Прочитај ми чланак

ЗАВЕРА за сламање Трампа

0

Руско хаковање сервера демократа је проблем, али скандал је тек питање ко унутар владе САД покушава да дискредитује председника САД?

Прошлог викенда у Мар-а-Лагу (Mar-a-Lago) председник Доналд Трамп био је преплављен бесом, пише Вашингтон пост. „Бесан, прокључао, разјарен, љут“. У суботу је киптећи председник експлодирао у твиту: „Ужасно! Управо сам открио да је Обама озвучио Трамп кулу непосредно пре моје победе. Ништа није пронашао. Ово је макартизам!“

Председник има разлога да се осећа угрожено. Тренутно постоји широка завера која има за циљ његово свргавање, одустајање од његове популистичке агенде и ревизију резултата прошлогодишњих избора. У срцу те завере је „дубока држава“ – агенти обавештајне заједнице, њихови медијски сарадници и хорска пратња оличена у Демократској партији, која има готово апсолутну контролу над нашом владом.

У срцу антитрамповске иницијативе је оно што изгледа као Велика Лаж. То је тврдња да су Владимир Путин и руски обавештајци хаковали имејл налоге Демократске партије и Џона Подесте, и потом у дослуху са Трамповим пријатељима или сарадницима систематски саботирали кампању Хилари Клинтон. Из тога произлази да је Трамп наместио изборе и да је нелегитиман председник. У Вашингтону на Трампа гледају као на прекогранични елемент – илегалног странца.

Хајде да размотримо конститутивне елементе ове оптужнице. Месецима смо слушали да се америчке обавештајне агенције слажу како су Руси хаковали сервер демократа и кампању Клинтонове и поделили плодове ове сајбер пљачке са Викиликсом, а све то јер је Путин хтео да Трамп победи.

БЕЗ ДОКАЗА

Ову причу су месецима истраживали FBI и одбори за обавештајне послове оба дома Конгреса. Ипак, где су докази да су Руси то учинили? Још важније, где су докази да су Трампови људи играли активну улогу у тој операцији? Због чега већ готово пола године FBI не излази ни са једном једином оптужницом поводом ове завере Трампа и Путина? Да ли је све ово заправо конструисање лажног случаја?

Крајем фебруара Њујорк тајмс је известио да су Трампови званичници били у редовном контакту са руским обавештајцима. Пронађен је кључни доказ. Међутим, готово одмах након тог извештаја, шеф особља Беле куће Рајнс Прибус рекао је за Фокс њуз да су га „највиши кругови обавештајне заједнице“ уверили да су спекулације о контактима Трампове кампање са Русијом „не само грубо пренаглашене већ и погрешне“.

Ако је тачно то што говори Прибус, стварно кривично дело овде је то што амерички безбедносни званичници мобилишу своје сараднике у „седмој сили“ – које Први амандман штити од обавезе да сведоче под заклетвом или могућности да се против њих подигне оптужница – за подривање изабраног врховног заповедника.

За очекивати је да Русија настоји да украде наше тајне податке, баш као што ми крадемо њихове. На крају крајева, NSA је прислушкивала Ангелу Меркел и бразилску председницу Дилму Русеф. Наш Национални фонд за демократију изазива „обојене револуције“ којима се смењују режими у најближем суседству Путинове Русије.

Наше НВО се забрањују, гасе и истерују из Русије, Кине, Израела и Египта, због тога што су ухваћене да се мешају у унутрашња питања тих земаља. Прича се да Путин користи украдене мејлове да би се осветио Клинтоновој за позивање демонстраната да изађу на улице Москве и искажу протест против тесне победе његове Јединсгтвене Русије на изборима 2011. године.

Што се тиче наводног прислушкивања Трампове куле, председник Обама је одбацио наводе да је наредио било шта слично, а бивши директор Националне обавештајне заједнице Џејмс Клапер уверава нас да се никада није догодило било шта попут тога.

Ипак, постоје и други извештаји да су обавештајни званичници добили налог да надгледају званичнике Трампове кампање или Трамп кулу и да су, упркос неуспеху да у јуну добију одобрење FISA суда, у чијој се то надлежности налази, успели да га добију у октобру.

ПРАВО ПИТАЊЕ ЈЕ…

Уколико је ово тачно, ради се о далеко експлозивнијем питању од тога да ли је Трампов помоћник можда рекао Русима да „раде добар посао“ кад је Викиликс сменио председницу Демократског националног комитета (Деби Васерман Шулц) објавом да је радила против Бернија Сандерса током страначких избора.

Шта би сада требало урадити? Бела кућа би требало да каже Министарству правде да од FBI захтева убрзање истраге о Русима, подношење извештаја о томе шта су Руси урадили и, ако је било који званичник Трампове кампање био у некој врсти противзаконског контакта са Русијом, слање препоруке за подизање оптужнице.

Вршилац дужности државног тужиоца требало би да нареди директору FBI Џејмсу Комија да истражи, уклони и предложи за подизање оптужнице било ког обавештајног или FBI агента који је износио детаље њихове истраге или давао лажне информације медијима. Уколико Коми не може да пронађе извор цурења информација и лажи из истраге, онда је можда потребно спровести чистку у FBI.

Иако председник Обама можда није наредио било какво прислушкивање Трампа или његових саветника, право питање је да ли су он или његова државна тужитељка Лорета Линч били свесни/одобрили било какво прислушкивање Трампа и његовог особља за време трајања кампање.

Руско хаковање сервера Демократске партије је проблем, али није скандал. Скандалозно је питање ко унутар владе САД покушава да дискредитује, оштети или уништи председника САД? Јер овде се ради о стварним субверзивним елементима.

Превео АЛЕКСАНДАР ВУЈОВИЋ