Прочитај ми чланак

Сукоб у Украјини: Најскупља операција у историји САД

0

0Према процени Светске банке, Украјини би, ако би рат сутра престао, било потребно још најмање 600 милијарди долара

Ако би сутра завршио рат у Украјини, САД би и даље наставиле да шаљу стотине милијарди помоћи Кијеву. Нови предлог закона, упућен Конгресу, укључује наставак војне помоћи, буџетску подршку украјинској влади, као и помоћ у реконструкцији, пише сарадник Центра за безбедносну политику на Јорктаун институту Стивен Брајан за сајт „Випонс енд стратеџи“.

Председник Џозеф Бајден је управо затражио још 24 милијарде долара за подршку Украјини, пре свега за војну опрему и буџетску подршку, која износи 7,3 милијарде долара. Конгрес је све скептичнији у погледу финансирања овог бескрајног сукоба, али ово је вероватно мала цифра према оној коју ће Бајден затражити после завршетка рата.

Светска банка је израдила ревидирану процену за реконструкцију, према којој ће Украјини током наредних десет година бити потребно још 411 милијарди долара. То значи да би, уколико би рат сутра престао, помоћ за обнову износила најмање 600 милијарди долара.

Поређења ради, рат у Ираку је укључивао програм реконструкције од 60 милијарди долара. Такође, САД су потрошиле 90 милијарди долара за подршку Авганистану.

Нема сумње да је већи део америчке помоћи Авганистану покраден. Осим тога, америчка ратна опрема, вредна милијарде долара, остала је талибанима. Као и у случају Ирака већи део помоћи је протраћен, захваљујући корупцији и лошем планирању.

Примера ради, Немачка се обавезала да ће подржавати Украјину са пет милијарди долара годишње. Међутим, немачка влада ће вероватно ускоро пасти, а то обећање је безвредно колико и марке Вајмарске Немачке. Већина новца мораће да дође од „ујака Сема“.

Можда неки у Вашингтону мисле да је једини излаз продужавање рата, зато што, уколико се борбе наставе, САД неће морати да пружају помоћ у реконструкцији. У ствари, то и јесте политика Бајденове администрације, која очекује да ће помоћу рата још неко време одржавати Украјину у животу.

Већина Американаца се противи помоћи Украјини. Ускоро ће почети изборни циклус. Чак и неки кандидати за председника, попут Роберта Кенедија Млађег, сада говоре против подршке Украјини.

Украјина је, наравно, такође корумпирана земља. Украјински политичари, укључујући и Зеленског, већ су пренели у иностранство део свог богатства.

Украјина ће бити најскупља операција коју су до сада извеле САД. После Другог светског рата, Маршалов план за реконструкцију Европе коштао је САД 13,3 милијарде долара. То је, у данашњим доларима, износ од 173 милијарде долара, што износи отприлике трећину новца намењеног реконструкцији Украјине.

Рат ће оставити много тога за чишћење. Америчка политика према Украјини је права катастрофа из много разлога, закључује Брајан. Али сигурно је да представља огроман и неподношљив трошак за Американце.