• Почетна
  • ВИДЕО
  • СИРИЈА: Интервју с вођом Ал-Нусра Фронта и кокетирање САД-а с исламистима (Видео)
Прочитај ми чланак

СИРИЈА: Интервју с вођом Ал-Нусра Фронта и кокетирање САД-а с исламистима (Видео)

0

analiza-sad-otvoreno-koketira-s-radikalima-iz-islamskog-fronta-dok-voda-al-qaede-u-siriji-tvrdi-dobivamo-rat-za-par-dana_43_8997

Анализа: САД отворено кокетира с радикалима из Исламског Фронта док вођа Ал-Каиде у Сирији тврди – „Добивамо рат за пар дана“.

Вођа главног ал-Qаединог огранка у Сирији, Ал-Нусра Фронта, Абу Мохаммед ал-Голани, дао је свој први телевизијски интервју откако је почео сукоб у Сирији. У свом првом интервјуу за катарску телевизију Ал-Џазира, при којем му је идентитет био скривен (био је окренут леђима камери), Голани истиче како ал-Каида „добија рат у Сирији“ те како ће одбацити било какав исход постигнут за време мировне конференције Женева 2 која ће да се одржи идућег месеца.

„До победе нас дијели још свега неколико дана“, тврди Голани у разговору за катарску телевизију. „Борба је скоро готова, држимо око 70% простора и остао је још само један мали дио. Ускоро ћемо побдити. Молимо се Богу да наши напори заврше победом“, истакнуо је те надодао како „неће признати никакав резултат конференције Женева 2“. „Они који судјелују на конференцији не представљају народ који се жртвовао и крварио. Надаље, тко је њима дао право да представљају народ?“, истиче Голани.

Нажалост, Голани је деломично у праву – опозиција која ће у јануару отпутовати у Женеву заиста не представља сиријски народ, већ евентуално интересе дијаспоре, али и њихове спонзоре на Западу и регији. Већ сада је јасно како ће било какав договор у Женеви имати слаб одраз на стање на терену. СНЦ и ФСА данас се налазе на маргини, а водство оружане опозиције предводи тзв. „Исламски Фронт“ с једне стране и ал-Каида с друге, мада су обје групе итекако испреплетене. Нарочито забрињавају поједине информације које сугериришу како Западне силе настоје да ступе у преговоре с Исламским Фронтом, групом за коју се истиче да је – заједно с ал-Каидом – одговорна за масакр у граду Адра покрај Дамаска.

(Види: ЗВЕРИ: Мучили, клали и убијали људе пред очима православне девојчице (Видео))

Исламски Фронт заправо сачињавају милитанти који су окренули леђа про-западном СНЦ-у и ФСА-у, те сада наступају далеко „отвореније“ са својом агендом која има упориште у религијском фундаментализму. Опасност произлази из Западног кокетирања с овим групама – тако се посљедњих дана у појединим медијима могло чути како је „најопаснија“ група у Сирији организација ИСИЛ, сачињена већином од страних џихадиста, док се у исто вријеме индиректно намеће закључак како ове друге, Исламски Фронт и Ал-Нусра Фронт, „нису тако лоше“.

Чак се и Голанија назива „лидером службене ал-Каиде“, а не вођом терористичке организације. Голани, како му и име говори, долази с простора сиријске Голанске Висоравни која се налази под контролом Израела. Од почетка 2012. он се наводи као вођа Ал-Нусра Фронта, те је у то време организација постала огранак ал-Каиде – ускоро су почели и с „познатим“ ал-Каидиним методама борбе, као што је употреба бомбаша самоубијица.

Ал-Нусра Фронт и ИСИЛ (такођер огранак ал-Каиде у Сирији) све ово вријеме на неким просторима сарађују, док се на другим сукобљавају. Многи претпостављају како се Голани одлучио појавити у медијима баш у овом тренутку како би додатно потенцирао сада већ бројне западне медијске написе у којима се води сулуда расправа о томе тко је гори, ИСИЛ или Ал-Нусра Фронт, с тиме да Ал-Нусра „побјеђује“ и почиње се приказивати као „умјеренија“ опција. Како је могуће да је фундаменталистичка терористичка група уопште „опција“? То је можда и највећа трагедија сиријског сукоба, а може се директно везати уз осовину ВАашингтон-Ријад .

У интервјуу Голани готово директно зазива помоћ Саудијске Арабије и залевских монархија, у првом реду Катара. Истиче како је ово рат против „шијитског Ирана и иранске експанзије“. „Ако Ассадов режим остане на власти, што је у интересу суперсила, идућа мета бити ће Арапски полуоток, Саудијска Арабија“, тврди Голани.

ВИДЕО: Абу Мохаммед ал-Голани, интервју за Ал-Јазееру

Голани ће рећи и направити све како би се домогао још новца од Саудијске Арабије, то ће му вјеројатно и поћи за руком. Формално, Саудијска власт не подржава ал-Каиду већ „умјереније“ исламисте за које најављује давање још новца и оружја, но тко онда финансијски стоји иза ал-Каиде? Службено то су „богати саудијски донатори“ – то је уједно највећа табу тема нашег доба, а протеже се од напада на Њујорк 2001. до актуалног сукоба у Сирији.

