Прочитај ми чланак

Словенско порекло Ангеле Меркел!

0

Политика

Деда немачке канцеларке Лудвик и отац Хорст били су Пољаци и заведени су у књиге рођења под презименом Казмирчак.

grcka-nemacka-angela-merkel-ep-evropsko-prventvo-cetvrtfinale-1340150970-176414

 

„Меркелова ме управо питала како се изговара презиме Казмирчак… Из другог покушаја је савладала изговор”, похвалио је пољски премијер Доналд Туск немачку канцеларку посредством друштвене мреже „Твитер” за време паузе на недавном самиту ЕУ у Бриселу.

Казмирчак је изворно презиме деде и оца немачке канцеларке, али је податак који указује на словенске корене Ангеле Меркел дуго чуван у тајности. Меркелова је први пут признала свом биографу Штефану Корнелијусу да су њен деда Лудвиг (крштен пољским обликом имена – Лудвик) и отац Хорст заведени у матичне књиге рођења под презименом Казмирчак – деда у родном Познању, у Пољској, а отац у Берлину, 1926. године. Тек 1930. године, Казмирчакови, пољски емигранти у Немачкој, променили су презиме у Казнер, како је гласило и касније, девојачко презиме немачке канцеларке.

Податак о изворном девојачком презимену Меркелове недавно је објављен у њеној биографији под називом „Ангела Меркел – канцеларка и њен свет”.

Пољски медији су у уводним коментарима прогласили пољско порекло немачке канцеларке као сензацију. „Газета виборча” је у наслову истакла: „Ангела Меркел – унука Познања, заиста!”. У поднаслову је додато: „Сада нам је свима јасно зашто Меркелова радо помиње  Пољску.”

Према информацијама до којих су пољски новинари дошли по откривању правог презимена немачке канцеларке, њен деда родио се 1896. као ванбрачни син пољских родитеља Ане Казмирчак и Лудовика Војтеховског и није имао ни капи немачке крви у венама. Конзервативни „Жечпосполита” је у заносу националног поноса цитирао анегдоту, по којој је Меркелова као туриста из тадашњег ДДР-а течно читала написе у пољским бакалницама и преводила их својим сапутницима.

„Овде нећемо пазарити, видите шта пише у излогу – ниема јајек – дакле, нема јаја”, биле су, наводно, речи Меркелове пред једном самоуслугом у пољском градићу Мрагово.

Пољски новинари, најзад, пронашли су сведоке који се сећају Меркелиног путовања по Пољској 1989. године, у пратњи њеног каснијег супруга Јоахима Сауера.

„Дружили су се са пољским пријатељима, а увече је Меркелова певала крај логорске ватре песме руских шансоњера Булата Окуџаве и Владимира Висоцког, на руском”, забележио је репортер „Жечпосполите” Пјотр Јендрошчик.

Популарност Меркелове у Пољској нагло је порасла, оценили су пољски медији. С обзиром на то да је немачка канцеларка поткрај 2012. године, по трећи пут заредом, проглашена најомиљенијом страном политичарком у Пољској, лако је замислити колико је она сада омиљена у тој земљи.