Прочитај ми чланак

СКАНДАЛ ТРЕСЕ ЕВРОПУ: „Да ли треба затворити радњу?“

0

Након што је тим независних стручњака поднео извештај који открива да су неки садашњи и бивши чланови Парламентарне скупштине Савета Европе (ПАЦЕ) прекршили кодекс понашања примајући мито од Азербејџана у замену за лобирање, аналитичар Дојче Веле-а Макс Хофман тврди да то тело "виси на ивици ирелевантности".

– Азербејџан је навелико подмићивао посланике Парламентарне скупштине Савета Европе. Ако радије примају илегалан новац и поклоне уместо да се боре против корупције, онда Савет Европе више није потребан – сматра Хофман.

pixabay.com

Како је „Гардијан“ известио, у извештају на 219 страна, тим од троје људи закључио је да је велики број бивших и садашњих чланова ПАЦЕ „деловао супротно кодексу понашања“ и био укључен у „активности коруптивне природе“.

Према истражитељима, од уласка у Савет Европа 2001, бивша совјетска република богата нафтом је створила мрежу симпатизера између осталог захваљујући великодушним даровима попут скупих сатова, тепиха, кавијара и боравцима у луксузним хотелима.

Бивши председник Европског суда за људска права и је један од судија који су радили на овој истрази, Николас Браца, рекао је да је било „симболичних“ поклона, које ипак неки чланови скупштине нису пријавили, као што је прописано.

Савет Европе, једна од најстаријих организација која се бави људским правима, основан је 1949. године зарад очувања демократије и владавине права, старији је од Европске уније и састоји се од 47 чланова.

ПАЦЕ је одлучила да одржи хитну дебату о том извештају.

Судије су, навео је „Гардијан“, своју истрагу ограничиле на Азербејџан, али то није једина земља против које су оптужбе биле упућене, оптужбе су биле упућене и на рачун Украјине, Турске и Русије.

– То што Русија и Турска немају шта да траже у институцији која се званично заузима за правну државу и демократију, заправо би морало да буде јасно. Али, у Стразбуру многи познаваоци ситуације кажу да њихово избацивање не би донело ништа. Јер тада више не би могло да се утиче на Путина и Ердогана – пише Хофман.

Слично се размишљало и када је приман Азербејџан. Да ће та земља најпре бити интегрисана па ће у њу онда бити извезене европске вредности, наводи Хофман и додаје да је беспотребно говорити да није успело.

Хофман објашњава да Савет Европе „нема ништа са Европском унијом“ и да у њега могу да буду примане и друге земље.

Седиште је у француском Стразбуру и Савет се заузима за људска права, основне поставке демократије и основне принципе правне државе.

– Барем теоретски – каже он.

Како наводи, Азербејџан је очито сопствене вредности много успешније извезао на Запад него обратно.

– У реду, реч ‘вредности’ је можда прејака, али теписи, луксузни производи и пре свега новац – о томе се ради. Неки посланици Парламентарне скупштине су очито радо узимали те поклоне и заузврат гурали ометајуће извештаје о људским правима у Азербејџану под чувене тепихе“, истиче Хофман.

– Врло вероватно“ је то тако било, кажу бар три независна стручњака у свом завршном извештају, наводи он али додаје да се „још једном показује да Европа себе често види као моралну перјаницу, али она то није“.

– Другим речима: зашто уопште учествујемо у свему томе? Политичари са добрим платама плаћени од европског пореза годинама седе у једној маргиналној институцији. Већину грађана не интересује шта они тамо раде. Чак ни објективним посматрачима није увек јасно има ли то још смисла – наводи Хофман.

Политичари који би требало да се боре против корупције су поправљали стање на својим текућим рацунима илегалним средствима, што је сада обелодањено и то није усамљен случај већ је у то, како стоје ствари, умешано више чланова ПАЦЕ, наводи он и пита „треба ли, дакле, затворити радњу“.
„Она не служи ницему, кошта европске пореске обвезнике новаца и фигурира као платформа за богаћење корумпираних европских посланика – наводи Хофман.

Нико у европским институцијама или престоницама ЕУ не би требало да се чуди ако сада стигну такви захтеви, али како каже, тачан је и противаргумент – боље је међусобно разговарати у таквим форумима и заузимати се за одређене вредности.

– Изгледа да већина парламентараца то још увек чини. То је тачно посебно у односу са Русијом, где одржавање дијалога може одржати мир – пише он.

– Но Савет Европе је сада у нокдауну. Ако не жели да буде нокаутиран, у Стразбуру хитно мора нешто да се промени. Људи који тамо раде морају и да се боре за званичне вредности њихових институција. За досадашњу „кавијарску дипломатију“ сме да постоји само – нулта толеранција – закључује Хофман.