Руски председник Владимир Путин упозорио је Израел да не покушава са испоруком оружја украјинској влади. Израелски политичари су предложили да њихова влада пошаље оружје Украјинцима као одговор на одлуку Москве да испоручи ракетни систем С-300 Ирану.
У интервјуу за Россиyа 1 ТВ, Путин је данас рекао да би такав потез Тел Авива био контрапродуктиван и да би “само проузроковао нову рунду непријатељства”.
Дрски став израелских политичара као и Путинове одлуке сведоче о томе да односи између Израела и Русије нису глатки. Јаз између две земље је много већи него што је то представљено у јавности управо због искривљене слике о Израелу.
Како би се боље схватила израелска спољна политика довољно је видети њихов уговор са Немачком. Четири подморнице класе “делфин” већ су испоручене Израелу, док ће још две убрзо стићи. Високо софистициране подморнице су најскупље борбено средство Израела и процењује се да свака вреди 700 милиона долара.
Немачка финансира трећину трошкова, а прве две подморнице је Израел добио гратис као одштету због историјског дуга начињеног за време холокауста.
Саме подморнице не би изазивале забринутост да не поседују независне енергетске јединице са водоничним горивом које су готово нерањиве. У случају да се опреме нуклеарним оружјем имале би значајан утицај на војне операције.
Међутим, ми сви знамо да недужни и јадни Израел нема никакво нуклеарно оружје, зар не? После толико жалби због иранског нуклеарног програма, ко би још очекивао да Израел поседује такво оружје?
Ипак, истина је другачија. Процењује се да јеврејска држава има преко 400 нуклеарних глава које су направљене у подземним бункерима у нуклеарном центру Димона и другим тајним лабораторијама. Такав нуклеарни арсенал никако не одговара земљи која “промовише” одбрамбену политику.
Захваљујући Делфинима, Израел је опремио поморске снаге нуклеарним главама а добио и могућност да скривено врши посматрање обале и покрета непријатељских бродова, подешава артиљеријску ватру и изводи друге извиђачке операције повезане са поморским посматрањем.
Циљ Израела јесте да захваљујући немачким подморницама добије стратешку предност над арапским државама, пошто има могућност да пресече све комуникације на обалама Медитерана, Црвеног мора и Арабијског полуострва.
Једна од подморница се налази и у Индијском океану одакле циља на иранску војну инфраструктуру. Зато и не чуди толико узбуђење израелских политичара због одлуке Путина да Ирану пружи шансу да се одбрани.
Немачка влада је одлуку о испоруци пет подморница Делфин Израелу донела без претходног консултовања са Европском унијом, НАТО-ом и пре узимања у обзир међународне заједнице која тежи балансу на Блиском истоку.
Иако је тај случај изазвао комешање у европским политичким круговима готово нико не помиње међународну истрагу о израелском нуклеарном наоружању. Израелска морнарица тајно патролира Средоземним морем и у могућности је да изазове “случајне” деструкције не само у јужноевропским земљама, већи у Британији.
Међутим, подморнице снабдевене нуклеаркама нису на листи претњи НАТО-у, што није случајност већ очигледни доказ блиске сарадње Израела и НАТО држава. У овом тренутку једини који може одржати баланс снага (помоћи државама које Израел угрожава својом агресивном политиком) јесте Владимир Путин.
Упутнице
http://www.presstv.ir/Detail/2015/04/18/406911/Putin-warns-Israel-on-Kiev-arms-delivery
http://journal-neo.org/2015/04/17/rus-izrail-yadernoe-oruzhie-na-podvodny-h-lodkah/