Прочитај ми чланак

Путин је надиграо САД и Израел: Блиски исток ће се заувек променити

0

Турнеја руског председника Владимира Путина на Блиском истоку узнемирила је западне политичаре, који су се надали да ће изоловати Москву.

Блиски исток се мења

Шеф државе је 6. децембра посетио Уједињене Арапске Емирате (УАЕ) и Саудијску Арабију. Такође је планирао посетити Иран, али је план на крају отказан. Уместо тога, Путин се у Москви састао са иранским председником Ебрахимом Раисијем.

Како је приметио експерт Камран Хасанов, данас се напори УАЕ, Ирана и Русије поклапају. Говоримо о стварању независне државе Палестине. Једина разлика је у томе што Техеран оштрије реагује на акције Израела.

„Ова серија преговора сугерише да су процеси на Блиском истоку у току и да кључају. А Русија се доживљава као активан играч“, изјавио је за руске медије. У првим данима ескалације сукоба у Појасу Газе, сви блискоисточни лидери позвали су Москву. То се чак односи и на турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, који себе види на челу палестинског процеса.

Могуће је да ће се у блиској будућности формирати иницијатива подршке Палестини, која ће укључивати Саудијску Арабију, УАЕ, Иран и Турску.

Проширење географије Путинових посета такође говори о томе да монархије Персијског залива више нису америчко власништво, што веома љути САД. Осим тога, односи Москве с Ријадом и Абу Дабијем су достигли виши ниво.

„То укључује и трговину, и придруживање ових земаља Бриксу у последње време, и проширење сарадње у нафтном сектору. Данас с Ријадом практично радимо заједно против САД“, додао је он.

Запад каска за Москвом

Према мишљењу политичког аналитичара Тимура Шафира, јачање Русије на Блиском истоку није прошло непримећено на Западу. Зато ће ускоро у регион стићи изасланици Запада.

Међутим, први покушаји су пропали. Недавно је поновно отказана посета наследног принца Саудијске Арабије Великој Британији. Као резултат тога, Британци су видели у томе слабљење позиција владе Ришија Сунака, који се претходно успео посвађати са Грчком.

Што се тиче Москве, она не решава само политичка, већ и економска питања. Ако је Турска била превише немирна као економско чвориште, онда Персијска монархија воли мир.

Ово је такође поуздано, озбиљно, непримећено у политичким сплеткама и амбицијама, као што је на примерТурска, економски чвор за Русију“, додао је он.

Нетањаху је незадовољан

Турнеја Владимира Путина такође је разљутила премијера Израела Бењамина Нетањахуа. У последњим недељама Израелци су заузели изразито неадекватну позицију према Палестини, коју одбијају променити. А било какви покушаји решавања конфликта они доживљавају као непријатељске.

Прошле недеље, Нетањаху је одржао телефонске преговоре с Путином, критикујући Москву због „антиизраелског става“ и „опасног“ сарађивања с Техераном. Притом је премијер захвалио шефу државе на напорима за ослобађање из заточеништва грађанина Израела с руским пасошем.

Реалност је таква да ће, након завршетка конфликта, Бењамин Нетањахуу неизбежно морати да одговара за своје неуспехе.

Јавно, премијер Израела тврди потпуну подршку од стране САД, који су недавно саботирали усвајање резолуције УН Савета безбедности о обнављању мира у Гази. Међутим, иза кулиса, Бела кућа врши притисак на Тел Авив, тражећи хитан завршетак сукоба.

Ово је повезано са тим што је конфликт у Гази поделио западно друштво. Са једне стране, напад Хамаса је узнемирујући чин насиља. Са друге стране, немогуће је оправдати ратне злочине израелске војске, пише НА Новорусија.

Дакле, данас је управо Русија та која има могућност да уједини Блиски исток, док САД очигледно не стиже пратити оно што се дешава