• Почетна
  • СВЕТ
  • Словени
  • Запад гура Украјину у немире и одбије преговоре са Русијом (Преглед тренутне ситуације)
Прочитај ми чланак

Запад гура Украјину у немире и одбије преговоре са Русијом (Преглед тренутне ситуације)

0

protest kiev-5

(Глас Русије)

Украјину су поново преплавила „наранџаста“ расположења. У току чишћења кијевског Мајдана независности који се ових дана претворио у „евромајдан“ (тамо су митинговале присталице украјинског придруживања ЕУ до којег није дошло), милиционари су примењивали гас против агресивно расположених учесника у манифестацијама, неколико десетина људи је притворено, али је затим пуштено на слободу.

Растеривање Евромајдана се десило због провокатора

Украина Киев протест митинг евроинтеграция беспорядки акция протеста полиция Майдан разгон демонстрантов Майдан Киев разгон демонстрантов
Начелник кијевске милиције је у току брифинга изјавио да је акција растеривања људи са Мајдана (Трг независности у центру Кијева) била испровоцирана и да жали због свега што се догодило.
„Уверавам вас да полиција није била за агресију и примену силе.
Ситуација је била испровоцирана и у вези са тим ја сам одлучио да пошаљем „Беркут“ (специјалне јединице МУП-а Украјине).
Нико није давао никакве наредбе о примени силе.
 Овај конфликт није био потребан полицији“, рекао је начелник полиције.
Он је пружио уверавања да ће сви догађаји, који су се одиграли на Евромајдану, добити одговарајућу оцену, а биће покренута и истрага поводом напада на представнике медија.

Шеф шведске дипломатије: Јанукович је дао наредбу да се растерају демонстранти у Кијеву

Министар спољних послова Шведске Карл Билт је обратио пажњу на реакцију премијера Украјине Николаја Азарова на догађаје на Мајдану (Трг независности) у Кијеву и изнео своје мишљење да је сила за растеривање митинга примењена након наредбе председника Виктора Јануковича.
„Интересантан је сигнал да премијер Украјине Азаров осуђује насиље полиције.
Али, наруџбе за напад на демократију су, највероватније, стигле од његовог председника“, написао је Билт на свом Тwиттер профилу.
У ноћи на суботу полиција је на силу смирила акције присталице евроинтеграција на Мајдану у Кијеву.

Међутим, друштвене активности у Кијеву које опозиција не намерава да прекине, прете да се претворе у политичку кризу у целој земљи.

Опоненти председника Виктора Јануковича већ су га оптужили за организацију „зверског пребијања“ учесника у митинзима. Лидер парламентарне фракције „Баћковшчина“ (а то су присталице бивше премијерке Јулије Тимошенко) Арсеније Јацењук је објавио да се оснива „штаб националног отпора“ и да се припрема свеукрајински политички штрајк – очигледно, с циљем да се испровоцирају превремени избори и за парламент, и за председника.

Како истиче руски политиколог Кирил Танајев, украјинска опозиција ће се потрудити да максимално искористи још једно заоштравање ситуације и да из њега извуче максималну корист:

Криза је уткана у основу украјинског политичког система. Он двадесет година постоји у условима перманентне кризе. У извесном смислу, то је извесна норма за Украјину.

У најскорије време цео дневни ред украјинске политике ће се концентрисати око председничких избора (2015. године, прим. ред.), тако да ће конфликти и политички нереди бити стални. Они ће бити повезани с тим да сви учесници политичког процеса треба да мобилишу свој електорат.

Нема сумње да ће у данашњој ситуацији украјински опозиционари почети да играју на „западну карту“. На неуспешном самиту „Источог партнерства“ у Виљнусу из уста високих европских чиновника чуле су се очигледне алузије на промену власти у Кијеву.

Тако да је главно оружје украјинских „евроинтегралиста“ – подршка истог овог евроатлантског друштва. Од тога какав став ће заузети Европа и САД директно зависи успех садашњих опозиционих активности, сматра извршни директор политиколошког центра „Север-Југ“ Алексеј Власов:

Украјина је непредвидива земље. Сукоб је прешао у нову фазу, акције опозиције ће бити све радикалније и стално ће апеловати на мишљење Запада.

