Прочитај ми чланак

АЛБАНАЦ СА ДРОНОМ: „Морина се плаши изручења Србији“

0

Новинар Џејмс Монтегју посетио је Исмаила Морину који из затвора у Хрватској поручује да се изручења Србији "плаши више него ичега".

Монтегју је иначе за „Њујорк тајмс“ писао о случају „Дрон“ из октобра 2014. у Београду када је Албанац настањен у Италији Исмаил Морина прекинуо фудбалску утакмицу Србија-Албанија дроном са националистичким транспарентом.

Н1 наводи да Морина, осумњичени за управљање дроном са заставом Велике Албанијена на прекинутој фудбалској утакимици, у екстрадиционом притвору у Дубровнику још чека одлуку о изручењу Београду. Наводи се да ће коначну реч дати Врховни суд Хрватске, којем је Морина поднео жалбу на одлуку о изручењу, као и хрватски министар правосуђа Дражен Бошњаковић.

Морина је у затвору у Дубровнику, где се нашао након што је по потерници из Србије ухапшен у Хрватској прошлог месеца, чека да се после Жупанијског суда који је донео решење о изручењу о свему изјасне и Врховни суд и Бошњаковић.

Н1 цитира речи Монтегјуа да Морина ишчекује одлуку у атмосфери „страха и неизвесности“.

„Када сам га видео био је веома уплашен, био је другачија особа од оне коју сам упознао две године раније када сам га интервјуисао након инцидента са дроном. Скратио је косу, одсекао је браду, уплашен је за своју будућност, посебно ако буде изручен, а тога се плаши више него ичега, јер верује да би му живот у Србији био угрожен“, навео је Монтегју.

Н1 преноси да је Марко Савковић из Београдског фонда за политичку изузетност оценио да би „Морина у Србији имао правично суђење“, али да „није сигуран да би у затвору био и безбедан“ и да „због тога и не очекује да буде испоручен“.

„Ово сада се политизовало на нивоу који је претеран и што јесте лоше, имаћемо наредних дана наставак политизације. Банална је ствар, али и то је реалност Балкана, да и око тако баналних ствари државни врхови морају да комуницирају. Не би ме изненадило да и сада комуницирају и покушавају да реше ситуацију. Не верујем да ће она оставити неке трајније последице“, навео је Савковић.

Н1 наводи да Морини због инцидента на утакмици прети казна и до осам година затвора, али да је албански министар правосуђа Газмент Барди званично затражио од Хрватске да га не изручи Србији, сматрајући да би био угрожен и дискриминисан, а велики број медија у региону преноси да је у току интензивна дипломатска офанзива премијера Албаније Едија Раме, који ван домашаја јавности покушава да издејствује сличан исход.

Жупанијски суд у Дубровнику донео је решење о изручењу Србији Исмаила Морине осумњиченог да је пре три године дроном прекинуо утакмицу фудбалских репрезентација Србије и Албаније у Београду, а сада је на потезу Врховни суд у Загребу, рекао је за „Вечерње новости“ судија Перо Милоглав из дуборвачког суда.

„Жупанијски суд у Дубровнику установио је да постоје сви предуслови за изручење Исмаила Морине Србији и сву потребну документацију послали смо Врховном суду у Загреб који ће да донесе решење“, рекао је за Милоглав.

У случају Морина упућена је жалба о којој ће одлучивати Врховни суд Хрватске, реклао је Милоглав.

Он каже да сада постоји неколико решења, између осталог да Врховни суд одбије решење које је донео суд у Дубровнику и цео предмет поново врати на разматрање.

„Међутим, ако Врховни суд потврди наш став онда ће моћи да крене процедура изручења Исмаила Морине Србији, што је и затражерно. Коначну одлуку донеће министар правосуђа Давор Бошњаковић“, појаснио је Милоглав.

АП је јуче објавио да је након инцидента с дроном на стадиону избило насиље навијача и наводи да је Морина ухапшен у јуну у Хрватској на основу потернице из Србије, а да је суд у Дубровнику протекле недеље одобрио изручење овог 35-годишњег Албанца Београду.

Министарство правде Србије нема потврду да се то догодило, јавио је РТС.

Како је пренео АП, Фудбалски савез Албаније позвао је владу те земље да „интервенише у оквиру правног контекста како би зауставила изручење Исмаила Морине Србији“.

Његов брат Џеваир се пожалио телевизији „Репорт“ да влада у Тирани не обраћа довољно пажње на случај његовог брата и казао да би Исмаилов живот био „угрожен“ у Србији.

„Позивамо државу Албанију да интервенише и заустави изручење Србији. Ми бисмо, као породица, учинили нешто веома радикално што би све изненадило“, рекао је Џаваир не објаснивши на шта мисли.