Прочитај ми чланак

ЗЕЛЕНСКИ И ПОРОШЕНКО РАТНИ ЗЛОЧИНЦИ: Власти у ДНР отворају судске процесе…

0

ВЛАСТИ Доњецке народне републике намеравају да суде бившем председнику Петру Порошенку, вршиоцу дужности председника Александру Турчиновом и садашњем председнику Украјине Владимиру Зеленском, јер их сматрају ратним злочинцима због тога што су слали војску у Донбас да убија тамошње становништво. Турчинов је послао војску у Донбас да се обрачуна са Русима који нису хтели да пристану на то што им је укинуто право да користе руски као службени језик, паралелно са украјинским, у енклавама где су већина.

Од почетка ратних операција у Донбасу 2014. године погинуло је 8.600 цивила. а од тога 3.500 ове године. Председница Комитета за кривично и административно законодавство Доњецке НР Јелена Шишкина изјавила је у среду да се припремају материјални докази за суђење главним кривцима за рат у Донбасу. Шишкина је објаснила да су Порошенко, Турчинов и Зеленски „слали нацисте да убијају становништво Донбаса“. Мада је обећавао да ће брзо зауставити рат, Порошенко је ширио мржњу и главни је поборник да се „руско питање реши силом“, дакле убиствима и протеривањем.

И у Министарству правосуђа Доњецка потврђују да би за неколико месеци требало да почну суђења онима који су окрвавили руке. У Доњецку није укинута смртна казна, па би неки од припадника националистичког батаљона Азов, који су недавно били заробљени, могли бити осуђени највишом казном, казао је министар правосуђа Доњецка Јуриј Сироватка. Он је недавно показао новинарима у каквим се условима налазе украјински заробљеници који сада настоје да сву кривицу за злодела у ратовању пребаце на руководећи кадар. Сироватка је потврдио да је само у Донбасу заробљено 8.600 украјинских војника, од којих је око 2.000 из злогласног неонацистичког Азова.

Прва суђења у Доњецку биће до краја лета. Судиће се заробљеним главешинама и њиховим сарадницима који су били на челу националистичких батаљона у Донбасу и криви су за погибију и страдање великог броја људи. Биће суђено и страним најамницима и они неће бити на списковима за размену. За тешка кривична дела у Доњецку предвиђена је смртна казна.

– Ми не ратујемо на руској територији и нећемо користити ракете да бисмо гађали велике руске градове – казао је Зеленски.

Амерички председник Џозеф Бајден је отворено рекао да не жели да се сукоб у Украјини прошири и прерасте у рат Русије и НАТО.

После разговора са турским председником Реџепом Ердоганом Зеленски је и у интервјуу америчкој ТВ мрежи казао да је спреман да преговара са Путином, али не намерава да се одрекне територија већ може да се говори о проблемима који су тамо постојали. Сада би Зеленски био спреман да испуни обавезе из Минских договора и врати права која су им била одузета после пуча у Украјини 2014. године. Очигледно је одоцнио, јер Доњецк и Луганск више не желе да се враћају у састав Украјине. Осим њих, припајање Русији жели још неколико области, пре свега Херсонска област у којој живи такође велики број Руса. О повратку Крима Зеленски може само да машта а сваки покушај да га силом врати може само да повећа крвопролиће.

После недавних разговора са Владимиром Путином и Зеленским, турски председник Реџеп Ердоган у жељи да буде велики миротворац изјавио је да председник Украјине хоће да се сретне са шефом Кремља. То заиста може оптимистички да звучи, али „парадокс Зеленског“ је у томе што он ставове мења сувише често и, друго, без обзира на то што је свестан да је на бојном пољу у инфериорној ситуацији, жели да поставља услове Путину.

Наравно да у Кремљу и не помишљају да се Путин сретне са Зеленским ако он не пристане на услове које је одавно поставио Путин, а то је да је питање Крима заувек решено и да су Доњецка и Луганска народна република самосталне и независне државе. У Москви стално понављају да Зеленски не може да поставља услове за преговоре, јер ће његова армија бити војнички поражена. Он само може да бира да ли ће пораз бити мањи или већи. Зеленски је у врло тешкој ситуацији јер било какво попуштање Путину изазвало би гнев украјинских националиста, који једино желе војни реванш.

Кад се све то зна, јасно је због чега Зеленски и Путин у ближој будућности не могу да седну за преговарачки сто. Тога су свесни и у Вашингтону мада понављају да би Путин и Зеленски требало преговорима да реше проблем.

То је врло тешко изводљиво, јер се стално говори о новим пошиљкама оружја и западни војни саветници хушкају војни врх да настави борбу и тврде да ће преокрет на бојном пољу наступити у августу.

Можда је то теоретски могуће, али је питање колико ће Украјина изгубити војника до августа, а колико ће их дезертирати. Ко ће онда кренути у тај много пута најављивани контранапад украјинске војске?

