Прочитај ми чланак

ВЕНЕЦУЕЛА: Најављени нови нереди, војска уз Мадура, кључна одлука на Америци

0

Проамеричке присталице у Венецуели ће се поново окупити данас на протестима, након што их је Хуан Гваидо позвао на нове демонстрације.

Све ово дешава се након што је председник Николас Мадуро рекао да је зауставио опозицију у “покушају државног удара”.

Гваидо каже да оружане снаге сада враћају демонстранте, али Мадуро каже да се нису окренули против њега.

У свом телевизијском обраћању у уторак Мадуро је оптужио демонстранте за „озбиљне злочине“ који неће проћи некажњено, као и да САД кују заверу против њега.

Подсећамо, Гваидо је себе прогласио привременим лидером Венецуеле у јануару, а признало га је више од 50 земаља, укључујући САД, Велику Британију и одређени број држава Латинске Америке.

Међутим, Мадуро је, уз подршку Русије, Кине и врха војске земље, одбио да препусти вођство проамеричким пучистима

Амерички државни секретар Мајк Помпео рекао је да је војна акција била „могућа“ ако је то потребно, али да би сад више волели мирољубиву транзицију власти.

„Он планира да касније разговара са руским министром иностраних послова Сергејем Лавровом“, рекао је саветник за националну безбедност Џон Болтон.

Раније данас, Гваидо је на свом Твитеру објавио локације на којима ће се опозиционари окупити у Каракасу.

Опозиција тврди да су се протести одржавали широм Венецуеле.

Војска одбранила Мадура, кључна одлука на Америци

Покушај државног удара у Венецуели је пропао, а на сцени су поново отворене карте и америчкa претња војном интервенцијом. Доналд Трамп највероватније неће покренути ту акцију у години када отпочиње кампању за реизбор. Међутим, плаћеници „Блеквотера“ увек су му при руци…

Покушај државног удара у Венецуели очигледно није дао резултате које су очекивали самозвани председник те јужноамеричке земље и Американци, сматра дугогодишњи дописник из земаља шпанског говорног подручја, Борислав Лалић.

„Јучерашњи дан, али и претходни месеци показали су да председник Мадуро у војсци има доста снажно упориште, а то је пресудни фактор који ће решавати судбину његове владавине, односно судбину покушаја да се он сруши. Од око 150.000 људи у униформама, огромна већина стала је уз садашњи режим“, наглашава Лалић.

Иако је Гваидо покушао да представи да је велики део армије прешао на његову страну, питање је колико је то тачно, наглашава Лалић.

„Сигурно је да има отпадника од војске, али могуће је да је у медијском рату, који води опозиција уз помоћ Американаца, један број демонстраната обукао униформе да би се у медијима показало какво Гваидо има упориште. Међутим, показало се и да покушај државног удара ипак није успео.“

И опозиција и Американци, додаје Лалић, покушавају да, како каже, терминолошком игром, цео подухват представе као акцију „легалног председника“ да свргне Мадура.

Иако и амерички државни секретар Мајк Помпео и саветник за националну безбедност Џон Болтон поново говоре о томе да су све опције на столу, Лалић сматра да председник Доналд Трамп, у години када отпочиње кампању за други председнички мандат, себи не може дозволити да војном интервенцијом мења режим у Венецуели.

„Венецуела је земља која има преко тридесет милиона становника, која има слободарске традиције борбе за независност, које је код млађих генерација поспешио и развијао Уго Чавез, тако да државни удар или војна интервенција не могу проћи тако глатко“, каже наш саговорник и подсећа на речи Николаса Мадура од пре неколико месеци, да Америку у Венецуели чека нови Вијетнам ако буде војно интервенисала.

Ни светска ни америчка јавност не би лако прогутале америчку војну акцију у Венецуели, каже Лалић и своју тезу поткрепљује примером Шпаније, која је, иако се залаже за повлачење Мадура и организацију нових избора, категорички тражила заустављање војног удара.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!