Прочитај ми чланак

УЗНЕМИРЕНА МОСКВА: Стигли амерички тенкови на руској граници

0

americki tenkovi i letoniji u_8361_1796

Амерички тенкови стигли су у Летонију, тешка машинерија распоређује се дуж те и осталих балтичких земаља које граниче са Русијом, а користиће их се у склопу вежби НАТО савеза.

Руска страна тај потез види као припреме за остваривање војних сценарија након што је амерички министар спољних послова, Chuck Hagel, изјавио како САД морају бити спремне да се поставе према руској ревизионистичкој политици и њеној модерној војсци која се налази на вратима НАТО савеза.

На изборима у Летонији (5.октобра.2014.г.) победила рускојезична странка „Сагласност“

На парламентарним изборима у Летонији је победила социјал-демократска странка „Сагласност“ коју предводи градоначелник Риге Нил Ушаков, изјавио је шеф централне изборне комисије Арнис Цимдарс.
Он каже да су се избори одржали.
Пребројени су гласови на 1.047 од 1.054 бирачких места. „Сагласност“ је добила 23,13 одсто гласова. На другом месту је владајућа странка „Јединство“ – 21,76%, на трећем Савез зелених и сељачке партије – 19,62%.

Руски министар спољних послова Сергеј Шојгу, изразио је велику забринутост и изненађење говором својег америчког колеге на годишњој скупштини Удружења америчке војске у којем је рекао како „САД морају бити спремне да се носи са претњом модерне и опасне Руске војске“.

„Та реченица сведочи о чињеници да Пентагон припрема војне сценарије уз нашу границу“, рекао је Шојгу и додао „Познајем  Hagela лично и зато морам рећи како нас је његов говор у којему спомиње Русију као главног непријатеља све изненадио.“

У погледу нових претњи с којима се НАТО савез суочава Шојгу је рекао „Морам истаћи како је управо НАТО алијансa та којa се упорно жели приближити нашим вратима. Предложио би непристрасан и објективан дијалог уместо ескалације напетости иза наших леђа.“

„У Хагеловом говору није било претећих порука нити према једној земљи“, изјавио је Пентагонов представник за медије адмирал Џон Кирби, али је додао како би било „неразумно од САД-а да не размотри са каквим се опасностима наши савезници у Европи могу суочавати у будућности јер смо према њима везани обавезама које произлазе из НАТО савеза. „

Напетости су у црвеној линији између Русије и НАТО савеза од припајања Крима Русији. САД и Европа не штеде на оптужбама да Русија стоји иза ескалације насиља у тој земљи, што Русија константно оповргава.

НАТО савез, с друге стране, искоришћава сваку могућност да постави наоружање што ближе руској граници, посебно у Пољској, Литванији, Летонији и Естонији.

Истовремено заменик командног генерала америчке војске у Европи, генерал Walter Piatt, рекао је како је дошло до потешкоћа у испуњавању захтева за ратове у Ираку и Авганистану због потребе за „делатном спремности“ у Европи која се остварује кроз заједничке вежбе и ротационим разврставањем војног кадра. Амерички циљ јест довести тешко наоружање у Источну Европу које би тамо и остало након вежби за будуће војне потребе.

У следећа две недеље тешка машинерија америчке војске бити ће распоређена широм балтичких земаља и Пољске, а користиће се у склопу војних вежби.

Прва коњичка дивизија америчке копнене војске већ је распоређена у Адази, недалеко од летонскег престонице Риге. У склопу војне вежбе дошло је 150 америчких војника који ће се користити тенковима типа М1А2 Абрамс, као и оклопно борбеним возилима типа Bradley.

Летонским радио станицама забранили емитовање на руском

Летонски парламент је донео закон који обавезује све радио станице да од 2016. године емитују само на летонском језику, јавља Russia Today.
То значи да ће бити обесправљено више од 400 хиљада слушалаца радија на руском језику, односно скоро трећина свих слушалаца радио програма у земљи.

„Ово је више од међународне војне вежбе, ово је више од пута преко Атлантика, ово је начин на који приказујемо спремност и посвећеност наше земље за осигурањем наших војних савезника“, рекао је командант прве бригаде прве коњичке дивизије, John Di Giambattista.

Пољска, подједнако као и балтичке земље, поздравиле су највећу испоруку америчке војне машинерије у бившим совјетским републикама те ју сматрају војном силом којом би се могло одупрети Русији у случају напада.

Тенкови типа Абрамс наоружани су са 120 милиметарским топом и 7,62 милиметарским митраљезом, а целокупна војна сила укључена у вежбу састоји се од 700 војника и 20 тенкова.

„Сврха је да на видљив начин прикажемо преданост према нашим савезницима. Можда нам је потребно мало дуже да стигнемо на циљ него што је то потребно лако оклопљеним снагама, али ако сте одлучни у постизању ефекта, заиста за то нема ничег бољег од тенка“, рекао је још почетком октобра службеник за односе с јавношћу прве коњичке дивизије америчке војске, капетан Џон Фармер.

Прва коњичка дивизија замениће лако наоружане падобранце америчке војске који су распоређени након кримског референдума.

Нису то ни први амерички тенкови распоређени на европском тлу након завршетка Хладног рата, тенкови типа Абрамс, њих 29, послани су у Немачку како би заменили старије верзије истих тенкова.

Распоређивање тешке машинерије у Летонији резултат је споразума за стварање НАТО снага за брзи одговор у Источној Европи до којег је дошло за време НАТО самита крајем септембар

Иако су балтичке земље најгласнији заговорници распоређивања веће и константне војне присутности на њиховој територији, НАТО савез ограничен је споразумом с Русијом потписаним 1997. године којим се брани постављање сталних база у Литванији, Летонији и Естонији, то се заобилази местом константних ротационих вежби које у пракси постижу исту ствар.

(Адванце, Глас Русије; видео: РТ)