Прочитај ми чланак

„Путин се наругао Обаминим санкцијама“

0

putin_medvedev_2

Санкцијама против једне руске банке и једног броја званичника Кремља, САД су успеле да уштину Москву, али ако је циљ био да се председник Русије Владимир Путин натера на повлачење војске са Крима или да се одврати од даљих присвајања територија – ефикасност тих санкција остаје сумњива. Како Асошиејтед прес наводи у данашњој анализи, Путин се наругао досадашњим казненим мерама америчког председника Барака Обаме у постхладноратовској игри шаха са Русијом.

Бараче, много сам се „насикирао“ што сте нам увели санкције, као да каже председник Русије Владимир Путин Обами

Путин се ове седмице спрдао са Обамином одлуком да замрзне финансијска средства пословних људи блиских руском председнику, као и средства Банке Русије – брзо је увео контрамере, забранивши путовања у Русију деветорици америчких званичника и конгресмена.

Руским узвратним санкцијама погођен је и сенатор Џон Мекејн, који је поводом тога изјавио: „То значи, рекао бих, да од мог пролећног одмора у Сибиру нема ништа“.
Могле би, пак, да уследе озбиљније последице ако се садашња непопустљивост у односима буде усијала.

Путин за сада каже да нема потребе за новим узвратним мерама Русије, али је министарство спољних послова Русије саопштило да ће Москва „оштро одговорити“.

Путин тврди да не планира даље упаде у Украјину или друге земље у окружењу. Али он исто тако не планира да Крим врати Украјини. САД и Европи је остало да извагају могућност увођења строжих санкција Русији, у енергетском и банкарском сектору. То би им се, међутим, могло обити о главу ако Москва одговори запленом имовине САД и других земаља на својој територији, или прекидом испорука природног гаса Европи, која је веома зависна од Русије за набавку тог енергента.

„Ако Русија не уради ништа више после оног што је урадила са Кримом, мислим да ће Обамина остати на садашњим санкцијама“, рекао је Ричард Фонтејн, председник Центра за нову америчку безбедност из Вашингтона и додао: „Мислим да чекају да виде да ли је ово крај руског авантуризма, или ће тога бити још, а ако тога буде, они ће реаговати новим санкцијама“.

Према Фонтејновим речима, САД својим постепеним приступом даје Русији шансу да „дипломатски скрене са садашњег курса“ и разреши кризу. „Проблем је, међутим, у томе што Путин не показује никакву намеру да скрене са курса. Ако скретање са курса значи повлачење оног што је урадио на Криму, не бих рекао да ће се то постићи овим
санкцијама“, рекао је Фонтејн.

Москва је саопштила јуче да ће ове године можда одустати од позајмљивања новца на светским тржиштима. Европска унија је такође увела санкције Русији због Крима, и у петак
је проширила листу лица којима ће замрзнути и имовину нити ће им издавати визе за путовања.