Прочитај ми чланак

Таљат Џафери положио заклетву: Премијер Северне Македоније ратовао на страни УЧК

0

Таљат Џафери ће бити на челу техничке владе до избора 8. маја

Таљат Џафери положио је заклетву као први Aлбанац на месту премијера у Северној Македонији и водиће техничку владу 100 дана до избора, заказаних за 8. мај.

За њега је гласало 65 од 111 присутних посланика, троје гласало је против, а уздржаних није било, преноси „Телма“.

Посланици опозиционе ВМРО-ДПМНЕ раније су напустили салу и нису учествовали у гласању.

Џафери је у обраћању Скупштини рекао да ће без обзира на то колико дуго ће бити на челу Владе, учинити све да испуни своје обавезе, у складу са Уставом и очекивањима грађана.

„Владу ћу водити одговорно, испуњавајући обавезе и очекивања грађана и коалиционих партнера. Иако је прелазна влада која ће организовати изборе, за мене је један дан или 100 исто, а желим да вас уверим да ће одговорност и институционализам у руковођењу бити моја дужност. Наставићу програм претходне власти реализацијом приоритета грађана и власти“, рекао је Џафери.

Џафери један од команданата „македонске  УЧК“

Нови премијер Северне Македоније је рођен 15. априла 1962. године у селу Форино код Гостивара у Северној Македонији. Војну гимназији је уписао у Београду, а након тога и Војну академију, школујући се у Београду и Сарајеву, да би након дипломирања, стекао чин потпоручника.  

Војну каријеру је започео 1985. године, најпре у Југословенској народној армији (ЈНА), а након стицања независности Македоније, односно од 1992. године био је активни официр у Војсци Републике Македоније, до 2001. године, када се придружио албанској паравојној формацији Национална ослободилачка војска (ОНА), познатој као „македонска УЧК“, која је 2001. године започела оружани сукоб у Северној Македонији.

Његова 116. бригада вршила је војне операције у Гостивару, али се мало шта друго зна о његовим активностима, пише „Косово онлајн“

Сукоб у коме је живот изгубило неколико десетина македонских војника и полицајаца потрајао готово целе те године, а резултат је било потписивање Охридског споразума који је гарантовао већа права Албанцима.

Сукоб је завршен уз међународно посредовање, па је ОНА предала оружје НАТО снагама, а држава је амнестирала Џаферија и његове саборце.

Политички вођа сепаратистичке организације ОНА био је Аљи Ахмети, садашњи лидер Џаферијеве странке Демократске уније за интеграцију, која је постала најпопуларнија политичка странка међу Албанцима у Северној Македонији.

На парламентарним изборима 2002. године, Џафери је први пут изабран за посланика у Парламенту Северне Македоније, из Демократске уније за интеграцију (БДИ), а од 2004. до 2006. године обављао је дужност заменика министра одбране.

Две године касније, 2008. године Џафери је понови изабран за посланика, док је 2013. године именован за министра одбране у Влади Николе Груевског.

Од 2014. до 2016. године поново је био на функцији посланика у Собрању Македоније, док је 27. априла 2017. године изабран за председника Собрања Сјеверне Македоније.
Џафери је обављао ову функцију све до именовања мандатара за формирање техничке владе.

Он ће водити техничку владу, чији је главни задатак да припреми све за излазак бирача на гласање 8. маја.

Предизборна кампања ће у Северној Македонији почети 4. априла, а избори ће бити расписани крајем фебруара.

Подсетимо, досадашњи премијер Северне Македоније Дмитар Ковачевски је у четвртак поднео оставку, након чега су отворени процеси за формирање техничке владе која би требало да омогући спровођење парламентарних избора.