Прочитај ми чланак

ЖЕСТОК СУКОБ: Зашто се Орбан окренуо против Сороша?

0

Милијардер Џорџ Сорош сада је политичка мета број један мађарског премијера Виктора Орбана, иако је управо он још 1989. године Орбану платио студије у Великој Британији, а донирао је и милион долара мађарској влади као помоћ због еколошке катастрофе.

Сорош је годинама трошио стотине милиона долара финансирајући образовање и пројекте цивилног друштва у Мађарској, земљи у којој је рођен, преко Фонда за отворено друштво (ОСФ). 

Међутим, сада је на билбордима широм Будимпеште Сорош  представљен као „политички луткар“, а прошле недеље је мађарски парламент усвојио закон који захтева да се невладине организације декларишу као „страни агенти“ уколико приме новац из иностранства.

Тај потез многи виде као директан удар на Сороша, који је у Будимпешти основао Централноевропски универзитет, наводи Гардијан, а преноси Б92. 

Како објашњава британски лист, Сорошева репутација у Мађарској дубоко је пољуљана у току мигрантске кризе 2015. године, када је он као неко ко се залаже за „хуман“ третман над избеглицама, стао против мађарске ултра-конзервативне владе, коју предводи Орбан.

У протеклих неколико месеци тај спор се интензивирао, а Орбан је милијардера описао као неког ко је „уништио животе десетине милиона људи“ са спекулацијама око валуте. 

Сорош је узвратио када је у Бриселу раније овог месеца мађарску владу назвао „мафијашком“. 

„Он (Орбан) настојао је да своју политику формулише као лични конфликт нас двојице и од мене је направио мету пропаганде“, тврди милијардер. 

Сорош је рођен као Ђерд Шварц 1930. у породици мађарских Јевреја.     

Његов отац променио је породично презиме како би било више „мађарско“.

Као дечак тридесетих година, живео је у центру Будимпеште све док његова породица није била приморана да се раздвоји и промени идентитет како би преживела холокауст. 

Мађарску је напустио 1947. због студија у Лондону, а касније је отишао у СAД, зарађујући милијарде као инвеститор. 

Сорош, међутим, није „негативац“ само у Мађарској. 

У Румунији, лидер Социјал-демократске партије Ливију Драгнеа рекао је да су Сорошеве организације „храниле зло“ у земљи, док су га неки пољски званичници означили као „најопаснију особу на свету“, наводи Гардијан.