Прочитај ми чланак

Тајван набавио америчко оружје – Пали на тесту, „Патриот“ експлодирао

0

Током рутинског брифинга за штампу, начелник штаба ваздухопловних снага генерал Тсао Чин-пинг потврдио је извештаје локалних медија.

Они су писали у вези са инцидентом када је ракета Патриот америчке производње МИМ-104Ф (ПАЦ-3) лансирана током вежбе у раним сатима августа. 15, прерано детонирао пре него што је достигао циљ.

Тсао је напоменуо да и Ваздухопловство и Национални институт за науку и технологију Чунг Шан (НЦСИСТ), главна војна истраживачка установа, тренутно спроводе темељну истрагу како би утврдили основни узрок неочекиване експлозије.

Према извештајима, ова појава је била први случај у којем је ракета Патриот коју је Тајван набавио из САД доживела прерану детонацију пре него што је циљано гађање у оквиру тестова гађања.

Тајвански Либерти тајмс рекао је да су као реакција на растуће војно застрашивање Кине, оружане снаге земље убрзале процену различитих ракетних система.

Ујутро 15. августа, отприлике у 6:30 ујутру, војна база Јиупенг требало је да изврши тестирање ракете са ракетом Патриот 2.

Овај догађај је изазвао велико интересовање војних ентузијаста који су се окупили да посматрају вежбе. На њихово изненађење, прва ракета је неочекивано експлодирала убрзо након лансирања, што је био необичан инцидент који је одмах изазвао широку дискусију.

Међутим, друга ракета је успешно неутралисала назначени циљ. Видео који снима инцидент почео је да кружи интернетом и јасно приказује прерану експлозију прве ракете.

Одбрамбени системи Патриот су недавно привукли велику пажњу, посебно због њихове ефикасности у Украјини против надолазећих руских пројектила, укључујући хиперсоничну ракету Кинжал.

Још у јануару су се појавили извештаји који указују на распоређивање ракета Патриот америчке производње МИМ-104Ф (ПАЦ-3) дуж северне обале Тајвана.

Кина је такође показала значајну опрезност према овом систему одбране од ракета. У мају је Токио такође разместио ракетни одбрамбени систем Патриот на острву Мијако, акција која је изазвала критике кинеских стручњака.

У међувремену, кинески министар одбране је на 11. московској конференцији о међународној безбедности рекао да сваки покушај „играња ватром“; подстицањем тензија око Тајвана и планови да се острво искористи за обуздавање Кине осуђени су на пропаст. „Играње са ватром у вези с проблемом Тајвана или покушаји да се она искористи за обуздавање Кине осуђени су на пропаст“, рекао је генерал Ли Шангфу.

„Тајванско питање је унутрашње питање НР Кине, која не толерише спољно мешање. Поновно уједињење Кине је [у складу са] историјским трендом“, додао је Ли.