Прочитај ми чланак

Рампа за странце руши и Шенген!

0

referendum

Шта ће сада бити? – питали су се јуче европски и швајцарски медији, дан после референдума на коме су швајцарски бирачи тесном већином подржали „ограничавање масовне имиграције“ што значи и запошљавања и настањивања странаца из ЕУ.

За сада се зна да ће Швајцарска морати да уведе квоте за радну снагу из држава ЕУ. Тиме ће бити прекршена одредница Шенгенског уговора о слободи кретања људи унутар „шенгенског простора“, па ће Берн и Брисел морати поново, у року од три године, да испреговарају своје односе. 

Грађани као суверени

Швајцарска има специфичан политички систем у коме се народ назива сувереном, који може да доведе у питање и обори све одлуке владе и парламента. Сваки појединац или група може да поведе иницијативу за расписивање референдума уколико сакупи више од 100.000 потписа. Референдумски предлог пролази и његово спровођење у дело постаје обавезно уколико добије двоструку већину: подршку просте већине укупног броја гласача и подршку већине од 26 кантона. Иницијатива Народне партије за ограничавање (масовне имиграције) победила је са само 19.000 гласова разлике од укупно три милиона гласача. 

Како ће затим изгледати односи са Европском унијом која је главни економски партнер Швајцарске? О томе за сада може само да се нагађа. Суспендовање шенгенског и свих билатералних уговора између ЕУ и Швајцарске могло би да донесе негативне последице швајцарској привреди у којој сваки други запослени добија плату захваљујући извозу.

Постоје реални изгледи да уколико укине слободу кретања странаца из ЕУ, Швајцарска неће више моћи да рачуна на економске и трговинске бенефиције које сада има од ЕУ. Остаје чињеница да је Швајцарска, земља без природних сировина и изласка на море, изградила традицију умећа тихе дипломатије која ће јој и овог пута вероватно бити од велике користи.

Лидер швајцарских синдиката Униа Алдо Ферари оценио је да је на референдуму победио страх јер се радници боје да ће им радна снага са истока ЕУ одузети радна места приставши да ради под лошијим условима и за ниже плате. У току кампање, иницијатор референдума Народна партија (крајња десница у парламенту) инсистирала је на чињеници да сваке године на швајцарско тржиште рада уђе 80.000 странаца, иако је влада улазећи у Шенгенски уговор обећавала не више од осам хиљада. 

Европска десница ликује

Све крајње десне партије у Европи које заговарају пропаст ЕУ поздравиле су резултат референдума у Швајцарској, аплаудирајући „луцидности швајцарског народа“, како је рекла Марин Лепен, лидер француског Националног фронта. Шефови дипломатија реаговали су суздржано жалећи због исхода и већ јуче ставили односе са Берном на дневни ред састанка у Бриселу.

Резултат швајцарског референдума је лоша вест за Европску унију, нека врста шамара челницима ЕУ који су, попут председника Европске комисије Мануела Бароза, који је до последњег тренутка веровао у супротан исход гласања.

Европска унија сада страхује да швајцарски пример не утиче на јавно мњење у Немачкој, Великој Британији, Француској и другим земљама у којима домаће становништво масовно губи посао јер радна снага и предузећа са истока Уније долази на њихову територију.

Европска унија сада ће морати да положи рачуне: зашто је под изговором људских права укидала границе не припремивши услове за такав историјски корак? То је једино било у интересу послодаваца који су добили раднике-робове, како су то показале бројне афере у државама ЕУ које су шокирале јавност. Услуга је учињена крајњој десници која је тако добила масовне гласове из радничких редова.

Понижавајуће за све Немце!

„Швајцарци ризикују раскид са Европом“, „Гласање с фаталним последицама“, „Швајцарска је рекла Зај… ЕУ“ – неки су од наслова у немачкој штампи поводом одлуке Швајцараца да се приклоне конзервативно-популистичкој иницијативи СВП-а и макар тесном већином кажу „да“ за ограничење масовног досељавања у земљу. Ова одлука је, чини се, највише погодила Немце јер је Швајцарска после Америке њихова друга омиљена исељеничка земља. 

