Прочитај ми чланак

Позитиван став о Стаљину јача у Русији

0

Позитивно мишљење о совјетском лидеру Јосифу Висарионовичу Стаљину и даље је распрострањено у Русији и неколико бивших совјетских република, показала је јуче објављена анкета коју је спровела Карнегијева задужбина.

У извештају те задужбине на основу компаративног истраживања јавног мњења у Русији, Јерменији, Азербејџану и Грузији, наводи се да је позитивна оцена Стаљина у Русији порасла од распада Советског Савеза 1991. године.

Позитиван став према бившем диктатору јача током 13-годишње владавине руског председника Владимира Путина.

У Русији добро мишљење о Стаљину има 42 одсто анкетираних, а у његовој родној Грузији је 45 одсто испитаних изразило позитиван став о том совјетском лидеру који је преминуо 1953. године.

Иако велики број Руса има позитивно мишљење о Стаљину, доба његове владавине се и даље негативно оцењује.

У Јерменији је 38 одсто испитаних рекло да ће њиховој земљи увек бити потребан вођа попут Стаљина. У Азербејџану, где је од испитаних земаља забележен најмањи постотак позитивних мишљења о Стаљину, 22 одсто испитаних је рекло да не зна ко је он био.

Стаљин је био на челу Совјетског Савеза од 1924. до 1953. Комунисти и они која га сматрају позитивном личношћу истичу да је СССР водио до победе у Другом светском рату и изградио нуклеарну силу, док његови критичари указују да су за време Стаљина у чисткама убијени милиони људи.

Социолог Лев Гудков који је водио истраживање, рекао је да је 1989, на врхунцу напора последњег совјетског лидера Михаила Горбачова да либерализује земљу и обелодани злочине Стаљиновог режима, 12 одсто Руса сматрало Стаљина једном од најважнијих личности историје.

„Русији Владимира Путина из 2012. потребни су симболи ауторитета и националне снаге, без обзира колико били контроверзни, како би се оправдао нови ауторитарни политички поредак“, написао је Гудков у извештају.

Он је додао да се Стаљин, иако одговоран за масовна крвопролића, поистовећује с победом у рату и националним јединством, и тиме одговора симболу који појачава акутуелну политичку идеологију.

(Блиц)