Као драјвери подршке опозиције наступиће Пољска и земље Балтика, много зависи од тога какву ће позицију заузети стубови Европске уније – Немачка и Француска. Американци ће се највероватније дистанцирати од неких оштрих оцена ситуације, али ће Вашингтон бити на вези с украјинском опозицијом.

У таквој ситуацији Запад ће се потрудити да искористи још једну „политичку грозницу“ у Украјини у својим интересима, а главни задатак украјинске власти је да не дозволи још једну „уличну револуцију“, истакао је Алексеј Власов:

Најрадикалнији политичари на Западу ће покушати да пронађу другог контрахента за преговоре од стране Украјине. Практично, они наводе опозицију на свргавање законито изабраног председника Украјине. „Евромајдан“ је само део овог плана.

Друго је питање колико ће украјинско руководство имати еластичности да спречи покушаје дестабилизације у земљи.

Већ се чују оштре изјаве од стране европских политичара на адресу украјинског председника. Међутим, то је само почетак великог похода на Кијев, убеђен је заменик декана факултета за светску економију и светску политику Више економске школе Андреј Суздаљцев:

То је отворени политички притисак. У ствари, Украјина није потребна Западу, али се сматра да се преко ње може контролисати Русија.

У читавом придруживању Украјине Европи види се руски траг. Сматра се да је то огроман ударац по престижу Русије, по перспективама евроазијске интеграције. Због тога ће притисак на Јануковича бити огроман.

Представници украјинске опозиције одбијају да узму у обзир да Украјина Европску унију занима само с потрошачке тачке гледишта – то је једноставно изузетно велико тржиште, а контрола над њим ће, како мисли Брисел, обезбедити прилив нових снага у економију ЕУ, која стагнира.

Тимошенко позива Украјинце да свргну власт

Бивши премијер Украјине, председник опозиционе партије „Батковшчина“, Јулија Тимошенко, која се налази на издржавању седмогодишње затворске казне због злоупотребе положаја приликом потписивања гасних споразума са Русијом, позива Украјинце да дођу 1. децембра на народно веће и да не одлазе са тргова док мирним путем не свргну актуелни режим.
Текст писма Тимошенко је у суботу прочитала њена кћерка Јевгенија на брифингу у Кијеву.
„Ако пропустимо време – после ће бити касно. Зло ће победити.
Обраћам се свим Украјинцима са молбом да се успротиве диктатури и насиљу председника Виктора Јануковича“, стоји у писму Тимошенко.

Покушаји Запада да Русију окриве за неуспех Виљнуског самита нису ништа више од провокације, као што је и идеолошка подршка украјинске опозиције у њеној тежњи да у својој кући организује још једну револуцију под знамењем митске евроинтеграције.

Русија је спремна за трилатералне преговоре са ЕУ и Украјином

Русија је спремна за трилатералне преговоре са ЕУ и Украјином, иако не буде њихов иницијатор, изјавио је у суботу у интервјуу новинарима заменик шефа руске дипломатије Василиј Небензја.

Према његовим речима, Москва се не противи дискусији о економским последицама придруживања Украјине ЕУ на трилатералним преговорима.

„Друга је ствар, што европски партнери Русије нису спремни за такве преговоре“, рекао је дипломата.

Заменик министра спољних послова РФ Василиј Небензја је још изјавио да се нада да ће украјински народ сам све схватити.

„Анкете показују да је однос противника и присталица интеграције Украјине у ЕУ скоро исти и то мора да се узме у обзир.

Најважније је да руководство и народ Украјине схвате какве су перспективе једног или другог решења“, подвукао је Небензја.

Дипломата сматра да, ако Споразум о придруживању Украјине ЕУ није потписан у Виљнусу, то значи само једно – Кијев узима паузу да још једанпут пажљиво све извага.

У петак је на самиту „Источног партнерства“ у Виљнусу шеф Европске комисије Жозе Мануел Барозо изјавио да искључује могућност трилатералних преговора о питањима везаним за придруживање Украјине ЕУ.