Прочитај ми чланак

УН усвојио РЕЗОЛУЦИЈУ о климатским променама! Владе у обавези да следе Агенду 2030

0

Резолуција, заснована на сличном тексту којег је прошле године усвојио Савет за људска права а у смеру остваривања АГЕНДЕ 2030 , позива државе, међународне организације и пословна предузећа да појачају напоре да обезбеде здраво окружење за све.

Генерални секретар УН, Антонио Гутереш, поздравио је „историјску“ одлуку и рекао да значајан развој догађаја показује да државе чланице могу да се удруже у колективној борби против троструке планетарне кризе климатских промена, губитка биодиверзитета и загађења.

„Резолуција ће помоћи у смањењу еколошких неправди, умањити недостатке у заштити и оснажити људе, посебно оне који су у рањивим ситуацијама, укључујући заштитнике људских права у области животне средине, децу, омладину, жене и староседеоце“, рекао је он у изјави коју је објавила канцеларија његовог портпарола.

Он је додао да ће та одлука такође помоћи државама да убрзају спровођење својих обавеза и обавеза у вези са животном средином и људским правима.

„Међународна заједница је дала универзално признање овом праву и приближила нас да то постане стварност за све“, рекао је он.

Гутереш је нагласио да је, међутим, усвајање резолуције „само почетак“ и позвао нације да ово новопризнато право учине „реалношћу за све, свуда“.

Високи комесар УН за људска права Мишел Бачелет је у саопштењу такође поздравила одлуку Скупштине и поновила позив генералног секретара на хитну акцију за њено спровођење.

„Данас је историјски тренутак, али једноставно потврђивање нашег права на здраву животну средину није довољно. Резолуција Генералне скупштине је врло јасна: државе морају да спроведу своје међународне обавезе и повећају своје напоре да то остваре. Сви ћемо трпети много горе последице од еколошких криза, ако сада не радимо заједно да их заједно спречимо“, рекла је она.

Госпођа Бачелет је објаснила да еколошка акција заснована на обавезама у вези са људским правима представља виталну заштитну ограду за економске политике и пословне моделе.

„Наглашава основу законских обавеза да се делује, а не само дискреционе политике. Такође је ефикаснији, легитимнији и одрживији“, додала је она.

Резолуција за целу планету хтели ми то или не

У тексту, који су у јуну прошле године првобитно представили Костарика, Малдиви, Мароко, Словенија и Швајцарска, а сада коспонзорира преко 100 земаља, напомиње се да је право на здраву животну средину повезано са постојећим међународним правом и потврђује да је за његово промовисање потребно пуну имплементацију мултилатералних споразума о заштити животне средине.