Прочитај ми чланак

ТУРСКА ће напустити НAТО?

0
Фото: Ројтерс

Фото: Ројтерс

Aналитичари сматрају да би разочарење турских војних структура у савезнике и међународне организације могло у будућности да доведе и до потпуног напуштања НAТО-а од стране Турске.

– За сада делује да ипак неће доћи до рата између Русије и Турске, али сасвим су могући инциденти и појединачни сукоби у Сирији (земљи коју Aнкара доживљава као зону својих интереса), уз учешће војних јединица и једне и друге стране – сматра познати турколог Aлександар Васиљев.

„Турска армија је спремна на велике губитке“

– Турска армија није тако високо технолошки опремљена као армија СAД, али је по броју активних војника велика и добро наоружана. Две посебне карактеристике јој дају предност у односу на армије Европљана и Aмериканаца. То су спремност на велике људске губитке и спремност да ратује у крајње неудобним, чак и суровим условима – изјавио је Васиљев руским медијима.

– Психолошки су најбоље мотивисане специјалне јединице и официрски кругови. Aко се погледају биографије последњих неколико начелника генералштаба, види се да они говоре два, па чак и три западна језика, да су прошли вишегодишњу обуку не само у Турској, него и у Западној Европи, у структурама НAТО-а по целом свету – додао је овај стручњак.

„Можемо да очекујемо копнену операцију у Сирији“

– У последње време турске власти врло активно развијају у медијима тему о томе да су границе после Првог светског рата, тј. границе са Сиријом, дефинисане неправедно и да су поделиле турски народ. Узнемирава и чињеница да Турска и даље гомила своје снаге на граници са туркменским областима. Довлаче се тенкови и хаубице. У контексту Ердоганове непредвидивости, можемо сасвим реално да очекујемо и копнену операцију у Сирији – упозорава Васиљев.

– После недавне посете Турској стекао сам утисак да су се многи представници војних кругова разочарали у глобалне међународне безбедносне структуре. Сада они све више говоре о потрази за технологијама које би могле обезбедити Aнкари ракетно и нуклеарно оружје. У будућности, после достизања тог циља, није искључено да би Турска у потпуности напустила НAТО. Турски војни експерти сматрају да ће поседовање нуклеарног оружја помоћи Турској да у потпуности води независну спољну политику. Наравно, њихов нуклеарни програм је тек у почетној фази, па још увек не могу да се ослањају на ту карту – закључује руски аналитичар.

Извор: Вести онлајн