Прочитај ми чланак

ШТА СЕ ДЕШАВА: Русија послала Чечене у Сирију

0

Према часопису Известиа, Русија је послала оперативце из такозваних “чеченских“ батаљона специјалних снага, “Запад“ и “Исток,“ у Сирију да “чувају руске инсталације“ у Хмејмиму и Тартусу. Према руским изворима, ова два батаљона су претворена у “војну полицију“ која ће бити комплетно распоређена до краја децембра.

u

Фото: РИА

Према часопису Известиа, Русија је послала оперативце из такозваних “чеченских“ батаљона специјалних снага, “Запад“ и “Исток,“ у Сирију да “чувају руске инсталације“ у Хмејмиму и Тартусу. Према руским изворима, ова два батаљона су претворена у “војну полицију“ која ће бити комплетно распоређена до краја децембра.

Ова вест оставља многа фасцинантна питања без одговора.

Прво, иако су руски извори учинили да звучи као да се ради о два пуна батаљона, претпостављамо да то није случај и да ће бити формирано неколико друштава од елемената из ових батаљона. Зашто? Зато што су ови батаљони део кичменог стуба руског система безбедности на Кавказу и нема смисла да се такве елитне снаге користе само да чувају 2 војне инсталације, анализира “The Saker”.

Друго, ово покреће питање шта ће ови “чечени“ заиста радити у Сирији. Једина околност у којој би имало смисла послати их да штите руске базе у Хмејмиму и Тартусу би био ако би се очекивао масивни напад на ова постројења а нема других доступних снага, што очиглено није случај.

Треће, ова два батаљона су већином, али не искључиво, састављени од сунитских муслиманских оперативаца. То им даје очигледне предности. Осим тога, ови батаљони су имали историју успешне победе над побуном вехабија у Чеченији, пише “The Saker”.

Дакле, шта се заиста дешава овде?

Прво, треба нагласити да су ова два батаљона прилично јединствене јединице. Иако су формално само део шире заједнице руских специјалних снага, они имају јединствену историју и јединствену репутацију. Традиционално, Русија се увек ослањала на елитне муслиманске снаге, а већина њих су Чечени.

То је било тачно пре револуције 1917. године, као што је било тачно и после. На пример, такозвани “муслимански батаљон“ је одиграо кључну улогу у инвазији на Авганистан. И 2008. године, чеченски батаљони “Запад“ и “Исток“ су одиграли кључну улогу у руској контра-офанзиви против грузијских снага. Да скратимо причу: не само да су ови батаљони познати по својој невероватној храбрости и способности, него и њихово појављивање често шаље супротне снаге у панику.

Друго, Рамзан Кадиров улаже огромна средства, наравно уз пуну Путинову подршку, у стварање јединственог објекта за обуку специјалних снага у Чеченији где посебни оперативци из целе Русије долазе да уче, предају и деле своје искуство. Као резултат тога, такозване “чеченске“ јединице су, у ствари, мешавина специјалних оператера из целе Русије који су специјлано обучени да се носе са побунама као што је Даесх.

То значи да без обзира на стварну величину силе послате у Сирију, коришћење ње за заштиту постројења је потпуно претеривање и нико у Русији заиста не верује да ће сви ови момци да раде на контроли пунктова. Њихова права мисија ће бити нешто сасвим друго.

Неки руски аналитичари су спекулисали да ће њихова стварна функција бити да очисте провинцију Алепо од терориста. Можда, али сумњамо, пише “The Saker”.

Много вероватније да ће ови људи бити послати да тренирају сиријске специјалне снаге у напредним обавештајним операцијама против побуњеника. Руси су признали да имају чеченске обавештајне агенте инфилтриране у ИД. То би имало смисла за Русе само ако поделе своја искуства са својим сиријским партнерима. Кључни разлог је у томе што уместо да се боре у рату за Сиријце, Руси треба да омогуће Сиријцима да сами воде свој рат.

Стварни извештај сиријских снага безбедности је, према руским изворима, одлично оцењен и Руси су, наводно, импресионирани.

Док Сиријци имају неке елитне борбене јединице, они немају квалитетне обавештајне оперативце. Оно што је потребно у овом случају није само добар војник (рецимо нешто као руски падобранац или амерички ренџер), него потпуно обучен борац и потпуно обучен обавештајни официр.

Врста обуке која је потребна да се припреме за такве функције је много сложенија, скупа и захтева више времена него што је потребно за обуку доброг падобранца или ренџера. Претпостављамо да ће Чечени пружати подршку Сиријцима када затраба, али да ће они такође имати дугорочну улогу у организовању делотворне антитерористичке силе.

Наравно, можда грешимо. Ако је тако, онда је други разлог зашто су ова два батаљона послата у Сирију тај да директно учествују у борбеним операцијама против Такфира. Знамо да је Путин послао неко тајно писмо иранском председнику Руханију, пише “The Saker”.

Може ли бити о координирању буре у руским и иранским операцијама у Сирији? Ако је тако, онда би слање специјалних “чеченских“ снага имало смисла, нарочито да би задржали Турке на одстојању ако и када је то потребно.

Који год да је разлог, јасно је да је одлука да се пошаљу “Чечени“ значајан развој и знак да се нешто крупно спрема.