Прочитај ми чланак

Руски стручњаци о украјинској офанзиви: Мира неће бити у скорој будућности

0

Ако оставимо значајан део Украјине под окупацијом НАТО-а и украјинских нациста, у сваком тренутку ћемо ризиковати обнову непријатељстава, истиче политички експерт Сергеј Белокоњев

Бројни извештаји указују да су Оружане снаге Украјине (ЗСУ) прилично безуспешне на бојном пољу у оквиру своје дуго очекиване офанзиве, с прве линије фронта стижу опречне информације, док водећи руски аналитичари оцењују да мира неће бити у скорој будућности.

Foto: Youtube

„Сукоб се неће ускоро завршити уколико ЗСУ успеју да, нападајући у више праваца, нађу слабу тачку руских снага и пробију одбрану. Украјина настоји да ослободи своје територије дефинисане границама из 1991, али ће мир највероватније бити могућ након успостављања граница од марта 2022. или касније. Значајан војни потенцијал обе стране онемогућава замрзавање сукоба у овој фази“, каже стручњак за безбедност, резервни официр руске Федералне службе безбедности Сергеј Крапач за „РТ интернешенел“.

Још је рано говорити да је украјинска офанзива пропала, упозорава шеф Центра за решавање друштвених конфликата у Москви Олег Иванов и додаје да Украјинци имају велике залихе западне војне опреме, те да ће бити потребно неко време да се она уништи.

Украјинци имају велике залихе западне војне опреме

„Штавише, верујем да ће на самиту НАТО-а 15. јуна Алијанса одлучити да повећа војну помоћ Украјини, евентуално дајући јој борбене авионе Ф-16, више тенкова и ракете дугог домета. Дакле, у блиској будућности треба очекивати да ће ЗСУ интензивирати покушаје пробоја линије фронта. У супротном, шансе да до јесени потерају Русију назад биће близу нуле“, истакао је Иванов.

Крапачовљеву тезу да сукоб неће бити замрзнут подржава и оснивач фирме „Законовед“ Григориј Сарбајев, додајући да ће Украјина добијати све више оружја које ће бити све модерније.

„Економски гледано, територија која је некада била украјинска је попут наркомана који своју дрогу – рат – добија на рачун нових ‘доза’ западних кредита. Нема ништа своје. За њих стати значи умрети, јер Запад улаже огромне суме у Украјину. У ствари, светски поредак се изнова успоставља кроз овај сукоб“, појашњава Сарбајев.

Професор на Државном универзитету у Санкт Петербургу Петр Бичков истиче да је ситуација тешка и да Украјинци одлучно делују на више праваца, не само на првим линијама фронта.

„Украјина није ограничена ни људским ресурсима (има приступ страним плаћеницима) ни финансијама. По мом суду, мир је мало вероватан у блиској будућности“, каже Бичков.

Стручњак Агенције за политичке и економске комуникације Михаил Неизмаков, позивајући се на изјаве прес-секретара председника Руске Федерације Дмитрија Пескова и саветника председника Украјине Михаила Подољака да не виде основе за преговоре Москве и Кијева, каже да тешко да ће сукобљене стране ускоро пристати на дијалог и компромис.

Сједињене Државе очекују да се сукоб настави

„Западни лидери се надају да ће се сукоб наставити бар до почетка изборне кампање за председника РФ следеће године како би извршили притисак на Кремљ. Недавне изјаве Џозефа Бајдена о ‘оптимистичком ставу’ и подршци Украјини ‘колико год је потребно’ индиректно указују на то да Сједињене Државе очекују да се сукоб настави“, изјавио је Неизмаков.

Директор Института за глобалне студије Финансијског универзитета при Влади РФ Сергеј Белокоњев сматра да забрињава чињеница да је стратешка иницијатива у рукама Украјинаца, али да је руска војска, иако се тренутно брани, у повољнијем положају.

„Ослобађање ове територије Руске Федерације је важан задатак, и политички и правно гледано. Говорим о краткорочној перспективи. Дугорочно, ако оставимо значајан део Украјине под окупацијом НАТО-а и украјинских нациста, у сваком тренутку ћемо ризиковати обнову непријатељстава“, закључује Белокоњев.