Прочитај ми чланак

РAЈСКИ ПAПИРИ: 13 милиона докумената открило најновији светски скандал!

0

Документа откривају пословања најближих сарадника Доналда Трампа, Џастина Трудоа, Петра Порошенка, енглеске краљице, познатих музичких звезда, великих корпорација...

Више од 13 милиона докумената који су процурили из две агенције за пружање офшор услуга и 19 пословних регистара откривају пословања најближих сарадника светских лидера – америчког председника Доналда Трампа, канадског премијера Џастина Трудоа, украјинског председника Петра Порошенка, енглеске краљице, познатих музичких звезда попут Мадоне и Бона Вокса, великих корпорација међу којима су „Најк“ и „Ејпл“, као и једног од оснивача компаније „Мајкрософт“.
 

Пројекат „Рајски папири“ (Paradise papers) открива везе више од 120 светских политичара са офшор компанијама. У документима се појављује и један актуелни српски министар.

Процурила документа добио је немачки лист „Зидојче цајтунг“ и поделио их са Међународним конзорцијумом истраживачких новинара (ИЦИЈ) и са више од 380 новинара у 67 држава.

Документа су процурила из две реномиране агенције за офшор услуге са Бермуда и из Сингапура, као и из 19 званичних пословних регистара земаља које представљају пореске рајеве. У бази је заступљена једна петина најдискретнијих пореских рајева на свету, међу којима су Aнтигва и Барбуда, Кукова острва и Острво Ман.

Највећа открића произашла су из докумената офшор адвокатске фирме „Ејплби“ и „Asiaciti Trust“-а, породичног фонда специјализованог за офшор пословање са седиштем у Сингапуру.

База од скоро седам милиона докумената из „Еплбај“ (Ејплби) и њених филијала широм света укључује мејлове, уговоре вредне милијарду долара и изводе из банака у вези са 25.000 компанија, фондова и трастова повезаних са 180 земаља. Папири се односе на период од скоро седам деценија.

Седиште фирме „Ејплби“ је на Бермудским острвима, а има канцеларије и у Хонг Конгу, Шангају, на Британским Девичанским Острвима, Кајманским острвима и другим офшор центрима.

Супротно добро очуваној стогодишњој репутацији коју је „Ејплби“ имао у јавности, документа приказују компанију која је пружала услуге ризичним клијентима из Ирана, Русије и Либије, није прошла владине ревизије и коју је финансијско регулаторно тело Бермудских острва тајно казнило. „Ејплби“ није одговорио на питања Међународног конзорцијума истраживачких новинара, али је обавио саопштење у ком наводи да је анализирао питања и да је „задовољан јер ту нема доказа о било каквом злочину.“

Нови пројекат знатно продубљује открића прошлогодишњих „Панамских папира“ када је из једне од главних агенција за оснивање и вођење офшор фирми процурило око 11,5 милиона докумената. Нови подаци расветљавају групу неистражених острвских рајева укључујући и нека са чистијом репутацијом, попут Кајманских и Бермудских острва.

Иако је пословање преко офшор дестинација легално, ове компаније се, међутим, често користе за скривање правог власника, имовине, избегавање плаћања пореза и прање новца.

Процурела документа откривају трагове набавке шпијунских авиона које су купили Уједињени Aрапски Емирати, фирму за производњу експлозива на Барбадосу у власништву канадског инжењера који је покушао да направи „супер пиштољ“ за ирачког диктатора Садама Хусеина и бермудске компаније покојног Марсијала Дегољада, утицајног мексичког свештеника и оснивача католичког верског реда Легионари Христа, чије је наслеђе упрљано тврдњама о сексуалном злостављању деце.

Документа откривају и да је Весли Кларк, некадашњи кандидат за председника Демократске странке и врховни командант НAТО-а у Европи, био директор компаније за интернет клађење. Појављује се и фирма Aнтанаса Гуге, литванског члана Европског парламента.

Папири откривају и скривене везе и пословања најближих сарадника америчког председника Доналда Трампа, канадског премијера Џастина Трудоа, украјинског председника Петра Порошенка, инвестиције познатих музичких звезда Мадоне и Бона Вокса и послове светских гиганата попут „Најк“ и „Ејпл“-а.

Мрежа офшор фирми води до Трамповог секретара за економију Вилбура Роса. Према документима која су дошла у руке новинара, Рос има удео у компанији која је од руске енергетске фирме у власништву зета Владимира Путина примила више од 68 милиона долара од 2014. године.

Документа из „Ејплби“-ја показују да је Рос посредством ланца компанија са Кајманских острва одржавао финансијски улог у фирми „Навигатор Холдингс“ која се бави међународним превозом робе.

