Прочитај ми чланак

Светски Економски Форум тврди да постоје РАЦИОНАЛНИ разлози да се чипују ДЕЦА

0

Светски Економски Форум сугерише да постоје начини да се чиповање деце учини прихваљивим.

Најновија веома контроверзна технологија/политика коју је Светски економски форум (СЕФ) намеравао да нормализује јесте идеја имплантације чипова у људе за праћење и контролу људи.

Не тако давно они који су причали о овоме окарактерисани су као теоретичари завере али сада најгласнији представник светске “елите” предвиђа да ће чипови тј. импланти на крају постати само роба.

Светски Економски Форум тврди да би уграђивање чипова у децу родитељи могли да виде као „чврст, рационалан“ потез. Све ово се појављује у посту на блогу на веб локацији организације посвећеном будућности проширене стварности (АР) и ономе што се назива „проширено друштво“.

Као и у многим другим СЕФ-овим погледима на будућност различитих типова технологије, нагласак је стављен на убацивање „праве“, тј. сопствене „визије“ у правцу у којем би они требало да се развијају, уз неизбежно помињање недефинисаних друштвених актера ко ће држати кључ за етичко питање свега тога.

СЕФ говори о наводно широкој користи АР-а за напредовање у областима као што су здравствена заштита, образовање и професионална окружења, са основном идејом пружања смерница о томе како „етички“ регулисати ову огромну потенцијалну моћ.

СЕФ назива АР и сличне технологије трансформативним – али им је потребна „права подршка, визија и одважност“.

Још једном, уопште није јасно зашто се убацује „смелост“, осим ако није еуфемизам да се продају неке прилично нечувене „визије“ које СЕФ изражава, као што је замена лекова можданим имплантатима који ће манипулисати телом уз помоћ електричних пулсева, и упаривање свих врста чипова који се уносе у људе кроз операцију.

И тако, када су људи „беспрекорно интегрисани“, квалитет живота широм света расте, обећава група из Давоса.

„Колико год застрашујуће звучали имплантати са чиповима, они су део природне еволуције коју су носиви уређаји некада прошли. Слушни апарати или наочаре више не носе стигму“, стоји у посту на блогу. „Они су додаци и чак се сматрају модним предметом. Исто тако, имплантати ће се развити у робу.”

Критичари ових трендова кажу да њихово противљење нема никакве везе са „стигмама“ – пре са озбиљном забринутошћу за грађанска права, приватност и сам концепт људске аутономије.