• Почетна
  • СВЕТ
  • ЗАШТО СЕ МИЛИОНИ ЕВРА у навчаницама кријумчаре широм Европе?
Прочитај ми чланак

ЗАШТО СЕ МИЛИОНИ ЕВРА у навчаницама кријумчаре широм Европе?

0

povratak-casha--diljem-europe_7501_6971

Повратак кеша и опасно коцкање угрожених богаташа: Зашто се милиони евра у новчаницама кријумчаре по аутомобилима и возовима широм Европе?

Нови талас криминала шири се континентом. Европом се кријумчари све и свашта, од оружја, дроге, па све до белог робља. Но, најновији тренд је занимљив, као и учесници у том криминалу. Кријумчари се – новац, а кријумчарењем се увелико баве посрнули припадници средње класе.

Шта се заправо дешава? Зашто полицијске јединице ових дана у Европи тренирају псе – којима је до сада примарно дрога била задатак – да нањуше новчанице?

Полицајци их већ са све већом лакоћом уочавају. Нису то дојучерашњи „типични“ кријумчари, ово су људи без претходног искуства у пребацивању било чега инкриминирајућег преко границе.

Инспектори у париском Герди Норду (Gare du Nord – један од 6 главних железничких терминала) уочавају мушкарца како чврсто уз прса држи своју актовку док му се зној слијева с чела. За њих је он типичан осумњиченик, један од многих који ових дана настоји спасити не само свој новац већ на крају и своју припадност једном удобном и увек повлаштеном европском средњем сталежу који врло брзо нестаје ових кризних година.

У што се претвара тај, некада знатан, европски средњи сталеж? У „море пролетаријата“ дакако, а то је за исте ваљда највећи страх од свих, нешто што би ваљало да се избегне под сваку цену.

Шта полиција у Паризу проналази код споменутог осумњиченика?

Типичан садржај – неколико стотина хиљада евра у новчаницама од по 500 евра, тзв. „Бин Ладена“ (назив који у жаргону користе многи царински службеници у Европи за новчанице од 500 евра пошто се ради о новчаницама које најчешће користе терористичке организације).

Но, ових дана нису терористи ти који пребацују „Бин Ладене“ из државе у државу, између континената и временских зона. Овог пута су то припадници средње класе, али и богата елита Европе која жели под сваку цену спасу свој новац који је, све до недавно, био релативно сигуран.

Кријумчар новца уловљен у Паризу зове се Boris Boillon, бивши је француски амбасадор у Ираку и Тунису, поносни власник медаље Легије Части. Он је само један, али поприлично типичан, представник ове врсте преступника у Европи.

Полиција широм Европе, од Француске, Немачке, Белгије, Италије, Шпаније и Швајцарске, увежбава се за лов на ове кријумчаре новца.

Шта је довело до овог „тренда“?

Промене, по власнике новца поприлично неповољне промене. Наиме, нешто се дешава са традиционалном „трезорском“ осовином Европе – локацијама где се новац увек спремао на сигурно, али и дискретно, чување. Говоримо о земљама као што су Луксембург, Швајцарска, Монако и Лихтенштајн.

grcka-banke-kriza-bankarski-sektor-bankrot-analiticari-1328585176-51894

Од давнина су ово места на којима странци чувају, да не кажемо сакривају, свој новац и релативно су били мирни да ће их тамо чекати новац, колико год треба. Но, као што ништа не траје вечно, тако и ова згодна операција полако долази своме крају. Наиме, САД и Европска унија почели су вршити притисак на ове земље, да оне пак изврше притисак на своје клијенте – а оне сада то и чине па својим клијентима, на један фини начин, поручују како би требали присуство свог новца декларисати у својим матичним државама. Ако пак одбију то да учине, они ће то учинити за њих.

Наравно да ће да одбију, па цела сврха стављања новца у ове трезоре била је да се замрачи њихово постојање од матичних држава које би, као и све државе, хтеле што боље да опорезују тај новац.

И што сада?

Само је једно логично решење, оно физичко. Доћи у Швајцарску, свратити до трезора, напунити џепове и кофере с „Бин Ладен“ те су упутити према каквим сигурнијим лукама.

Где су те нове оазе безбедности?

Тешко је рећи, али можемо бити сигурни да кријумчари новца, сопственог новца, итекако добро знају. На крају крајева, закон понуде и потражње профункционисати ће и овде. Потражња за дискретним трезорима је сада велика, а неко ће се већ да понуди.

У време када се новац спомиње готово искључиво у виртуелном облику, пуни џепови новчаница за неке може звучати готово као носталгична пракса. Но, онима који се баве овим операцијама процес је све само не опуштен. Наиме, преко европских граница по закону се може пребацити „свега“ 10,000 евра, а за врсту људи о којој овде говоримо ово је прави „кикирики“. Дакако, власници новца могу да узму и веће количине преко границе, али притом морају да испуне службени захтев у којем пак морају да наведу за што ће им толики новац те од куда долази, а то им – дакако – не пада на памет јер добар део тог новца је сумњиве природе.

Шта с осталим новцем? Са стотинама хиљада, па и милионима евра? Пустити да га одједном часни чувари по Швајцарској и Лихтенштајну декларишу матичним државама како би се могао опорезивати или – још горе – да се о њему почну постављати којекаква неугодна питања, рецимо као што су порекло имовине?