Бесни и политичари

Реакције на референдум су стигле и с немачког политичког врха. Министар финансија Волфганг Шојбле је изјавио да ће то да „проузрокује мноштво проблема за Швајцарску“, а председник Европског парламента Мартин Шулц је поручио да је „Швајцарска са ЕУ закључила уговоре који гарантују слободу њиховим грађанима и да је Швајцарска требало да се информише о томе уколико жели да ограничи приступ грађанима ЕУ“.

Прво ограничење плата менаџерима, а сада ограничавање досељавања.

„Швајцарци поново стоје на путу интересима сопствене привреде, а фирмама прете фаталне последице“, пише дневник „Велт“.

„Иако се земља по овом питању преломила напола, то је ипак успех противника масовног досељавања. У Бриселу и другим европским престоницама ова одлука ће изазвати експлозију“, наводи минхенски „Зидојче цајтунг“.

„Богате Немце од Алис Шварцер до Улија Хенеса швајцарске банке ће и даље прихватати оберучке. Али, кад се ради о томе да се у европском контексту игра по заједничким правилима или покаже солидарност, Швајцарска истиче своје нечланство у ЕУ и удаљеност од европских институција, и кружи као хладна планета Плутон далеко од Сунца кроз свемир. Та иреална политика нема будућност“, коментарише „Хановерше алгемајне цајтунг“. 

Више само Италијана

Тренутно у Швајцарској живи и ради 23,5 одсто странаца, око 300.000 Немаца, који су после Италијана друга највећа група досељеника. Као лекари, научници, менаџери и предузетници зарађују велики новац, али и фризери и келнери се такође отимају за послове у алпској држави.

„Сада знамо како је понижавајуће кад је неко непожељан у једној земљи и кад се животни и професионални планови грубо зауставе због квота о досељавању“, опомиње „Нирнбергер нахрихтен“.

Магазин „Фокус“ је отишао најдаље и анализирао колико је Швајцарска заправо расистичка земља, наводећи случај америчке водитељке Опре Винфри коју је једна швајцарска продавачица одбила да услужи кад је хтела да купи ташну, мислећи да она не може да је приушти, затим забрану купања за азиланте на јавном купалишту у кантону Аргау, или забрану даљег зидања џамија, која је такође изгласана на референдуму, па до изјава швајцарске посланице Натали Рикли, која је без устезања рекла да јој „сметају масе Немаца у земљи“.

Пресудили економски разлози

Наш дугогодишњи друштвени радник и познати синдикални активиста Зорана Јовановић у хотелу „Берн“ у Берну заједно са швајацарским политичарима пратио је ток референдума.

– Пратио сам резултате који су пристизали из кантона, уз присуство екипе Првог програма швајцарске телевизије (СФ1), која се укључивала уживо у програм с интервјуима познатих политичара-чланова парламента, Паула Рехстајнера, који је уједно и председник Савеза швајцарских синдиката, Корада Пардинија, члана управног одбора Уние и швајцарског парламента кантона Берн као и Регуле Риц, коопредседнка Зелених, а било је и других политичара – прича за „Вести“ Јовановић.

– Кад су обелодањени коначни резултати сви окупљени у хотелу „Берн“ били су благо речено – шокирани! Општи је закључак да је ширење страха међу гласачима учинило своје – додаје Јовановић. – Ако тражимо узроке за овакав исход референдума, не може се рећи да је у питању традиционална нетрпељивост Швајцараца према странцима, што многи сада истичу у први план. Пресудили су пре свега економски фактори. Енормни скок цена станова условљен је приливом миграната. Просечан Швајцарац више не може да плати кирију, плате не прате поскупљење трошкова живота, ту је и повећање криминалитета, све тањи фондови социјалних осигурања и многих других разлози.

(Вести)