• Почетна
  • СВЕТ
  • Словени
  • ФАЈНЕНШНЕЛ ТАЈМС ОТКРИВА: Војска Украјине у распаду, Десни сектор спрема нову револуцију
Прочитај ми чланак

ФАЈНЕНШНЕЛ ТАЈМС ОТКРИВА: Војска Украјине у распаду, Десни сектор спрема нову револуцију

0

ukrajina desni sektor n

МОСКВА – Чланак који је недавно објавио угледни Фајненшнел Тајмс у потпуности одудара од уобичајене медијске слике на Западу о храбром отпору Украјине против „руске агресије“.

Неки амерички коментатори су чак апсурдно говорили да борба Украјине зауставља руску војску, али је реалност – као чланак показује – потпуно другачија, пише руски портал Russia insider и наводи да је ситуација у Украјини следећа:

– дубоко деморалисана и разочарана војска, лоше опремљена, третирана и обучена, у којој расте бес на политичко и војно руководство Украјине, за које сматрају да их је издало

– растућа подршка војске Десном сектору – неонацистичкој организацији чије је постојање и утицај Фајненшнел тајмс раније покушао да прикрије или негира

– растуће разочарање целог украјинског друштва – не само војске – Мајданском револуцијом, која није успела да заустави корупцију што урушава економију земље.

– велики пад подршке политичком руководству Украјине. Према истраживањима јавног мњења подршка Порошенку сада је само 14,6%, а подршка Јацењуку је пала до невероватних 1,3%.

– растући захтеви унутар војске за наставак рата, као јединог начина да се заустави потпуни распад војске.

У чланку се каже да је владајућа коалиција није у непосредној опасности од колапса, упркос пропасти њене популарности. Russia insider коментарише да је, обзиром на степен политичког насиља у Украјини, изузетно тешко организовати одрживу алтернативу покрету Мајдан. Није стога изненађујуће да је мејнстрим Мајдан покрета постао дискредитован, а да подршка одлази екстремној десици, а посебно Десном сектору.

У пракси, у условима економске и политичке кризе мало је вероватно да ће се режим са тако мало подршке дуго одржати. Чињеница да се овакав чланак – који ситуацију описује онакакву каква заиста јесте се – појавио у листу Фајненшнел тајмс, који доследно подржава покрет Мајдана, је најбоља могућа потврда колико је ситуација у Украјини постала лоша, закључује Russia insider.

Фајненшнел тајмс: Деморалисане украјинске трупе губе веру у Кијев

На путу ка Авдијивци у источној Украјини, украјински војник Васил показује свеже кратере поред пута – резултат гранатирања проруских снага. Његови људи, који чувају контролни пункт на линији фронта према Доњецку, се са нападима суочавају скоро сваке ноћи. Њихова једина одбрана су митраљези, мало бетонско склониште и оронули оклопни транспортер из совјетске ере.

„Зашто председник не долази овамо?“ жали се Васил. „Онда ће из прве руке видети како смо слабо опремљени, иако смо под артиљеријском ватром скоро сваки дан“.

Петро Порошенко, председник Украјине, изгледа више воли да посећује полигоне далеко од ратне зоне, где се тестирају напредна оружја која тек треба да стигну до линије фронта, док Васил додаје: „Наш морал је све гори због њихових поступака“.

Васил тражи да остане анониман. Али његови коментари су ових дана типични међу украјинским војницима на истоку, а и значајани, јер одражавају бес и неповерење према командантима и политичким лидерима земље, које је нагло нарасло у протеклих 12 месеци.

Прошле године украјинске снаге су напредовале и преузимале територију од побуњеника, све до пораза код Иловајска. Сада се жале да су слаби и исцрпљени и заборављени, и да се осећају као топовско месо док рат и даље тиња. Промена расположења међу војском одраз је стања у пост револуционарном друштву Украјине, у коме – упркос похвалама међународних посматрача – власти споро испуњавају обећања у вези реформе управе и смањење корупције. То такође указује да, ако Русија настави са подршком побуњеницима на истоку, то може заиста да дестабилизује Украјину.

Званични Кијев највише забрињава то што многи војници са фронта изражавају дивљење према Десном сектору, десничарској милицији чији је лидер прошле недеље позвао да се покаже неповерење влади и да крене у нову револуцију.

Даље дуж линије фронта у Горловци, 50 км северно од Доњецка 32-годишњи војник Јевхен понавља Василове оптужбе, и показује на црвено-црне заставе Десног сектора, које се вијоре, иако су његови борци повучени са фронта. „Држимо њихове заставе горе“, каже Јевхен. „Они су наши пријатељи, веома храбри у борби. Ризиковали су своје животе раме уз раме са нама. . . Ми их поштујемо“.

Јевхен међутим, као и остали украјински војници с којима смо разговарали, одбија да каже да ли би подржао позиве Десног сектора за промену власти.

Порошенко се у више наврата жалио на одбијање Вашингтона да обезбеди Кијеву анти-тенковско оружјем, које би могла да заустави даљи напредак побуњеника. Али, украјински војници кажу да нису видели ни чак много хваљену Стухну, антитенковску ракету домаће производње.

„Ми ћемо се борити, али очигледно нећемо моћи да са нашим митраљезима и бомбама зауставимо непријатељеске тенкове“, каже Јевхен.

Иако се борбе воде далеко мањим интензитетом, земља се у међувремену бори са двоцифреним падом економије, падом вредности валуте и инфлацијом – укључујући и четвороструким повећањем цена комуналних услуга, што је било услов да ММФ обезбеди 17 милијарди долара.

„Ово зову реформом, али пензионер који живи са пензијом од нешто више од 50 долара месечно не може да плати такве рачуне и да има довољно са се прехрани“, каже је Јуриј Лозицки, војни пензонер из Дњепропетровска.

Дуготрајни рат, економски очај и споре реформе драматично су еродирале поверење у власт која је дошла после Мајданске револуције фебруара 2014. Порошенко који је имао 54 одсто подршке на председничким изборима у мају прошле године, сада би имао само 14,6 одсто, резултат је јунског истраживања кијевског Међународног института за социологију. Премијер Арсениј Јацењук би добио само 1,3 одсто гласова на председничким изборима.

„Медени месец је одавно прошао“, каже Вадим Карасев, политички аналитичар у Кијеву. „Ове анкете су упозорење бирача који очигледно не осећају реформе у џеповима“.

Не постоји непосредна опасност за владајућу коалицију, а национални избори су четири године далеко. Али анкете показују да би на регионалним изборима у октобру успех могле да однесу маргиналне странке.

Порошенко је рекао да се залаже за мировне преговоре и прошле недеље подржао споразум, који тек треба да се реализује, а да обе стране повуку тешко наоружање 15км од линије фронта. Али неки међу борцима кажу да је напредак једини начин за решавање пада морала.

„Војска је деморалисани јер стоји, држи позицију док војници гину у један по један“, каже инструктор из базе Десног сектора. „Они морају да победе. Непријатељ дефинитивно припрема напад. Али, наш напад би био најбољи начин да се то спречи“.

Извор: Financial times/Russia insider- превео М. Ђорђевић