• Почетна
  • СВЕТ
  • Шта нас чека у ЕУ овог Божића: Лутке за дечаке, бушилице за девојчице?!
Прочитај ми чланак

Шта нас чека у ЕУ овог Божића: Лутке за дечаке, бушилице за девојчице?!

0

Продавнице играчака одлучиле су да на Божић промене неке укорењене стереотипе, понудивши лутке за дечаке и ватрогасне камионе за девојчице.

Француски супермаркет „Супер-У“ у свом каталогу показује дечаке како грле лутке и девојчице како се играју с аутомобилима на даљинско управљање. Како наводи АФП, каталог је први такве врсте у земљи.

„Ово није активизам“, рекао је Тијери Десуш, представник компаније. „Само држимо корак с променама у друштву, с променама улога мушкараца и жена. Овде је реч о рушењу стереотипа – даске за пеглање и розе за девојчице, плаво и аутомобили за дечаке. То је тако ускогрудо гледање“.

Продавница „Гранд Рекре“ такође је увела у своју понуду неутралне играчке, попут апарата за чишћење и кухиња, које су намењене и девојчицама и дечацима.

Играчке, које се продају у Француској, Швајцарској, Шпанији, Белгији и Мароку, пакују се у наранџасту, белу или љубичасту амбалажу. Линија ових играчака добро се продаје, нарочито дечји усисивач.

Агенција наводи да је овим потезом Француска прихватила тренд који је већ захватио САД и Британију.

У Британији је кампања за неутралне играчке покренута пре више од годину дана и већ је побрала успехе.

Лондонска робна кућа „Хародс“ овог лета отворила је „родно неутралну“ зону коју одређује тема, а не пол детета, док су прошлог децембра, у проавници играчака „Хемлиз“ уклоњени натписи за дечаке и девојчице.

Водећи продавац играчака у Британији „ЕЛЦ“ (Еарлy Леарнинг Центре) био је 2009. жртва кампање „Пинкстинкс“ (Розе је бљак) која се бори против стереотипних играчака.

„ЕЛЦ је тада имао бројна занимања намењена дечацима, до ватрогасаца и полицајаца, док је за девојчице била доступна само медицинска сестра“, каже Ема Мур која је са сестром Еби пре пет година покренула кампању. „Девојчицама су још понуђене хаљине за принцезе“.

На сајту ЕЛЦ-а сада се виде девојчице које се играју с булдожерима и аутомобилима или обучене као ватрогасци, док дечаци љуљају лутке.

Међутим, колико тога се заправо истински променило.

Од Константин-Бјенем, која води дневни центар у париском предграђу који је први у земљи прихватио политику о родној дискриминацији каже: „Мала деца ће пробати све. Одрасли су ти који утичу на њих“.

„Дечацима се нуди авантура, акција, наука, открића. Девојчице добијају досадну верзију свега тога или седе испред огледала. Већина лутака је и даље лепа и девојчице се охрабрују кроз игру да постану опседнуте својим изгледом“.

„Нема сумње да постоје разлике између дечака и девојчица – видим их код својих сестрића и моје деце. Али, постоји и све више доказа који указују на то да су оне минијатурне“, вели Константин-Бјенем као да је антрополошки стручњак.