Прочитај ми чланак

Хрватска пала у депресију!

0

zagreb
(Тањуг) 

Према подацима хрватске Агенција за лекове и медицинске производе, Загреб је „најдепресивнији“ град у тој земљи, с обзиром на то да су становници престонице прави „гутачи антидепресива”.

Хиљаду Загрепчана дневно потроши чак 4,2 кутије „лекова за смирење“, док 1.000 Личана дневно попије само 0,3 кутије антидепресива.

То, како се наводи, значи да Загрепчани у просеку троше 14 пута више антидепресива од Личана.

Психијатар Миро Јаковљевић, начелник загребачке Психијатријске клинике „Ребро“, не сматра да су Загрепчани баш толико пута депресивнији од Личана колико говори сува статистика.

Како каже Јаковљевић, није спорно да је живот у Загребу стреснији, бржи и неизвеснији и да су људи по логици ствари фрустриранији па самим тим и депресивнији.

Он, међутим, сматра да већу потрошњу лекова делом треба тражити у томе што су становници већих градова упућенији па се лакше одлучују да помоћ затраже од психијатра.

То је у великим срединама у последње време постало нормално а такве особе нису обележене.

С друге стране, истиче Јаковљевић, у мањим руралним срединама још увек није посве “нормално” када неко иде код психијатра.

Стога не изненађује податак што се на другом, трећем и четвртом месту по потрошњи антидепресива налазе Сплитско-далматинска, Приморско-горанска и Осјечко-барањска жупанија, дакле жупаније с великим урбаним центрима.

Јаковљевић истиче да је потрошња антидепресива у порасту још од деведесетих година када је дошла нова генерација лекова који су се показали као врло делотворни и који нису изазивали тешке нуспојаве.

Антидепресиви се, тврди он, више троше и зато што их прописују лекари опште праксе па су постали доступнији пацијентима.

„Повећала се потрошња лекова, али се зато и психичке болести успешније лече“, истиче Јаковљевић.

Повећана потрошња „лекова за смирење“ може се довести у корелацију с бројем самоубистава, која се у последњих двадесетак година смањују.

Док је у Хрватској током 90-тих било чак 25 самоубистава на 100.000 становника, сада је тај број пао на 17, истакао је доцтор Јаковљевић.

Он сматра занимљивим то што пацијенти који узимају андипресиве губе жељу за алкохолом.

Ипак, упозорава да антидепресиви могу помоћи у лечењу, али да нису чаробни штапић, па је за успешно лечење депресије потребно да пацијент потпутно промени животни стил.