Прочитај ми чланак

Трошкови живота у Русији

0

RUSSIA-MOSCOW-NEW YEAR-CELEBRATIONS

Да ли планирате ступање у редове странаца који живе у Русији ?
Онда сте сигурно заинтересовани за просечне трошкова живота са којима ћете се суочити у Руској Федерацији. Ради ваше удобности, ми смо сумирали најважније буџетске ставке и трошкове на које ћете морати да рачунате у планирању.

Трошкови за становање, комуналије и комуникацију
Док руско домаћинство, према важећем ОЕЦД индексу бољег живота, троши у просеку само 11% свог бруто прилагођеног расположивог прихода на становање и комуналне услуге, ви ћете,као странац, морати да будете спремни за много веће трошкове смештаја. Рента може бити изузетно скупа у Русији, посебно у местима популарним код странаца, попут Москве и Санкт Петербурга.

Ако, на пример, можете изабрати  једноставан једнособни стан у Москви, чак и далеко од центра, мораћете да рачунате на најмање 1 000 долара месечно за изнајмљивање. Ненамештен двособан стан у Москви може да вас кошта око 4.000 долара. А они који воле луксуз и сигурност градске куће у једном од насеља странаца у Москви мораће да буду спремни да плате 15000 до 30 000 долара или више.

Без обзира на то где тачно желите да живите и колико сте спремни да платите, препоручујемо вам локалну помоћ у лову на своју кућу, нарочито ако руски течно не говорите. У већим градовима можете наћи агенције за некретнине које задовољавају посебно странце и имају особље које говори енглески.

Док су трошкови за грејање, воду и одржавање објекта обично укључени у станарину, струја се плаћа одвојено. У принципу, цене комуналних услуга, као и телефонски и интернет трошкови су прилично умерени у односу на западне стандарде. На пример, 30 Мбит / с интернет конекција ће вас стајати око 15 долара. Можете добити основни тарифни пакет за мобилни телефон, укључујући и 1 ГБ протока података, за мање од 10 долара месечно, плус тарифирање одлазних позива са око 0,06 долара по минути. За још 10 долара можете добити основну интернет телевизију. Насупрот ономе на шта сте можда навикли код куће, у Русији не постоји телевизијска претплата коју треба да платите.

cene u moskvi1

Куповина намирница
Од 2010, Русија је имала инфлацију од 15,2% у потрошачким ценама за храну и није без разлога Москва другопласирана у анкети Мерсера (2013) о трошковима живота за странце широм света. Уобичајене услуге и производи, део вашег свакодневног живота код куће, могу бити изузетно скупи у Русији. Мерсер, на пример, истиче да ће вам у Москви бити наплаћено око 8,30 долара за шољицу кафе, укључујући услугу, и да ће вас литар млека ниске масноће коштатити 7,59 долара.

Сходно томе, можете да уштедите пуно новца избегавајући увозну робу и фенси ствари. Храна и основна роба генерално кошта мање него у Западној Европи или Северној Америци. Ако сте на буџету, постоје различити ланци супермаркета на располагању, као што су Лента, Перекресток и Копејка.

Расходи за здравство и образовање
У теорији, пун опсег медицинских услуга финансира држава и бесплатне су за све. Међутим, квалитет јавног здравства у Русији је описан од стране негдашњих странаца као нешто што заостаје за стандардима на које су навикли. Само у већим градовима као што су Москва и Санкт Петербургу доктори и болнице имају више стандарде.

Дакле, можда ћете ипак више волети да идете у једну од међународних институција које се обично налазе у близини насеља за странце. Мада су такви западњачки објекти много скупљи. За максималну покривеност, разговарајте са својим послодавцем о могућем корпоративном здравственом плану или добијању полисе свеобухватног међународног здравственог осигурања.

Јавне школе су такође бесплатне за сваког ко живи у Русији, укључујући децу странаца. Дакле, можете да искористите ову прилику и пустите децу да стекну потпуно искуство. Међународне школе могу се наћи у већим градовима. Оне, међутим, често имају дугачке листе чекања и наплаћују високе школарине од 7000 до 13 000 долара годишње.

moscow-metro-17

Превоз
Ако живите у једном од већих градова, а нарочито ако живите у Москви, можда ћете желети да избегнете мучну навигацију безнадежно загушеним улицама и радије користити доступне опције јавног превоза. Такси, аутобуси и тролејбуси могу се наћи у већини, ако не и свим већим градовима у Русији. Поред тога, велики градови, као што су на пример Санкт Петербург, Москва, Новгород и Јекатеринбург, такође имају метро системе.

Карте за јавни превоз су доступне у различитим облицима и формама. У Москви, једнодневна карта је око 6 долара, месечна мање од 70 долара, а годишња пропусница се може добити за око 530 долара. Карте у Санкт Петербургу, да вам дам један пример, су сличне цене.

Они који воле или морају да возе своје аутомобиле биће заинтересовани да знају да је гориво у Русији прилично јефтиније од европског стандарда. И бензин и дизел тренутно коштају око 1,04 долара по литру. Полиса осигурања трећег лица, као и редовна провера безбедности (Текническии Осмотр) су обавезне за руске аутомобиле и представљају додатне трошкове на које ћете морати да рачунате да улазе у буџет. За нове аутомобиле, провера безбедности важи три године, сви остали аутомобили морају да буду проверени годишње.

(Овај чланак је обезбедио  InterNations , највећа исељеничка мрежа широм света. Створена је да помогне члановима да упознају друге значајне странце из целог света који живе у њиховом граду и повежу се са њима, и онлајн и офлајн, кроз разне догађаје и активности.  InterNations такође нуди својим члановима упутства и подршку, да се лакше преселе у иностранство. Мрежа  InterNations је основана 2007 и сада има преко 1 милион чланова у више од 390 локалних заједница широм света. )

За  Србин.инфо превео: Александар Јованов