Прочитај ми чланак

ПРОТЕСТИ ШИРОМ ЕВРОПЕ Дигао се народ у Немачкој, Швајцарској, Шпанији, Британији

0

Упркос мерама опреза и социјалне дистанце због корона вируса, широм Европе грађани различитих политичких партија увелико протестују тражећи потпуно укидање мера и оптужују владе да су лоше реаговале на кризу и да су мере против вируса биле заправо мере против људских права и демократије.

Други викенд заредом хиљаде људи окупиле су се на протестима у неколико градова Немачке против рестриктивних мера уведених због епидемије, али протесте су одржали уједињени левичари и десничари и против медијског мрака оличеном у државној немачкој телевизији, насељавања миграната, обавезне вакцинације и инсталирања 5г мрежа. Готово на сваком протесту у Немачкој буде и одређени број ухапшених демонстраната.

И у Варшави су грађани протестовали, али уз интервенцију полиције. Десетине их је ухапшено. Демонстранти оптужују Владу да мере против короне користи за обрачун са опозицијом.

„Ударали су ме са леђа, оборили на колена. Затим су ме гурнули на полицијски ауто“, каже Јацек Бури.

У Швајцарској грађани траже да се мере које гуше нормалан живот одмах укину.

„Желим да живим независно. Желим слободу за моју децу“, каже Нађа Секлак која је протестовала у Швајцарској.

У Хајд парку у Лондону одржан је протест против карантина, али и вакцинације и 5г мрежа. Полиција је ухапсила 19 демонстраната, између осталих и брата бившег вође Лабуриста Џеремија Корбина.

„Мислим да не кршимо закон. Желимо да кажемо шта осећамо, бранимо наше људско право јер не желимо да вакцинација буде обавезна“, каже једна од жена која протестује у Лондону.

И у Тирани су данас били масовни протести, ухапшено је десетине људи, међу њима и супруга председника Албаније Иљира Мете.

После више од два месеца карантина, буне се и Шпанци. Првог дана када је умрло мање од 100 особа, демонстранти су тражили да се све мере што пре укину.

„Према мом мишљењу мере треба да остану у Мадриду. Многи се придржавају правила, али неки их потпуно игноришу. Зато мере треба да остану обавезне“, сматра Давид.

У САД у само две државе није најављено попуштање мера. Зато су се грађани Пенсилваније окупили у протесту против демократског гувернера, који их позива да остану код куће. Једна од парола на овом скупу била је и да комунизам убија брже од короне.

Белгијски лекари из болнице “Свети Петар”, окренули су леђа премијерки Софи Вилемс, кад је дошла да им пружи подршку. Властима замерају: смањење бужета за здравство, мале плате, недостатак медицинског особља.

Данас се протестовало и у Србији. Народ се окупио испред Скупштине да пружи подршку Бошку Обрадовићу и Ивану Костићу из покрета Двери који штрајкују глађу, али им полција није дозволила да приђу огради коју је поставила мимо закона (по оцени многих учесника протеста). Након тога су се учесници упутили у протетсну шетњу до РТС-а, где су однели захтеве (које је Бошко Обрадовић послао РТС-у пре неколико дана и на које није добио одговор), да му се омогући да се појави у емисији или у термину од 60 минута и изнесе разлоге звбог којих штрајкује глађу.

Међу протестантима који су пружили подршку „Дверашима“ испред Скупштине, били су и њихове колеге опозиционари из других покрета и странака: Саша Радуловић са најближим сарадницима из покрета Доста је било, као и Драган Ђилас и Јанко Веселиновић који су са Обрадовићем у Савезу за Србију.