Прочитај ми чланак

Украјинци су на добром путу да себи и другима приреде – нови Чернобиљ

0

Људи који су у фебруару 2014. заузели Кијев, не болују ни од техничког образовања ни од инстинкта самоодржања, али се беспоговорно потчињавају Вашингтону. Докрајчују привреду Украјине - само да бар мало напакосте ЕУ и Русији

10599

„ПРОКЛЕТИ москаљи“ опет покушавају да поједу украјинску сланину. Компанија „ТВЕЛ“ („Горивне компоненте“), која улази у састав „Росатома“ – упозорила је да не само да не одговара за покушаје да се у нуклеарним реакторима совјетске производње користе горивне компоненте фирме Westinghouse из Сједињених Држава Америке, него да ће и предузети мере за заштиту својих интереса.

У преводу са пословног језика на свакодневни – ово значи да ће прекинути испоруке у Украјину да би спречила могуће непријатности због истовременог функционисања компонената различитих конструкција.

Затим се укључио главни калибар: Министарство иностраних послова Руске Федерације. Али, директор ресора за питања публицитета и контролу наоружања, Михаил Иванович Уљанов, није само подсетио на кварове који су се већ десили због америчких израђевина: „Рећи ћу и више, нас такође брину покушаји који су почели 2016., да се украјинске нуклеарне електране пребаце на режим принудног подешавања снаге који предвиђа могућност свакодневног значајног смањивања њиховог излазног капацитета. То је само по себи веома небезбедно, будући да енергетски реактори нису предвиђени за експлоатацију у таквим режимима рада. Уопште, потенцијално присуство страног експерименталног горива у активним зонама реактора још више повећава опасност од нуклеарног инцидента“.

Закон, па ни физички, није писан за оне који истински верују у своје украјинство. А онима које занима своје и својих комшија здравље и живот објаснићу који технички разлози могу да претворе украјинску перемогу (победу) у зраду (издају).

Уран у америчким горивним компонентама исти је као и руски. Штавише, изотопи 235 (где на 92 протона долазе 143 неутрона) и 238 (где је неутрона 146) у њима – подељени су на истим постројењима за обогаћивање. Још у прошлом миленијуму, САД су купиле у РФ резерве високо обогаћеног (изотопа 235 око 90%) урана који се користи за израду бојевих глава под условом да се разређивање доведе до ниске обогаћености (од 5-10% урана-235), а користи се само у реакторима.

Дали су ниску цену: наводно, ваше резерве, иначе, леже у складиштима, а нове бомбе нећете направити. Али, код нас се изотопи деле помоћу гаса – хексафлуорида урана – у центрифугама које захтевају на десетине пута мање енергије него пумпе које продувавају тај гас кроз танке поре мембрана дифузних постројења у америчким фабрикама за обогаћивање. Зато смо ми јефтино испоручили Американцима свеже обогаћени реакторски уран, готово нисмо ни дотакли резерве за оружје на складиштима, а њихове фабрике нису поднеле конкуренцију цена.

Сада се уран обогаћује само у РФ и Француској, а у САД размишљају: пошто су се сада завршиле руске испоруке по уговору Гора са Черномидином – да ли да граде постројења руског типа или да наставе са куповином, сада већ по уобичајеној цени?

Ипак, састав горивних компонената суштински се разликује: користећи разне додатке они оксиду урана дају задата својства, легуре на бази цирконијума – од њих су направљена кућишта цеви- легирана разним елементима. Разликује се и облик цеви: код нас су шестоугаоне, у САД – квадратне.

Цеви су причвршћене у свежњевима на различитим местима и на различите начине. Све то довело је до тога да су се први покушаји да се примене прекоокеанске горивне компоненте у Старом Свету – у Чешкој – завршили таквом деформацијом да се само чудом није десило пуцање њихових кућишта и избацивање радијације у први круг (ради безбедности вода из реактора загрева воду који иде у турбину преко херметичног зида).

После тога је Westinghouse неколико година проучавао техничку документацију коју је купио код корисника наших горивних компонената и научио да прави нешто слично. Али, за сада ни физичари ни инжењери не могу да дају гаранције за поуздан рад: биће нових експеримената, можда и кварова.

Тим недостацима Украјина је додала и својеручне.

Парне турбине електрана треба полако покретати и заустављати: различита термичка ширења различитих места гломазне опреме могу да искриве или чак да поломе конструкцију.

Бродски котлови загревају се по сат-два, зависно од капацитета, термоелектране до двадесет четири сата. Двадесет четворочасовне осцилације оптерећења треба да компензирају турбине које се загревају за неколико минута – и хидроцентрале – турбине се окрећу константном брзином, мења се само доток воде у систему за довод.

Кијев је за две године терора против Донбаса разорио толико значајан део своје индустрије у целини, посебно енергетике, да преостали капацитети нису довољни за стабилан режим рада, и како је правилно истакао руски дипломата, чак и нуклеарне електране мењају оптерећење по неколико пута на дан.

Али нуклеарни реактор после смањивања снаге треба оставити неколико дана док се распадну фрагменти језгра урана које апсорбују неутрони.

Језгро урана-235 после доспевања неутрона дели се на два друга језгра и 2-3 нова неутрона. Део неутрона апсорбују фрагменти, део – контролне шипке. Када се у реактор уводе додатни апсорбери неутрона – зауставља се реакција дељења и издвајања неутрона. Ако се из реактора изузме толико регулатора да би се компензирао вишак природних апсорбера све већи доток неутрона брзо ће сагорети све фрагменте и могуће је да се не стигне са враћањем регулатора на њихово место.

Тако су дигли у ваздух чернобиљску нуклеарну електрану: на молбу диспечера електричне енергије за Кијевску област почели су да враћају у радни режим реактор чију снагу су смањили за три пута припремајући се за планирану замену горивних компонената. Тада су у нуклеарној електрани радили само обични стручњаци за енергетику, није било ниједног стручњака са специјалним образовањем за нуклеарне реакторе. Они нису разумели шта раде.

Људи који су у фебруару 2014. заузели Кијев, не болују ни од техничког образовања ни од инстинкта самоодржања, али се беспоговорно потчињавају Вашингтону.

Докрајчују привреду Украјине – само да бар мало напакосте ЕУ и Русији.

Стављају у реакторе неодговарајуће горивне компоненте.

Траже да се покрећу реактори по десет пута на дан: нека и експлодирају – зато ће и на „москаље“ пасти део радиоактивних падавина.

Посебно кад је у кабинету власти – терориста је опасан и за себе и за читав свет.