Прочитај ми чланак

САД покрећу преокрет у Украјини: Послали Кијеву опасно беспилотно оружје

0

Сједињене Државе су Украјини испоручиле најновије беспилотне системе, који могу да носе мали рој дронова камиказа. Први тактички дрон „Jump 20“ примећен је први пут у зони „специјалне операције“.

Експерт у области беспилотних система, Денис Федутинов, изјавио је за руске медије зашто је нова беспилотна платформа опасна.

 

На друштвеним мрежама освануле су прве фотографије са „Jump 20“ у ваздуху. Возило за вертикално полетање и слетање са две кобилице може да носи читав арсенал дронова камиказа, од којих је сваки способан да уништи оклопно возило и кошта око 6000 долара. Сама летелица кошта неколико милиона долара.

Претпоставља се да је америчка новина уочена прорачуном руског противваздушног ракетног система „Тор“.

Према Федутиновим речима, оцењујући америчку новину, „сво ново оружје може бити прилично ефикасно док се не развију ефикасне противмере“.

„Jump 20“је беспилотно возило авионског типа, које су креирали инжењери америчке компаније „Arcturus“. Пре пар година купио га је „AeroVironment“, главни амерички произвођач лаких војних дронова.“

Беспилотне летелице „AeroVironment“ испоручене су Украјини пре фебруара 2022. Тако је прва серија мини-дронова „РК-11Б Raven“ пребачена у Украјину још 2015. године.

– Испоруке су ишле уз постепено повећање обима и карактеристика испоручених беспилотних система. Ако су првобитни дронови имали ограничене могућности – на пример, користили су стари аналогни комуникациони канал, онда су уследили модернији системи, укључујући извиђачко возило „RK-20 Puma AE“, а затим и „SwitchBlade“ противпешадијска муниција и противоклопни модели.

Како експерт примећује, тактички дрон „Jump-20“, који је сада уочен у Украјини, је знатно тежи и функционалнији беспилотни систем.

„Полетна тежина дрона достиже скоро 100 килограма, у поређењу са 6 килограма за Пума АЕ“, каже Федутинов. „Сам уређај може да носи циљно оптерећење тежине преко 13 килограма. Штавише, то може укључивати не само оптоелектронска средства специфичног извиђања, већ и „лутајућу“ муницију.“

Сваки „Jump-20“ може да носи два „SwitchBlade 300“, што га чини веома прецизним системом за извиђање и удар. Вреди поменути и његову особину могућности полетања и слетања у вертикалном режиму.

Федутинов је подсетио, да „AeroVironment“ очекује, да би њихов дрон могла да изабере америчка војска, и замени раније коришћене дронове „Схадоw“, пружајући више функционалности у мањем облику.

– Тренутна ситуација у Украјини омогућава програмерима да тестирају свој систем у реалним борбеним условима, укључујући добијање повратних информација од оператера за даље побољшање, – каже Федутинов. – Узгред, с тим у вези, верујем да можемо видети и друге кандидате за улогу будућег дрона америчке војске, који се такмиче у оквиру програма ФТУАС у Украјини.

Тако, амерички војно-индустријски комплекс, наставља да користи Украјину као полигон за тестирање новог наоружања.

– Вреди напоменути такође, – каже експерт, – да у Оружаним снагама Русије још нема уређаја овог типа и класе. У међувремену, овакве платформе беспилотних летелица са могућностима вертикалног полетања и слетања, могле би да буду тражене међу трупама.

Прво, ово решење обезбеђује већу мобилност – омогућава коришћење са неприпремљених локација, за разлику од дронова са аеродрома. Поред тога, омогућава и брзо распоређивање, брже него у случају дронова који користе катапулт лансере. Треће, радикално смањује ризик од оштећења корисног терета током слетања, за разлику од употребе падобрана.