• Почетна
  • СВЕТ
  • Словенија: Народ устао против банкара, словеначка влада одриче се свог народа
Прочитај ми чланак

Словенија: Народ устао против банкара, словеначка влада одриче се свог народа

0

Словенија – народ устаје против „банкстера“, власти све нервозније: „Зомбији певају комунистичку интернационалу и шире реторику грађанског рата!“

У предвече словенског државног празника Дана самосталности и јединства, који се слави на дан када се већина грађана Словеније на плебисциту одржаном 1990. године одлучила за самосталност, у центру Љубљане су поново одржани протести.

Демонстрације су организоване упоредо са централном државном прославом и заклетвом новог словеначког председника државе Борута Пахора, стога су их демонстранти крстили „ПРОТЕСТИ-ВАЛ“, у име прославе грађанског јединства.

На Фејсбуку страници је, у позиву сународницима да изађу на улице, написано је да ће на службеној државној прослави бити „Јанез Јанша и Борут Пахор“, док ће на неслужбеној бити – зомбији. Јер управо тако је актуелни словеначки премијер Јанша назвао оне, који у све већем броју демонстрирају против све оштријих резова његовог кабинета у социјалне програме, отпуштање учитеља, укидање разреда у школама и смањење државних накнада за школску исхрану деце, која у школама све чешће – гладују .

Оцену протеста у Љубљани и Марибору изразила је путем Твитера и највећа владина странка, СДС коју води Јанез Јанша. „Комунистичка интернационала, реторика грађанског рата, тоталитарни симболи? То је устанак зомбија, а не устанак народа! Сви новинари, који данашње протесте називају ‘устанак народа’, спрдају се из здравог разума и 95,5% бирача,“ пише на Твитер профилу странке СДС.

Одговор на Јаншине увреде је био једноставан: демонстранти су дошли испред словеначког парламента обучени као „зомбији“, палили маске са ликовима политичара, викали „Јанша у затвор!“ и уз то извиждали новог словеначког председника Борута Пахора, који се после заклетве у парламенту сувише приближио огради и полицајцима, који га одвајали од демонстраната.

Министар одбране је уз то примјетио да војницима није мјесто на демонстрацијама, што указује на нервозу и власти нарочито откако су уочи протеста вође полицијског синдиката влади пренеле питање из базе, „зар мисли да ће да је бране од демонстраната, пошто је најавила да ће плате да касне већ у јануару  „.

Твитер профил странке СДС је последњих дана нарочито активан, па су страначки прваци коментарисали и последње протесте у Љубљани, када се у центру престонице окупило преко 10.000 људи, који су демонстрирали против одлука Јаншине владе. „Само један једини посланик СДС-а добио је на изборима подршку већег броја људи него што је било оних, који су се окупили на такозваном свесловенски устанку народа“, тврде прваци СДС и упозоравају да су „победили“ приликом гласања у парламенту, јер већинска коалиција саставља владу.

Истина је, међутим, нешто другачија: на прошлогодишњим изборима је највише гласова добила лијева странка под вођством љубљанског градоначелника – Позитивна Словенија, која је на крају заједно са (тада Пахоровим) социјалдемократама (СД) остала у опозицији, јер се њихов трећи потенцијални коалициони партнер Грађанска листа у задњи час одлучила за сарадњу с десном коалицијом, коју води Јанез Јанша.

Чињеницу да су на протесте против владе изашли и ветерани рата за независност Словеније, коментарисали су у владајућој СДС као долазак „шачице“ оних који су уистину следбеници Ертла, омраженог последњег министра унутрашњих послова Словеније уочи независности.

Десница Ертл никада није опростила његову комуниситчке прошлост, иако га је претходни председник државе Данило Тирк у свом мандату одликовао јер је 1989. спречио тзв. „Митинг истине“ усред Љубљане.

Упркос заједљивим коментарима владајуће странке не само на рачун „људства“, него све чешће и на рачун појединих новинара, протести у Словенији и даље трају, несмањене жестине, а на њима учествују све више говорника, познатих јавних личности, којима је тешко одрицати морални интегритет .

Међу њима је и Вено Тауфер, председник Друштва словеначких књижевника, који је од 1985. до 1989. године био активни учесник покрета за демократизацију и осамостаљење Словеније. Тауфер је пре више од две деценије, током демонстрација против ЈНА због хапшења Јанеза Јанше на Конгресном тргу у Љубљани прочитао „Мајнишку декларацију“, којом су грађани при пут јавно затражили осамостаљење Словеније од СФРЈ.

А што демонстранти желе данас, видело се током протеста испред словеначког парламента, ноћ уочи државне прославе. Више хиљада људи мирно је протестовало, правило буку ударцима у разне врсте посуда и тражило одлазак политичке елите. Поред фотографија Јанеза Јанше и Зорана Јанковића (градоначелника Љубљане) сада су се први пут појавиле и слике председника Уставног суда Словеније Ернеста Петрича.

