пре две и по године најављена подела заплењене имовине на равне части између Србије и Шпаније, до тога до сада није дошло иако се ради о вредности од више десетина милиона евра.

(Блиц)