• Почетна
  • СВЕТ
  • У Паризу избили протести због депортација имиграната (Видео)
Прочитај ми чланак

У Паризу избили протести због депортација имиграната (Видео)

0
france_зкщеуые2705299b

Фотографија: Француски средњошколци похађају демонстрације у Паризу 17. октобра 2013, у знак протеста против протеривања 15-годишње косоварске ученице (Ројтерс / Беноа Тесије) 

Хиљаде француских тинејџера изашло је на улице Париза на протест изазван јавном депортацијом косовско-албанске девојчице током екскурзије са школским друговима. Ово је последња у низу полицијских пресија на имигранте у Француској.

Било је изолованих извештаја о употреби сузавца и силе, али у четвртак није било већег насиља, јер су студенти мирно у шетњи протестовали, понекад ометајући свакодневне службе, пењући се на аутобуска стајалишта и извикујући захтеве да министар унутрашњих послова Мануел Валс напусти канцеларију. Према „Франс 24“, једна школа је постала позорница зелених канти нагомиланих једна на другу, са транспарентом изнад са речима „Образовање у опасности.“

Локалне образовне власти су изјавиле да је укупно 14 школа „поремећено“, извештава АФП. Поред тога, у току је масовни протест на париском Плас де ла Насион.

Повод за овај догађај је било искључење 15-годишње ромске девојчице, родом са Косова. Леонарда Дибрани је насилно скинута са школског аутобуса испред својих другова из разреда, док је група била на путу, раније овог месеца. Инцидент се догодио у источном граду Левијеру.

Влада је одлучила да одбије азил њеној осмочланој породици, приморавајући их да оду – уобичајена слика ових дана у Француској, чија се влада хвали да је само у 2011 избацила више имиграната  него у свим претходним годинама – 33 000 људи. Та цифра је запањујућих 17,5 одсто већа него 2010.

french-students-2

Фотографија: Демонстранти су изашли у хиљадама, са највећим скуповима који се одржавају на јавним трговима. Повређених није било, упркос изолованим сукобима са полицијом. 17. октобар, 2013. (Ројтерс / Беноа Тесије)

Валсова политика наставак је политике његовог претходника, Клода Геноаа, блиског сарадника бившег председника Николе Саркозија и представника тврде линије по питању имиграције.

Деца која су депортована заједно са својим породицама су провела цео живот у Француској, понекад и без језичке и културне везе са земљом свог порекла. Многи француски тинејџери осећају да су једноставно одвојени од својих животних пријатеља.

Протеривања трају већ неко време, али случај Дибрани служи као критична тачка, наводећи активисте за људска права да се заложе за преиспитивање устаљене слике Француза у том погледу.

Портпарол средњошколске уније ФИДЛ, Стивен Насири, рекао је новинарима да „свако има право на образовање“, док други критичари кажу да је јавна природа њеног третмана „нехумана“.

Валс је потом покренуо истрагу о инциденту у светлу чињенице да су и Министарство унутрашњих послова и учитељ који је сведочио о хапшењу тврдили да спектакл није учињен јавним.

french-students-3

Фотографија: Студенти на централним улицама Париза са слоганима који наглашавају да није неопходно бити француске крви да се буде члан друштва у земљи, 17. октобра 2013 (Ројтерс / Беноа Тесије)

Дибрани је касније интервјуисана у свом родном граду Митровици, у српском отцепљеном региону Косово. Према АП, она је изјавила да је њен „дом у Француској … Не говорим овдашњи језик (на Косову) и не знам никога. Ја само желим да се вратим у Француску и заборавим све што се догодило. „

Министра полиције сопствена Социјалистичка партија окренула се против њега после депортације Дибрани 9. октобра, која је изазвала јавни интерес захваљујући извештају НВО.

Валсов поглед на исељавање је широко подржан од стране опозиционих посланика због страха да промена политике произвести сигнал да је Француска ОК са илегалном имиграцијом. То није слика коју би земља са неким од најстрожих закона о имиграцији желела да пројектује.

И док је истрага о последњем инциденту у току, још један, сличан случај се десио у суботу, депортација 19-годишњег дечака, Качика Качатриана, назад у Јерменију. . Он је био ученик Камил-Женаци школе у Паризу.

french-students-4

Фотографија: Француски тинејџери демонстрирају испред њиховог Лицеја Турго у Паризу, истичући да образовање треба да буде бесплатно за све, имигранте или рођене грађане, 17. октобар, 2013. (Ројтерс / Шарл Платје)

Славни случај долази непосредно после прошломесечног излагања министра унутрашњих послова, који је изјавио да већина од 20000 Рома који живе у Француској није заинтересована да буду интегрисана у друштво, па самим тим, требало би да се суочи с депортацијом.

За Србин.инфо превео: Александар Јовановић – Руска странка