Петрич је на челу суда, који је после многих дозвољених референдума током прошле године, када је владу водила тада Пахорова „лева“ влада, сада дао одлучујући допринос забрани два референдума, помоћу којих су синдикати желели да спрече усвајање закона о „слабој банци“ и закона о „државном холдингу“.

По мишљењу иницијатора референдума, закон о „слабој банци“ пренео би сав терет штета које су настале банкарским спекулацијама домаћих тајкуна на леђа обичних грађана, док би законом о државном холдингу држава добила могућност да брзо распрода преосталу државну имовину. Уставни суд је оценио да би одржавање та два референдума значило непоправљиву штету за „уставне вредности“.

Неповерење грађана у мотиве уставних судија јача и због чињенице да је тај исти суд дозволио референдум о правима „избрисаних“, потом о правима полно другачије оријентисаних чиме је спречено усвајање „породичног закона“, као и многим другим законима који су се тицали привреде.

„Овај исти систем судија је пре годину дана дозволио референдум о пензијској реформи с образложењем да суд на основу јавнофинанцијских, економских и демографских предвиђања не може оцењивати, какве последице би настале у будућности и утицале на пензијски систем. Дан после референдума о пензијском систему је Словенији први пута озбиљно пала бонитетна оцена.

И исти систем судија је с истом небригом дозволио и референдум о породичном закону. Иако су на тај начин дозволили ватромет нетрпељивости. То су знали унапред, „оцјењује потез уставног суда Словеније уредник Младине Грега Реповж.

Огласила се и Комисија за спречавање корупције, која је упозорила да „закон о државном холдингу“ нема уграђене заштитне механизме који би омогућили транспарентну продају државне имовине. На јачање неповјерења грађана утиче и чињеница да је и председник владе Јанез Јанша, лично, један од оптужених у процесу због корупције приликом продаје финске „Патрије“ Словенији, за потребе словеначке војске. Финско тужилаштво је баш протеклих дана, после пет година истраге, и службено уложило тужбу због корупције против шесторице службеника „Патрије“ због подмићивања „високих словеначких званичника и официра“, а међу њима се спомиње и председник словеначке владе Јанез Јанша.

Против Јанше већ тече поступак због примања мита у Окружном суду у Љубљани, али он се све чешће не одазива позиву суда и избегава рочишта под изговором „важних државничких дужности“. Такво понашање је критиковао и досадашњи председник Словеније Данило Тирк, али ће убудуће сличне критике највероватније изостати, с обзиром да је нови словенски предсједник Борут Пахор на тај положај дошао пре свега захваљујући гласовима Јаншиних присталица. Отуда се очекује да ће његова реторика према Јанши и потезима деснице бити много блажа, него његових претходника.

Уз уставни суд, који се више него одлучно поставио на страну Јаншине владе и кресање социјалних права, све то за Словенију може значити само даљу радикализацију протеста, штрајкова и демонстрација, као и радикализацију акција све бројнијег дела популације, која се осећа превареном како од стране „деснице“, тако и од стране традиционалне „левице“.

Све то се може прочитати и на транспарентима демонстраната. „Не ради се о левим или десним, ради се о Словенији, која је трајно власништво грађана те земље“, „Јаншу у затвор“, „Банкстери, готови сте“, „Слаба банка = слабо решење“, „Против кога? Против Јанше ! „,“ Свака држава има своју мафију, а код нас има мафија своју државу „,“ Вратите нам референдум! „…

Друштво словеначких књижевника (ДСП) подржава демонстрације и у изјави за јавност упозорава да је владајућа коалиција „изабрала за таоце грађане Словеније и украла не само државу, него и слободу“, и додаје „постали смо таоци политичких елита, које си још од осамостаљења присвајају заслуге , које нису њихово власништво него резултат на референдуму изражене воље грађана Словеније да желе своју сопствену државу „.

Више стотина демонстраната је демонстрирало и испред америчке амбасаде у Љубљани, а њихова главна порука је била отпор против чињенице да су словеначке привредне и политичке елите слуге привредног и политичког система скројеног према диктату САД.

Демонстранти словенској влади, и особито премијеру Јанезу Јанши на свим протестима пале свеће. Пре 23 године се сва Словенија окупљала пред судницом ЈНА на Рошкој улици у Љубљани, како би изразила подршку притвореном Јанши, а данас све већи број грађана окреће леђа његовој влади, иако ту исту владу чекају још три напорне године до краја мандата. Уз садашњи отпор јавности и синдиката, Јаншина намера да издржи на позицији премијера до краја мандата, све више личи на „немогућу мисију“.

 

(Адванце)