Прочитај ми чланак

МАЛИНОВИЋ: Случај пада хеликоптера показао да у Србији не постоје институције

0

Ни четири године након пада војног хеликопетра Ми-17 у близини београдског аеродрома Никола Тесла нико није кажњен због тога што је у акцији спасавања новорођене бебе прекршен ланац командовања.

Подсетимо летелица се тада по, изузетно лошим временским условима, по магловитој ноћи, из Рашке упутила у Београд са животно угроженом бебом старом пет дана.

Омер Мехић: Поново не видим писту, морам у пењање.

Контрола: Изнад писте сте сада, јавите ако је угледате.

Мехић: Не видим је, имам 140 метара. Јел је види неко?

Контрола: Пасат 91, јел се чујемо, Београд, јел се чујемо…

Биле су то последње речи пилота Омера Мехића 13. марта 2015. У 22:31 комуникација са хеликоптером је прекинута. Три минута касније хеликоптер је нестао са радара. Недалеко од писте Аеродрома Никола Тесла погинули су пилот мајор Омер Мехић, пилот капетан Милован Ђукарић, заставник Небојша Трајић, механичар летач Иван Миладиновић, лекар Џевад Љајић, анестезиолог Мирослав Веселиновић и беба из породице Адемовић.

Нико од оних који су руководили акцијом спасавања животно угрожене бебе није одговарао због пада хеликоптера, иако су постојале индиције да је прекршен низ војних процедура. Тадашњи министар војни Братислав Гашић наредио је да се задатак обави.

„Ако ме питате да ли носим одговорност због поступања, и свега што је учињено, све је учињено у складу са законом“, изјављивао је Гашић.

Нема оних који су учествовали у овом задатку, а да нису повредили војну дисциплину, док код Гашића и тадашњег комаданта Аеродрома Батајница Предрага Бандића, који је иако на годишњем одмору, све договарао са министром, постоје и елементи кривичне одговорности, сматра бригадни генерал у пензији Срето Малиновић.

„Гашић, пре свега, о овоме је морао да консултује начелника Генералштаба и да се линијом преко дежурних оперативних центара, система одбране, издају наређења ка ниже, а одоздо враћа повратна информација. Овде је све урађено тако да су они који заиста одлучују, доведени пред свршен чин“, наводи Малиновић.

Нема одговора ни зашто је беба пребацивана у Београд, а не у Ниш или Крагујевац и због чега је пилоту речено да слети у Сурчин, а не на Батајнички аеродром, како је тражио. Са Бандићем се осим Гашића телефоном чуо и министар здравља Златибор Лончар, који је и чекао да хеликоптер слети. Некадашњи премијер Александар Вучић сматрао је да моралне и политичке одговорности министара нема:

„Да су ме питали, ја бих рекао – идите спасите то дете, ево ја то узимам на себе. Не морате да јурите Гашића и Лончара, лакше је да скинете мене, јер ја Гашића и Лончара нећу да дам“.

Након несреће, две војне комисије су испитивале њене узроке. Главну кривицу свалили су на посаду хеликоптера, тврдећи да је код појединих чланова пронађен алкохол у крви.

Покренут је дисциплински поступак против генерала авијације Ранка Живака и Предрага Бандића, али је њихова казна забране напредовања од две године поништена у вишем степену. Када је у питању кривична одговорност, Више тужилаштво у Београду је у јуну 2016. године установило да у несрећи она не постоји.

„Ово ће остати тешко бреме и мрља на савести, пре свега, ваздухопловаца и војног руководства, а потом и на савести војне нације. Ово је показало да у држави Србији не постоје институције – понашамо се ад хок од случаја до случаја“, оцењује Малиновић.

Овај случај показао је и неистинито извештавање појединих медија, коју су, пре него се за несрећу сазнало, известили да је беба спасена и хеликоптером превезена у Београд.

У Новом Саду јавна комеморација на годишњицу пада војног хеликоптера

Учесници протеста „Један од пет милиона“ у Новом Саду организовали су вечерас јавну комеморацију поводом годишњице несреће у којој је настрадала четворочлана посада војног хеликоптера, двојица медицинских радника и тек родјена беба из Новог Пазара.

Окупљени градјани су на Тргу републике у Новом Саду, како се наводи у саопштењу, палили су свеће и постављали их на тло тако да формирају латинично слово „Х“, док су својим телима направили круг и на тај начин приказали хелиодром на који мајор Омер Мехић, његове колеге и путници те ноћи нису успели да слете.

Глумац Милорад Капор прочитао је реситал у којем је истакао храброст војника и медицинског особља који су 13. марта 2015. године учинили све да спасу живот новородјеном детету, али и подсетио на то да кривци за трагедију нису одговарали, наводи се у саопштењу.

„Овде сада нема правде. Ви, који сте родјени за висине, сад под земљом лежите, а талог и муљ вас гледа са висине и клевеће ваше часно име“, казао је Капор.

После комеморативног скупа на Тргу републике, окупљени градјани су отишли до оближње Саборне цркве, где су запалили свеће за жртве несреће.

Како се наводи у саопштењу, званична истрага о несрећи је показала да је медицински транспорт бебе од Рашке до Војномедицинске академије у Београду иницирао министар здравља Златибор Лончар, а да је војну акцију захтевао тадашњи министар одбране Братислав Гашић.

При том су, како се наводи, прекршене прописане процедуре и „ланац командовања“ у Војсци Србије.

„Под до сада неразјашњеним околностима, посади хеликоптера је наредјено да уместо на хелиодром код Војномедицинске академије слети на маглом обавијени аеродром ‘Никола Тесла’, упркос томе што летелица није била опремљена уредјајима за лет по ноћи и у магли“, пише у саопштењу.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!