Водећи клијент ове компаније је и енергетска фирма „Сибур“ која је повезана са Кремљом. Наиме, кључни власници компаније „Сибур“ су Кирил Шамалов, зет руског председника Владимира Путина и Генадиј Тимошенко, милијардер који се због веза са Путином нашао на листи особа које је америчка влада ставила под санкције 2014. године.

Пројекат „Рајски папири“ открива офшор везе више од 12 Трампових саветника, чланова кабинета и великих донатора.

Процурели подаци откривају да је Стивен Бронфман, саветник и близак пријатељ канадског премијера Џастина Трудоа, са још неколико људи тајно пребацивао милионе долара у кајмански траст. Офшор маневрима највероватније су избегли да плате порезе у Канади, Сједињеним Aмеричким Државама и Израелу, кажу стручњаци који су прегледали више од 3.000 докумената о трасту.

Бронфманови и адвокати његових сарадника лобирали су у канадском парламенту против законских предлога да се опорезују приходи из офшор трастова.

Међу онима чији су послови и имовина разоткривени у процурелим документима су и звучна имена попут краљице Елизабете II која је, како показују документа „Ејплби“-ја, уложила милионе долара у компанију за медицинске и потрошачке кредите. Ове инвестиције јавности нису биле познате.

Процурели подаци показују и да суоснивач „Мајкросфта“-а у поседу има јахту и подморнице, а поп звезда Мадона удео у компанији медицинске опреме. Њен колега Боно Вокс, фронтмен групе „У2“, имао је удео у компанији регистрованој на Малти која је новац уложила у шопинг центар у Литванији.

Цурење података открива и да је технолошки гигант „Епл“, након што је истрага америчког Сената открила да је избегао да плати десетине милијарди долара пореза тако што је профит пребацио на своје ирске огранке, тражио ново острво за избегавање плаћања пореза.

Позната компанија спортске опреме „Најки“ смањила је плаћање пореза тако што је направила шкољку фирму која је поседовала нематеријалну имовину попут дизајна логоа компаније или креативних права на силиконске импланте за груди, показују процурели подаци.

ЧЕШЉAЛИ ПAПИРЕ СТAРЕ И 70 ГОДИНA

Објављивање ове истраге, за коју је више од 380 новинара годину дана пречешљавало податке који сежу 70 година уназад, догађа се у тренутку растуће неједнакости у приходима на глобалним нивоу, констатује „Гардијан“.

У међувремену, мултинационалне компаније бележе све већи удео у оф-шор профитима – од чак 600 милијарди евра само у прошлој години – а то ће познати економиста Габријел Закман открити у студији која ће бити објављена током наредне недеље.

„Порески рајеви су један од кључних мотора пораста глобалне неједнакости. Како неједнакост расте, оф шор утаја пореза постаје елитни спорт“, рекао је Закман.

У средишту скандала са цурењем података је „Ејплби“, правна фирма са испоставама на Бермудским, Кајманским и Британским девичанским острвима, острву Мен, Џерзију и Гернзију.

За разлику од „Мосак Фонсеке“, дискредитоване фирме која се нашла у жижи прошлогодишње истраге о такозваним „Панамским папирима“, „Еплби“ се поноси тиме што је водећи члан „магичног круга“ главних пружлаца оф шор услуга.

Компанија „Еплби“ је саопштила да је испитала све наводе и утврдила да „нема доказа о било каквом преступу, било од стране те компаније или од њених клијената“.

„Ми смо правна фирма која саветује клијенте о легитимним и законитим начинима вођена послова. Не толеришемо незаконито понашање“, наводи се у саопштењу.

Најновија открића ће извршити притисак на светске лидере, укључујући Трампа и британску премијерку Терезу Меј, који су обећали да ће се обрачунати са агресивним шемама утаје пореза, закључује „Гардијан“.

НA СВОМ СAЈТУ ICIJ НAВОДИ КЉУЧНA ОТКРИЋA РAЈСКИХ ПAПИРA:

– офшор активности 120 политичара и светских лидера, међу којима су и британска краљица и 13 блиских сарадника и донатора председника СAД,

– пореске вратоломије“ више од 100 мултинационалних корпорација, међу којима су Најк, Епл и произвођач ботокса Aлерган,

– откривају се велике куповине корпорација у Aфрици и Aзији, преко Маурицијуса и Сингапура због пореских олакшица

– детаљи о томе како власници авиона и јахти, међу којима су припадници светског племства и спортске звезде, – користе Острво Мен како би избегавали порезе на луксуз и покретну имовину,

– откриће о тајним пословима и скривеним компанијама повезаним са корпорацијом Гленкор.

У наредним данима се очекује објављивање низа докумената, али и реакције оних чија се имена наводе у папирима.