Прочитај ми чланак

Трамп: Хаос је, али ја ћу све да средим

0

Доналд Трамп је прихватио номинацију Републиканске странке за председника Америке последњег дана конвенције у Охају у говору у којем је играо на карту страха грађана од тероризма и криминала, представљајући себе као јединог спасиоца „безакоња” које је завладало на америчким улицама.

Доналд Трамп (Фото: cdm)

Доналд Трамп (Фото: cdm)

Номинација једне од две утицајне партије у САД тиме је и формално предата политички неискусном бизнисмену и звезди ријалити програма чији је успех на предизборима изненадио политичаре, медије и аналитичаре.

Њујорчанин је, како преноси Си-Ен-Ен, наступио веома љутито, упозоравајући да је земља на коленима, попустљива према криминалцима код куће и терористима у свету.

„Наша конвенција се одржава у време велике кризе за нашу земљу. Напади на нашу полицију и тероризам у нашим градовима прете нашем начину живота”, поручио је он, мислећи на недавна убиства полицајаца у Тексасу и Луизијани и масакр у геј клубу на Флориди.

Кандидат америчких конзервативаца потенцирао је да је безакоње завладало на америчким улицама, што се у једној мери односило и на протесте Афроамериканаца, револтираних због полицијских ликвидација црних мушкараца, углавном ненаоружаних.

„Ред и закон”, поновио је Трамп неколико пута, што је постало мото његове кампање која је у том смислу, како примећују амерички колумнисти, почела да личи на својевремену кампању Ричарда Никсона који је обећао да ће у ери коју су обележили немири и нереди поново успоставити ред и закон.

Трамп је желео да се представи као кандидат који разуме страхове Американаца, посебно оне везане за криминал и тероризам које је приписао илегалним Латиносима и сиријским мигрантима, а који су досад били занемаривани.

„Саградићемо велики зид који ће зауставити илегалну имиграцију, банде и насиље, дрогу која се слива ка нашим заједницама”, додао је Трамп, обећавши да ће бити глас оних које нико није хтео да чује.

За разлику од дебата, интервјуа и пређашњих говора у којима је слао Хилари Клинтон у затвор и износио најсмелије теорије завере о свему и свачему, Трамп је овај пут био уздржанији и чак је износио тачне податке о америчком друштву (да 160.000 придошлица без докумената има кривични досије, да је већ досад број породица које су прешле јужну границу већи од тог броја за целу прошлу годину, да су примања просечног домаћинства мања за 4.000 долара у односу на 2000).

Донекле је ублажио став према муслиманима, па није поновио да ће затворити границу за све људе ове вероисповести, већ само за грађане земаља погођених тероризмом и нестабилношћу. Критиковао је ривалку из Демократске странке, али није је оптуживао за лажи и афере њеног супруга, већ због политике коју је водила као државна секретарка.

Док су му довикивали: „Затвори је, затвори је!”, Трамп је поручио да је довољно да је само поразе у новембру.

Истакао је да је стратегијом у Сирији, Ираку, Египту и Либији довела до политичког хаоса као и да је за време њеног вакта, као и председника Обаме, Америка „доживљавала међународно понижење за понижењем”.

„То је заоставштина Хилари Клинтон: смрт, разарање, тероризам и слабост”, казао је Трамп.

Ипак, то што је републикански кандидат велики део говора морао да посвети њој, што су чинили и бројни други учесници конвенције, доказује да је странка у идеолошкој и програмској кризи и да им се стратегија на овим изборима углавном своди на блаћење бивше прве даме. Било је упадљиво да Трамп није предложио готово ниједно решење за наведене проблеме, односно да је једино његово решење – он сам.  

„Нико не познаје овај систем боље од мене. Зато ја сам могу да га поправим”, казао је Трамп што је сенатора Бернија Сандерса, који је изгубио прелиминарне окршаје од Хилари Клинтон, навело да на „Твитеру” напише: „Да ли се он кандидује за председника или диктатора.”

Хилари Клинтон, која следеће недеље и званично постаје кандидат демократа, на истој мрежи је написала: „Једино што стоји између Беле куће и Доналда Трампа – јесмо ми.”

Трамп је прексиноћ одступио од бројних тачака уобичајеног креда Републиканске странке. Није споменуо абортус коме се већина конзервативаца изричито противи. Поновио је да ће стати на пут уговорима о слободној трговини и интервенционизму.

Чак је подржао и ЛГБТ популацију коју су многи републикански гувернери хтели да дискриминишу, између осталих и његов кандидат за потпредседника, поручивши јој да ће је сачувати од „страних идеологија мржње”, што је била алузија на масакр који је починио муслиман у клубу за хомосексуалце у Орланду.

Пробао је чак да допре и до гласача демократа, и то до најлибералнијих гласача Бернија Сандерса, обећавајући да ће учинити за њих оно што би и сенатор из Вермонта – вратити послове кући.

AddThis Sharing Buttons

8