Прочитај ми чланак

СТИГАО ОДГОВОР МАКРОНУ – „Жути прслуци“ не желе да преговарају о кикирикију

0

Након незадовољства које је кулминирало током викенда и сматра се најгорим нередима који су потресли Париз од 1968, судећи по најавама, ово ће бити недеља преговора између представника власти у Паризу и лидера покрета „Жути прслуци“.

Сутра по подне француски премијер Едуард Филип, који се данас састао са опозиционим лидерима у оквиру настојања да се пронађе начин и умири национално незадовољство, примиће, по инструкцијама председника Емануела Макрона, представнике покрета „Жути прслуци“ који су спремни да разговарају с владом, али под условом да се „не преговара о кикирикију“, како је казао за БФМТВ Кристоф Шаленсон, један од осам полузваничних портпарола „Жутих прслука“.

Влада је, такође, најавила да ће у среду на ову тему бити расправа у парламенту, а у четвртак у Сенату. На основу тих разговора, како се даље наводи, премијер ће објавити мере чији је циљ да се омогући мирно одвијање окупљања и осигура одржавање реда и поштовање закона.

Више од 100 људи је повређено у главном граду Француске, а 412 је приведено у суботу када су били највећи немири за више деценија који су извели на улице више од 130.000 људи широм земље, са више од 580 блокада на француским путевима. Од 412 приведених њих 378 је задржано у притвору. Паљена су возила, ломљени излози и графитима исписана Тријумфална капија. Комуналне службе јуче су муку мучиле да пребришу графите на којима је писало „Оставка Макрона“.

Председник француског Центра за националне споменике Филип Белавал рекао је да поред тога што су демонстранти чувени споменик и национални симбол Француске исписали графитима, уништили су и његову унутрашњост, где се налазе вредни експонати. Процењује се да је причињена материјална штета од више стотина хиљада можда чак и милион евра, наводи Белавал. Споменик ће, према његовим речима, остати затворен за јавност више дана. У суботу је био трећи узастопни викенд нереда за време протеста „Жутих прслука“ у Паризу.

Државни секретар у министарству унутрашњих послова Лоран Нуњез одбацио је могућност да ће бити уведено ванредно стање указавши да то није „на дневном реду“. Увођење ванредног стања је „једна опција међу другима али то питање није тренутно на дневном реду, разматрамо целокупне мере“, рекао је Нуњез. Ванредно стање било је уведено у Француској после терористичких напада у Паризу 2015, као и после нереда у новембру 2005. у предграђима Париза.

Окупљање „Жутих прслука“, како себе називају демонстранти, почело је најпре због увођења пореза на гориво, који је замишљен као еколошка такса са циљем заштите животне средине и окретања становника другим начинима превоза. Показало се да је то само „кап која је прелила чашу“ јер се незадовољство проширило међу сиромашне слојеве друштва који „једва састављају крај са крајем“. Таквих је све више у Француској нарочито од 2008. када је избила светска економска криза.

„Жути прслуци“ су револтирани и реакцијом Макрона на њихова окупљања која су почела 17. новембра и представљају велики изазов за 41-годишњег председника који, како тврде демонстранти, „мисли само на богате“. Нереди су се одразили и на економију: број хотелских резервација је у паду, трговци на мало трпе, инвеститори су узнемирени док француска нафтна компанија Тотал тврди да су неке њене бензинске станице „суве“.

С друге стране, подршка „Жутим прслуцима“ је висока – седам од десет људи подржавају протесте, показало је истраживање јавног мњења „Харрис Интерацтиве“.

Док су протести у Француској постепено прерасли у опште незадовољство грађана према државној политици, белгијски „Жути прслуци“ су на скупу скандирали да они представљају народ а не премијер Шарл Мишел. Протест је организован позивом на друштвеним мрежама, али је још нејасно да ли постоје одређени захтеви белгијских „Жутих прслука“ или је у питању опште незадовољство грађана.

Одложена посета Јункера

Обраћање пред париским парламентом председника Европске комисије Жан Клод Јункера, које је било планирано за сутра, отказано је како би се дао приоритет да се саслушају захтеви „Жутих прслука“. Јункер је требало у Паризу да одржи говор пред парламентом и касније дебатује са посланицима. Био је предвиђен и састанак са председником Скупштине Рикардом Ферандом и радни ручак са Макроном. Јункерова посета, како се наводи у саопштењу, биће одложена за неки други датум.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!