Голанијева прича о томе како ће „побдити за пар дана“ је само прича којом жели још новца. Пуно опасније је ступање САД-а у контакт с Исламским Фронтом. Наиме, док је још постојала ФСА (заиста је већ време да се о ФСА почне говорити у прошлом свршеном времену) њихова службена идеологија је барем за јавност истицала празне фразе попут „демократија, слободни избори, права мањина“ итд. У стварности то никада није била агенда бораца на терену, но послужило је као медијска завјеса како се не био открили прави разлози сукоба у Сирији.

ФСА се распала и данас имамо скупину Исламски Фронт – ова скупина више се ни не труди с флоскулама, за то више очито немају ни времена ни живаца, већ јасно и без имало околишања поручују како желе земљу под строгим шеријатским законом и без икаквих девијација. Другим ријечима, желе да Сирија – која је деценијама била симбол, бастион, секуларизма и религијског суживота на простору Блиског истока – постане нешто налик Саудијској Арабији.

Испрва се америчка страна дистанцирала од ове скупине, након што је иста преузела базе и складишта ФСА, што је заправо означило и коначни пораз ФСА у Сирији, а њихов вођа, генерал Салим Идриса, данас је тко зна гдје – неки кажу у Турској, други у Катару. Но, последњих дана САД су почели да ступају у контакт с Исламским Фронтом – штовише, они тај контакт траже, иницирају га, нуде. Британски Телеграф пише како су чланови ИФ-а већ у контакту с представницима из САД-а и Британије, но прошлог викенда су одбили састати се с (још увијек формално активним) америчким амбасадором за Сирију, Робертом Фордом, који се до сада истакнуо као кључни амерички контакт с исламистима.

Ствар је посве јасна – одређене америчке структуре не желе се нипошто „тек тако“ повући из Сирије и траже све могуће начине да остану релевантни актер на терену, па ако треба и уз шуровање с Исламистичким Фронтом који заговара радикалну и фундаменталистичку идеологију која је основа масовног прогона хршћанског, шијитског, алаwитског и свог другог становништва у Сирији, укључујући и бројне „неподобне“ суните који одбијају њихове средњовјековне религијске интерпретације.

САД поновно срља равно у ону најопаснију зону спољне политике. Очито је како постоје структуре унутар САД које настоје то спријечити, које настоје извући САД из ових опасних савеза, но очито постоје и оне које се воде деструктивним идејама како „циљ оправдава средство“. Ситуацију су коментирали и из Дамаска – сиријска влада истиче како је „застрашујуће“ да је Wашингтон спреман ући у дијалог с ИФ-ом, који се састоји од шест исламистичких бригада које Дамаск води као терористичке организације.

Но, изгледа како кокетирање с Исламским Фронтом не иде баш успјешно. Израелски Јерусалем Пост преноси како су припадници ИФ-а одбили „сјести и разговарати“ с америчким дипломатима. „Исламски Фронт је одбио сјести с нама, нису нам дали никакав разлог“, рекао је Роберт Форд у разговору за саудијски тв канал Ал-Арабија, свега дан након што Џон Кери, амерички државни секретар, најавио како би се ускоро могао десити сусрет с представницима Исламског Фронта.

„Спремни смо сјести с њима јер разговарамо са свим странама и политичким скупинама у Сирији“, рекао је Форд. Да ли то значи да је САД спреман „сјести“ и с ал-Каидом? У исто вријеме амерички дронови разбијају наводне ћелије ал-Каиде по Јемену, и притом редовно убијају цивиле, док ал-Каида у Сирији заправо постаје најснажнија и најопаснија грана ове међународне терористичке организације.

Амерички амбасадор за Сирију, Роберт Форд је типичан представник идеологије која налаже да "циљ оправдава средство". По питању Исламског Фронта је изјавио: "Ако не буде постојала блиска сурадња између разних оружаних скупина које се боре против режима, режим ће бити успјешан и преживјети ће".

Амерички амбасадор за Сирију, Роберт Форд је типичан представник идеологије која налаже да „циљ оправдава средство“.

Амерички амбасадор за Сирију, Роберт Форд по питању Исламског фронта је изјавио: „Ако не буде постојала блиска сурадња између разних оружаних група које се боре против режима, режим ће бити успјешан и преживјети ће“.

Чињеница да се Исламски фронт јако добро „разумије“ с Ал-Каидом када је реч о стратегији и циљевима, па и начину борбе, очито нити најмање не забрињава америчког дипломата.

Нажалост, сво ово води у само једном правцу – Женева 2 постати ће небитна, а рат у Сирији ће се наставити, а ако САД заиста почну сарађивати на било који начин с исламистима као што су припадници ИФ-а, па макар ако им буду давали и само „политичку потпору“, рат не само да ће се наставити већ ће се да се настави још и већим интензитетом него сада.

Напослетку, битно је имати у виду глобални карактер геополитике, као и чињеницу да су ови позиви на дијалог између Wашингтона и Исламског Фронта почели стизати отприлике у исто вријеме када је Кијев потврдио своју одлуку да бира Москву умјесто Брисела. Можда се ради о случајности, али можда и не.

(Адванце)