Прочитај ми чланак

РАЗДОР У ЕУ ЗБОГ ГЕЈ ИДЕОЛОГИЈЕ: Мађарска и Пољска рекле не LGBTIQ

0

Мађарска и Пољска влада нису прихватиле заједничко саопштење министара за запошљавање и социјална питања Европске уније чији је циљ промоција једнакости полова у дигиталној ери због приговора на референцу на ЛГБТИQ, скраћеницу која треба да покрије цео спектар геј, бисексуалних, трансродних, интерсексуалних, квир и родно неопредељених особа.

Пошто око тога није постигнута једногласност, а земље ЕУ су изразиле револт рекавши да више неће толерисати поступке Варшаве и Будимпеште, Аустрија је, као председавајућа Савета ЕУ, усвојила текст у који је укључена референца LGBTIQ, премда он нема законску тежину коју имају формални закључци Савета ЕУ. То је исход који никога није оставио задовољним и додатно је бацио светло на све већи раздор у погледу питања фундаменталних вредности који је оделио Пољску и Мађарску од остатка блока.

PRAJD – PARADA PONOSA – HOMOSEKSUALCI – LGBT – LEZBEJKE – PEDERI – TRANSEKSUALCI – Ucesnice na paradi ponosa.
BGD, 18.09.2016.
foto:N.Skenderija

Обе земље су суочене са такозваним дисциплинарним процедурама Члана 7 због тога што су наводно нарушиле демократске норме ЕУ. Европска комисија тражи да Пољска буде санкционисана због контроверзних промена у правосудном систему земље, док је, с друге стране, Европски парламент Мађарску оптужио за подривање независности судства, слободе изражавања и права мањина. Парламент је у оптужбу против Мађарске укључио и корупцију и лош третман миграната и избеглица.

Пољска и мађарска влада су одбациле ове оптужбе и инсистирају на томе да њихови ставови већином одражавају вредности њихових конзервативних друштава. Али поновни покушаји ове две владе да ублаже значај питања чији је циљ заштита ризичних група су разбеснели земље ЕУ које сматрају да Варшава и Будимпешта заговарају дискриминацију мањина и неоправдано занемаривање основних људских права.

„Инклузија и једнакост LGBTIQ популације су основне вредности наше Европске уније“, рекао је холандски министар за запошљавање и социјална питања Воутер Колмес и нагласио да је то место где он „повлачи линију“ и да никада „неће угрозити те принципе“. „То није питање за дискусију и никада није ни требало да буде доведено у питање у било којој земљи чланици. Сада сам срећан зато што је референца у тексту“, каже Колмес.

Неке земље ЕУ су тврдиле да се Аустрија, која председава Саветом ЕУ, прва приклонила примедбама Мађарске и Пољске и предложила алтернативни текст из којег је била избачена референца LGBTIQ, а уместо ње су коришћене нејасне одреднице попут „генетских карактеристика“ и „сексуалне оријентације“. Портпаролка аустријског председништва Саветом ЕУ Вера Пирерфелнер каже да ове притужбе немају основа зато што је у оригинални предлог Аустрије била укључена референца LGBTIQ, која се нашла и у финалној, усвојеној, верзији текста. „Расправа је била веома тешка у почетку. Очигледно је да постоје земље које имају проблема са спомињањем LGBTIQ. Трудили смо се да пронађемо заједнички језик, али ако постоје земље чланице које угрожавају те напоре, мислим да није праведно да се то пројектује на председавајућу земљу“, рекла је Пирерфелнер.

Текст који је Аустрија усвојила позива земље ЕУ да „подржавају младе људе у оснаживању њихових дигиталних способности и самопоуздања при коришћењу дигиталних технологија, као и у побољшавању њихове онлајн и писмености у погледу друштвених мрежа тако што ће предузети кораке ка стварању и одржавању инклузивног, безбедног и недискриминишућег онлајн простора за све, укључујући и младе из нижих социоекономских слојева, младе који припадају етничким мањинама укључујући Роме, младе особе са инвалидитетом, младе у руралним подручјима, младе мигранте и младе LGBTIQ особе“.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!