Прочитај ми чланак

Срби и Црногорци наоружани до зуба, први у Европи по броју комада оружја…

0

Број комада оружја по становнику САД три пута је већи од броја у европским земљама у којима по томе неславно предњаче - Црна Гора и Србија.

Истраживање је показало да је у свету количина оружја у рукама цивила убедљиво премашивала арсенале војске и полиције, и да је тај број од 2006. године порастао за више од 200 милиона, пише Јуроњуз (Еуронеwс).

фото Mуп

Процењује се да у 230 држава и аутономних територија у свету укупно има нешто више од једне милијарде комада ватреног оружја.

По количини оружја по становнику предњаче Србија и Црна Гора са 39,1 комадом на 100 становника, а за њима следи Кипар са 34, па Финска, Исланд, Босна и Херцеговина, показују резултати истраживања организације „Смалл Армс Сурвеy“ (САС).

У Европској унији је њених 513 милиона становника 2017. године заједно поседовало 79,8 милиона комада оружја. Када се урачунају и европске земље које нису чланице ЕУ, тај број достиже 93,2 милиона.

По укупном броју, највећа концентрација оружја је у Русији (17,6 милиона), Немачкој (15,8 милиона) и Француској (12,7 милиона)

Европска комисија је још 2013. године у једном истраживању утврдила да деветоро од десет становника ЕУ никада није поседовало оружје.

Од грађана ЕУ који су у време истраживања поседовали ватрено оружје, више од трећине (35%) је као разлог навело лов, а 29% је навело професионалне разлоге, попут службе у полицији или војсци. Додатних 23% оружје је држало из спортских разлога, углавном због бављења стрељаштвом.

Мање чести разлози за држање оружја били су лична заштита (14%), други лични разлози (10%) и колекционарство (5%).

Од 2000. до 2012. године годишња стопа свих погибји од ватреног оружја на 100.000 становника у ЕУ износила је 1,34, са укупно 87.000 погинулих у целом том периоду, податак је организације Ганполиси.орг (Гунполицy.орг), са Универзитета у Сиднеју.

После смртоносних терористичких напада у Паризу и Бриселу 2015. и 2016. године, ЕУ је у марту 2017. драстично пооштрила законе који се односе на ватрено оружје, забранивши полуаутоматско оружје и шаржере који примају више од 21 метак за пиштоље, односно 11 метака за пушке.

Сједињене Америчке Државе

Сва истраживања показују да управо Американци у свету предњаче по количини оружја које поседују. Број комада оружја по становнику САД три пута је већи од оног у земљама које у томе предњаче у Европи – Србији и Црној Гори.

Од укупно 857 милиона комада ватреног оружја, колико се према неким проценама у целом свету 2017. године налазило у власништву цивила, чак 46% су поседовали грађани САД, показује истраживање организације Смол армс сурвеј (Смалл Армс Сурвеy – САС).

Са 120 комада оружја на 100 становника, Американци приватно поседују више него три пута више комада оружја него становници земаља које у томе предњаче у Европи.

Према подацима САС, Американци сваке године купе 14 милиона комада новог и увозног оружја, чему свакако доприноси веома либерално тржишта оружја. САД су једна од ретких земаља у свету у којима је право на држање оружја зајамчено уставом.

Лична заштита је за Американце са 67% водећи разлог за држање оружја. На другом месту је лов (38%), а следе стрељаштво (30%) и сакупљање оружја (13%), произлази из истраживања истраживачког центра Пју (Пеw).

Према истом извору, 44% учесника истраживања у САД рекло је да лично познају неког ко је погођен из ватреног оружја, било случајно, било намерно, и већина (57%) се заузела за пооштравање закона о држању оружја.

У САД свакодневно 310 људи бива погођено из ватреног оружја, а од тог броја 100 умре зато што их је неко устрелио, а 61 као жртва самоубиства, показују подаци америчке групе за превенцију насиља ватреним оружјем Брејди (Брадy).

Такође, у САД су и масовна убиства врло уобичајена појава, па их је 2018. године, према онлајн групи Ган вајоленс аркајв (Гун Виоленце Арћиве), регистровано 340. У 2017. и 2016. години забележена су 346, односно 382 масовна убиства.

Ипак, и учесници истраживаја центра Пју били су подељени око тога да ли би строжа правила набавке и држања оружја допринела смањењу броја масовних убистава, па је 47% оценило да би, док је 46% рекло да не би било разлике.

Бивши амерички председник Барак Обама најавио је планова за увођење остријих правила за оружје, али су његови покушаји да то оствари наишли на противљење моћних лобистичких група и на концу пропали, наводи Јуроњуз.

                     ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!