Прочитај ми чланак

Руски дрон камиказа Ланцет већа главобоља за Украјинце него ирански Шехид (ВИДЕО)

0

Руски дронови камиказе Ланцет поред иранских Шехид -136 постали су доминантно обележје рата на истоку Украјине, а руска војска почела је да их све интензивније користи у нападима, на самоходне хаубице М-109, Краб СХ 155 и ПЗХ 2000, вучне америчке М-777, осматрачке радаре и патролне чамце од скора.

Дијапазон напада постаје све шири. Користили су се прво за елиминацију украјинске ПВО фамилије система С-300 ПС, ПМУ, Бук М1, Оса АКМ и Стрела 10. А онда на мети су се нашле артиљеријске батерије.

Недавно је приказан и снимак на коме се види како дрон камиказа Ланцет уништава украјински осматрачки радар 36Д6М намењен за откривање малих циљева на малим висинама.

Иначе овај радар открива циљ величине 0,1 метар квадратни на висини од 100 метара.

Међутим, оно што украјинској војсци ствара велику главобољу јесте што руски дрон Ланцет лети на висинама од 5-50 метара и има радарски одраз од само 0,01 метар квадратни што захтева од оператера високу обућеност. Отуда и снимак патролног чамца Украјинске морнарице, који је погодио Ланцет.

Иначе велики проблем Украјинаца је и недостатак визуелних осматрача, и ПВО одељења око артиљеријских батерија, а чиме остају јако брзо без оруђа, али и посада. Иначе до сада је чак 7 команданта артиљеријских бригада и дивизиона ликвидирано управо у нападима Ланцетом, док су изводили контрабатеријска деловања према руским једницама.

Оно што је интересантно јесте да Руси примењују тактику да ирански осматрачки дронови Мохар-6 извиђају терен изнад зоне деловања и после краћег осматрања и лоцирања циља шаље се Ланцет који погађа циљ, а осматрачки дрон све то бележи. После напада следи артиљеријски удар, са чиме се ствара главобоља украјинској артиљерији и захтева маскирање и напуштање ватреног положаја што они не раде тако често.

Шта је Ланцет

Ланцет је дрон камиказа руске поризводње који је развила комапнија ЗАЛА АЕРО на сопствену иницијативу. Цена Ланцета је 20-30 хиљада долара. Оно што се замера овом дрону је мала јачина бојеве главе свега три килограма. Трајање лета износи 40 минута, а максимална брзина дрона је 110 километара на час. Ланцет пре удара спушта се на висину од неколико метара, са чиме се смањује опасност да буде уништен, односно обрен од стране ПВО. Иначе пре удара дрон може да кружи и претражује терен, пре него што открије мету и обруши се на њу по узору на вођену ракету.

Иначе осим стацинарних циљева, Ланцет може да грађа и циљеве у покрету, као на пример ракетни систем ОСА украјинке војске који је уништен у покрету при брзини од 50-60 километара на час.