ВИДЕО – ПОРУКЕ

КАКВА је ситуација у украјинској војсци сведочи и то да се готово сваког дана разни батаљони обраћају Зеленском видео-порукама. На друштвеним мрежама објављен је снимак батаљона морске пешадије који се сада налазе у Донбасу. Они отворено говоре о томе да имају велики број погинулих и рањених. У последња четири дана погинуло је и рањено 80 људи, а још више њих се воде као нестали. Пешадинци се жале да им официрски састав прети ако јавно говоре о губицима.

– Не одбијамо да штитимо домовину, али са руководством које зна да чува животе својих људи – поручили су из батаљона морске пешадије из ровова у Донбасу.

РАКЕТНИ СИСТЕМ „ЈАРС“

РУСКО Министарство одбране саопштило је да Тејковска дивизија Стратешких ракетних снага (РВСН) у оквиру вежбе у Ивановској области, изводи маневре уз коришћење мобилног копненог ракетног система „Јарс“. Укључено је око 1.000 војника и више од 100 комада опреме. Ракетне стратешке снаге су род Оружаних снага РФ и представљају главну компоненту њених стратешких нуклеарних снага, намењених за нуклеарно одвраћање од могуће агресије. „Јарс“ је способан да гађа циљеве на дометима до 11.000 километара и опремљен је вишеструком бојевом главом са механизмом за појединачно навођење.

ПУТИН: СИТУАЦИЈА ЈЕ ИЗВАНРЕДНА

ТРЕНУТНА ситуација у погледу безбедности Русије и Донбаса је изванредна, оценио је у среду Владимир Путин. Он је, на састанку са породицама којима је додељен Орден родитељске славе, истакао да се земља суочава с много проблема. „Увек има много проблема и нема ничег необичног у томе, али оно што видимо приликом осигуравања безбедности наше земље и подршке нашем народу у Донбасу, свакако је изванредно“, рекао је Путин. Руски председник је казао и да „неке кључне ствари имају тенденцију да прођу, али постоје и друге важне којима се треба позабавити“.

НЕМАЧКА „РОТИРА“ ТЕНКОВЕ

БЕРЛИН наставља да такозваним ротацијама наоружава Кијев, а истовремено тврди да у Украјину не шаље оружје. После сличних дилова са Чешком и Словенијом, Немачка сада и са Грчком планира сарадњу, која има за циљ наоружавање Украјине. Атина има совјетске оклопне транспортере БМП-1, које ће послати Кијеву. Министар одбране Никос Панагиотопулос још је раније истицао да ће Грчка послати Украјини тешко наоружање само ако их одмах замене слични системи наоружања других чланица НАТО. Берлин ће, како је обећао канцелар Олаф Шолц, послати оклопне транспортере „мардер“.

Праг је, пре две недеље, послао Кијеву тешко наоружање и добио од Берлина обећање да ће, као компензацију, у Чешку упутити тенкове „леопард 2А4“. Словенија шаље већи број борбених тенкова Т-21 из времена СССР, а заузврат, од Немачке добија оклопни транспортер „мардер“ и оклопно возило на точковима „фукс.“ (И. С.)

ВАШИНГТОН И ДАЉЕ НАОРУЖАВА КИЈЕВ

АМЕРИЧКИ председник Џозеф Бајден одобрио је нову испоруку ракетних система Украјини, који могу прецизно да погађају руске циљеве дугог домета. Овај контингент најављен је у среду, у оквиру пакета наоружања вредног 700 милиона долара. САД ће обезбедити Кијеву артиљеријске ракетне системе високе мобилности који могу прецизно да погоде циљеве удаљене чак 80 километара, пошто је Украјина дала „уверавања“ да неће користити ракете за напад унутар територије Русије, саопштили су високи званичници америчке администрације.

У чланку „Њујорк тајмса“, објављеном у уторак, Бајден је навео да ће се руска инвазија на Украјину окончати дипломатским путем, али да САД морају да обезбеде кључно наоружање и муницију да би Украјини дале полуге моћи за преговарачким столом. „Зато сам одлучио да Украјинцима обезбедимо напредније ракетне системе и муницију која ће им омогућити да прецизније гађају кључне циљеве на бојном пољу у Украјини“, написао је Бајден. Пакет такође укључује муницију, противбатеријске радаре, одређени број радара за ваздушно осматрање, додатне противтенковске пројектиле „џавелин“, као и противоклопно оружје. Наоружавање Украјине ракетама дугог домета изазвало је забринутост на Западу да би се ови системи могли користити за напад на мете унутар територије Русије, што би могло довести до ескалације сукоба. Да САД неће послати Украјини ракетне системе који могу да досегну територију Русије, изјавио је у понедељак и Бајден. „Нећемо у Украјину слати ракетне системе који могу да изврше удар на Русију“, поручио је.