Не пада им на памет – новац мора да иде негде сигурније и иде, итекако иде. Француски званичници истичу како дневно заплијене у просеку око 318,000 евра недекларисаног новца. Налазе га буквално свуда – у пакетићима, у изрезаним „тајним“ преградама ковчега, чак иу пастама за зубе (!), А понекад и у џеповима деце коју очајни родитељи користе као „мазге за готовину“.

Према Интерполу широм континента дневно се заплени око милион евра. Француски аутор Метју Делаус, (Mathieu Delahousse) који се бавио управо овим феноменом, коментарисао је:

„За људе који желе да избегну порез једини начин је да физички оду у земљу где се налази њихов илегални рачун те да новац подигну у готовини. Банке почињу да затварају рачуне страних клијената, а њима пак остављају само две могућности: да декларишу новац и плате високе порезе, или да га сакрију“.

У лето 2013 полиција је снимила једну породицу, родитеље и двоје деце, како на железничкој станици у Базелу, Швајцарској, расподељују 600,000 евра пре уласка у воз за Немачку од куда су планирали авионом назад кући у САД. Швајцарски инспектори снимили су оца и мајку како деци у одећу сакривају стотине хиљада евра. Сви су ухапшени, а новац је заплењен.

У фебруару су на возу Цирих – Париз уловили мушкарца како је у гипсу око ноге спремио чак 1,8 милиона евра. Дакако, за транспорт се преферирају возови јер је претпоставка да ће њима ипак најлакше избећи граничну контролу.

Готовина није једино што се настоји на овај начин кријумчарити. Почетком прошле године швајцарски агенти зауставили су мушкарца, који је возио за Париз, те у његовом аутомобилу пронашли обвезнице у вредности од 75 милиона фунти.

На споредним путевима које из Луксембурга воде за Швајцарску, инспекцијске патроле појављују се посве изненада. Новац, велике количине новца, проналазе свуда – у гумама аутомобила, резервоарима у којима се налази вода за чишћење предњег стакла, па чак и у ваздушним филтерима.

Немци су посебно у паници јер домаће пореске службе дају све веће награде звиждачима који откуцавају новац на црним рачунима.

Царински шеф из Улма, на југу Немачке, чије екипе надзиру граничне прелазе са Аустријом и Швајцарском, истиче:

„Има дана када у сваком трећем аутомобилу проналазимо новац, често са шест цифара. Пословни људи с минималном пртљагом, нервозна породица, људи који путују за финансијске центре – ово су неке од ствари на које обраћамо пажњу када вршимо патроле. Случај Borisа Boillonа у јулу није изузетак. Рутински проналазимо преко 350,000 евра. Сваког месеца количина новца која се кријумчари се повећава, због евро кризе“.

Прошле јесени Швајцарска је потписала са Европском унијом споразум након којег су свим власницима рачуна у швајцарским банкама поручили да морају да декларишу своје депозите. Одмах након тога кренуо је масовни одлив новчаница.

Полиција и инспектори заплијењују огромне количине новца, но верује се како је то свега око 5% новца који се илегално сваког дана пребацује широм Европе. Где тај силни новац завршава? Конкретне алтернативе још нису дефинисане, врло вероватно он сада лежи по породичним кућама, у душецима из којих вире милиони.

Дакако, за оне који се одваже на овакав потез постоји знатан ризик да ће бити уловљени и – што је за њих вероватно још и болније – да ће њихов новац бити заплењен јер се илегално пребацује преко граница. Но, многи се одваже на овакав ризик, јер ако успеју да избегну све ефикасније агенте, сав новац, па макар и у кешу, остаје ипак у њиховим рукама.

УПУТНИЦЕ:

Anti-Money Laundering: Stronger rules to respond to new threats
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-87_en.htm

Ex-French ambassador arrested with €350,000 cash
http://www.france24.com/en/20130831-france-former-ambassador-boillon-caught-350000-euros-cash/

Boris Boillon, ancien ambassadeur à Tunis, arrêté avec 350 000 euros en liquide
http://www.lemonde.fr/societe/article/2013/08/30/boris-boillon-ancien-ambassadeur-de-sarkozy-arrete-avec-350-000-euros-en-liquide_3469109_3224.html

The UK/Swiss agreement over taxation of undeclared Swiss bank accounts
http://www.out-law.com/en/topics/tax/tax-litigation–disputes-/the-ukswiss-agreement-over-taxation-of-undeclared-swiss-bank-accounts/

More French ‘fraudsters’ declare Swiss accounts
http://www.thelocal.ch/20131202/french-fraudsters-move-to-declare-swiss-accounts

France says thousands declare Swiss accounts
http://www.thelocal.ch/20140219/france-says-thousands-declare-swiss-accounts

Why Europe’s Super Rich Are Resorting to Smuggling Cash
http://www.newsweek.com/2014/09/26/why-europes-super-rich-are-resorting-smuggling-cash-271540.html?piano_d=1

Black money: Switzerland refuses to share information on bank account holders, Delhi mulls strong response
http://articles.economictimes.indiatimes.com/2014-03-03/news/47859524_1_non-cooperative-jurisdiction-bank-accounts-swiss-finance-minister

Swiss Banking: What You Need to Know About the Rubik Project
http://www.qwealthreport.com/swiss-banking-what-you-need-to-know-about-the-rubik-project/

Secret’s out on the Swiss bank account
http://www.usatoday.com/story/news/world/2014/01/22/swiss-banking-secrecy/4390231/

(Адванце – Ф. Вуковић)