Прочитај ми чланак

Шта НАТО може да уради Турској? Заправо, ништа…

0

НАТО нема велике могућности утицаја на турску политику. Алијанса не може да искључи неког члана из својих редова, али може да замрзне комуникацију са њим.

turska zastava

САД су послале највише представнике својих војних снага у Анкару како би смањиле штету причињену у односима између САД, Турске и остатка НАТО. Шеф Генералштаба САД Џозеф Данфорд рекао је да ће се САД и даље борити за демократију у Турској. Он је осудио покушај пуча у тој земљи.

То је учинио и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг два дана након покушаја пуча – у телефонском разговору са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом. Столтенберг је додао да Турска мора да пази на свој демократски поредак, правну државу и људска права.

Турска влада је незадовољна овом солидарношћу коју сматра врло суздржаном. Ердоган је затражио у интервјуима да политичари високог ранга дођу у Турску. НАТО још није званично коментарисао чистке у турској војсци. У Бриселу се незванично може чути да свака земља-чланица има право да мења своје војнике у базама НАТО.

Само демократске државе смеју у НАТО?

У преамбули Повеље НАТО говори се између осталог о демократским вредностима и основама Савеза. Али током Хладног рата у Алијанси нису били тако осетљиви. Португалија је 1949. године, када је учествовала у оснивању НАТО, била диктатура. Током историје НАТО, Турска и Грчка су после државних удара неко време биле под војном управом.

По завршетку Хладног рата 90-их година, почело је наглашавање политичког система вредности НАТО. У новим државама које ступају у НАТО мора постојати владавина права. Али, НАТО политички није тако чврсто затегнут као Европска унија. На пример, Грчка и Турска се због сукоба око Кипра једна према другој односе са највећим неповерењем. САД су после турске опсаде Северног Кипра 1975. увеле ембарго Турској.

Колико је важна Турска у НАТО-у?

Америчка војска има у Инџирлику близу града Адана велику ваздухопловну базу са око 2000 војника. Она служи за ваздушне нападе на положаје терористичке организације ИС у Сирији и Ираку. Инџирлик је имао важну улогу и у ратовима у персијском заливу и у мисији НАТО у Авганистану. Тамо је стационирано и 250 војника немачког Бундесвера са извиђачким авионима Торнадо и авионом-цистерном.

Инџирлик није база НАТО. База НАТО се налази у западнотурском лучком граду Измиру. Тамо је једно од пет главних седишта НАТО које је задужено за велике операције копнених снага и координацију. ЛАНДЦОМ – тако гласи скраћеница – је подређен главном заповеднику НАТО у Европи. У Измиру се такође налази важан аеродром америчких војних снага.

Процењује се да јединице НАТО делимично користе објекте на 20 локација у Турској. Турска војска је друга по величини у НАТО после америчких војних снага. Турци су до сада учествовали у свим операцијама НАТО у Авганистану, на Балкану, у Сирији или Либији. Осим тога, НАТО је управо инсталирао радарски систем противракетне одбране у Турској.

Војни експерти кажу да је геополитички Турска изузетно важна – с обзиром на свој положај у односу на Блиски исток и Црно море. Али, ту важност не треба ни прецењивати, сматра бивши шеф војног одбора НАТО, немачки генерал у пензији Харалд Кујат. Он је за немачки радио ДЛФ рекао да су Турци увек били савезник на кога није могло стопостотно да се ослони. Он додаје и да је у борби против ИС улога Турске од самог почетка била сумњива.

Хоће ли бити сукоба око Инџирлика?

Председник Ердоган гласно тражи од САД да изруче Фетулаха Гулена за кога сматра да је вукао конце неуспелог пуча. Америчке власти су саопштиле да ће размотрити тај захтев када турска предочи доказе. Гулен, који живи у САД, пориче сваку везу са пучистима.

Турска је тек пре две године дала право САД да користи базу у Инџирлику за ваздушне нападе на ИС. То би Анкара могла да искористи као средство притиска у сукобу око изручења Гулена. Осим тога, турска влада критикује САД због подршке курдских група у борби против ИС у Сирији. Турска сматра да су ти Курди терористи.

Турска је у сукобу и са Немачком – још једном чланицом НАТО. Ту се ради о резолуцији о геноциду над Јерменима коју је усвојио Бундестаг. Парламент је критиковао геноцид над Јерменима почињен за време Османског царства пре више од 100 година – а то турска доживљава као провокацију. Због тога тренутно немачки посланици не смеју да посете војнике Бундесвера у Инџирлику. Уколико то ускоро не буде могуће, Бундестаг би могао да повуче немачке војнике из Турске.

Може ли НАТО искључити Турску?

Уговор НАТО-а не предвиђа ни излазак ни казне ни поступак искључивања из Савеза. Вашингтонски уговор може да раскине само држава-чланица која жели да иступи из НАТО-а. Највише што могу да учине одбори НАТО-а у Бриселу јесте да изврше политички притисак на Турску како би влада деловала у складу са правном државом и да не би злоупотребљавала ванредно стање које је тренутно на снази.

Значај и способност деловања турских снага безбедности у НАТО ће због покушаја пуча бити смањене, сматра бивши главнокомандујући НАТО за Европу, Џемс Ставридис. „Нажалост, вероватно ће фокус након покушаја пуча бити усмерен на интерне прилике у војсци, на бесконачне истраге и преиспитивања лојалности“, написао је адмирал у пензији Ставридис у анализи за портал „Форин полиси“.

Војска ће се борити за сопствену позицију у држави, сматра Ставридис. „То ће имати парализујући ефекат на способност војног деловања. Неке активности у ваздухопловној бази Инџирлик се додуше настављају, али свеукупна сарадња са Турском је замрзнута на много нивоа“, упозорава Ставридис.