Прочитај ми чланак

Агонија са бушотинама на савском насипу се наставља

0

Ниједна бушотина кроз савски насип није санирана, а има их преко 40. Из неких од њих је вода куљала јер су се црева противзаконито провучена кроз насип пробушила.

И пошто смо послали писмо Градском већу у јуну и септембру 2021. године, не само да претходна кривична дела бушења насипа нису решена, већ су се инциденти на насипу наставили. Грађани су поново ухватили бушење насипа овог пута за пројекат МУП-а. Вода је поново цурила испред зграде Градског зеленила на два различита места због пуцања нелегалних водоводних цеви у насипу постављених за водоснабдевање сплавова. Вода је куљала из насипа данима тик испред улаза у зграду Градског зеленила, вентил није затворен ни пошто су грађани пријавили да вода куља из насипа.

Новембар 2021 – Вода куља из насипа, радници буше насип

Преко друштвених мрежа је стигла информација да вода куља из насипа у Блоку 70 преко пута зграде Градског зеленила, јер се по свој прилици пробушило неко од водоводних црева која су противзаконито постављена кроз насип. Грађани су снимили 21. новембра 2021 видео прилог из ког се види куљање воде из насипа као и велика бара која је тако настала испред Градског зеленила. Градско зеленило није реаговало ни у једном тренутку, иако је вода куљала из насипа више од месец дана на овом месту.

Грађани су истовремено били открили поново прокопавање насипа између блокова 70 и 70А, 21.11.2021, и снимили видео прилог и о том инциденту.

Радници су наставили 23.11.2021 да буше насип да би кроз њега провукли каблове. Присутни грађани су позвали полицију, која је убрзо стигла и пропитала мајсторе. Координатор радова је из фирме Интек која је наводно подизвођач компаније Роминг која пак инсталира камере за МУП у оквиру Safe City пројекта. Табле за грађевинске радове није било, нити је координатор показао дозволе за радове.

Грађани су пријавили да вода куља из насипа полицији и комуналној полицији који су били на лицу места 23.11. због поменутог бушења насипа, али они нису имали времена да погледају ову опасност. Грађани су упутили пријаву надлежнима о овим оштећењима насипа 24.11.2021.

У свом одговору 26. новембра Србијаводе обавештавају грађане да је насип заиста прекопан да би се на насип поставиле видео камере у оквиру пројекта “Сигуран град” Министарства унутрашњих послова. Не знамо колико може бити сигуран град у коме се буши савски насип. Они су такође навели да претпостављају да је провирање воде код Градског зеленила резултат подземног оштећења водоводних инсталација за потребе водоснабдевања сплавова, а за које Србијаводе нису дали водне акте. Србијаводе су упутили ове информације водној инспекцији.

Инспекција 6. децембра одговара да је ЈВП Србијаводе заиста дало одобрење за копање канала кроз насип за постављање видео надзора на кеју, а 14. децембра да је наложено ВПЦ Сава-Дунав да санирају насип који је оштећен због воде која је из њега куљала. Није међутим објашњено због чега је вода цурела, нити да ли је неко санкционисан.

Дана 14. децембра су упућени захтеви надлежнима за информације које су изостале: решење по ком су радници бушили насип за потребе МУП-а, и о мерама предузетим против лица које је бушило насип код Градског зеленила. Инспекција је одговорила да грађанка која је пријавила проблем није странка у поступку и да јој се зато не доставља ова информација.

Надлежни нису ништа урадили поводом воде која је цурила из насипа, чак ни вентил није био заврнут месец дана касније. Грађани су поново послали допис 21. децембра о томе да вода још увек цури из насипа, што показује снимак направљен 19.12.2021, вода је и даље цурила 22.12.2021 што је стримовано на друштвеној мрежи фацебоок. Што се тиче бушења насипа за потребе МУП-а, коцке које су враћење на место направљених рупа су понирале 22.12.2021, а што говори о стручности радова.

Избушени насип из кога је вода куљала није био саниран ни 02.03.2022, раскопана је огромна рупа и непознато је да ли је прописино утабана на крају, што се види на фејсбук стриму.

Април 2022 – Вода поново цури из насипа

Дана 13.4.2022 грађани поново откривају да вода цури из насипа и слива се низ насип, поново у близини зграде Градског зеленила, и пријављују ово ново оштећење насипа надлежнима 13.4.2022 и 14.4.2022: Србијаводе, водној инспекцији и БВК.

Снимљен је видео на коме се види да вода цури из насипа у рупу посађеног стабла на круни насипа.

Водна инспекција је изашла на терен 14.4.2022 и констатовала да је при сађењу стабала по круни насипа пробушено неко од црева за водоснабдевање сплавова. Инспектор Дашић је обећао да ће наложити БВК да се заврне вентил овом сплаву, а власнику сплава да санира насип. На примедбу грађанке да не може власник сплава да санира насип није одговорио, нити је хтео да коментарише да ли ће власник сплава бити санкционисан због кривичног дела. Исти дан Србијаводе су послали одговор у коме претпостављају да је дошло до пуцања водоводне цеви за водоснабдевање сплавова, и пишу да су о инциденту обавестили инспекцију.

Епилог велике пукотине у блоку 45 – Насип није саниран, нико није санкционисан, опасност је остала
На дан 19.11.2020 је откривена дугачка пукотина по висини савског насипа на шеталишту у блоку 45, преко пута сплава Андреа Миа, у нивоу зграде Др. Ивана Рибара 189. Ова пукотина је пријављена одмах надлежнима мејлом: Србијаводе, водној инспекцији града Београда, и БВК.

Представник Србијаводе је изашао на терен, утврдио да постоји пукотина и посумњао да је настала као последица провлачења водоводних цеви до сплавова, и пријавио је случај водној инспекцији. Ову информацију су од Србијаводе 20.11.2020 добили мејлом грађани који су пријавили случај. Од водне инспекције потом нисмо добили никакав одговор. БВК је утврдио да постоје два регистрована споја са водомерима на овом месту, али да БВК не одржавају цеви, и о томе је известио мејлом 24.11.2020. БВК је утврдио да нема изливања воде у насип. Није јасно како БВК може да региструје водомере који су прикључени на цеви због којих је пробушен насип, односно извршено је кривично дело 282 по Кривичном законику.

Грађани су касније открили да постоји шахт на врху насипа, и црева излазе из насипа ка сплавовима на супротној страни насипа, тако да је ова пукотина дефинитивно последица бушења насипа да би се спровеле црева до сплавова. На дан 29.01.2021 је стигао допис градске инспекције Х-10-325.5-276/2020 да је водни инспектор Дејан Дашић изашао на терен 27.12.2020 и наложио ЈВП Србијаводе да санирају насип у року од 90 дана, што се није десило. Рупе на насипу су само затрпане земљом али то није санирање озбиљно оштећеног насипа.

Подсећамо да су врхунски стручњаци у области хидротехнике и геотехнике објаснили да је бушење насипа изузетно опасно и да се насип мора хитно санирати: „На насипу се могу видети ровови који постају места на којима се може очекивати да ће, у условима велике воде реке Саве, насип веома брзо попустити и бити пробијен. Нека оштећења су тако озбиљна да се процењује да би до рушења насипа могло доћи у времену од само неколико сати. Проблем оштећења насипа је у тој мери озбиљан да се санације свих оштећених места морају урадити без импровизација, по истим принципима по којима се насип и гради, да би се остварила поуздана монолитност конструкције. Обим интервенције зависи од дубине и ширине оштећења.“ Ово стручно мишљење може се наћи на сајту Академије инжењерских наука Србије на линку.