• Почетна
  • СВЕТ
  • Протест Кипрана: Тројка штампа евре и купује нације!
Прочитај ми чланак

Протест Кипрана: Тројка штампа евре и купује нације!

0

(Танјуг)

Неколико стотина грађана Кипра окупило се данас испред седишта Европске уније и председничке палате у Никозији у знак протеста због могућег усвајања плана за спасавање острва од банкротства.

kipar-protest-kriza-ap_ff
Демонстранти су критиковали председника Никоса Анастасијадеса и „тројку“ – Европску унију, Међународни монетарни фонд и Европску централну банку – за време посете Анастасијадеса Бриселу, где ће вечерас бити одржан састанак министара финансија еврозоне који ће одлучивати о кредиту за спасавање Кипра од банкротства.

Око 500 чланова комунистичке странке АКЕЛ, окупило се испред канцеларије Европске комисије, узвикујући: „Не погињи главу, народе Кипра, избори се за своја права“ и „Тројка штампа евре и купује нације“.

– Протестујемо због онога што намерава тројка, која је мари за народ Кипра, већ само за бројке и новац – рекао је за АФП на скупу један од чланова партије АКЕЛ. – Њихова главна брига су кипарске банке, што је у супротности са основним принципом ЕУ, да обезбеди добар живот грађанима.

Партија АКЕЛ, која има 19 од 56 места у парламенту, одбила је да потпише споразум о понуди, док је била на власти пре него што је Анастасијадес изабран прошлог месеца.

– Анастасијадес је крив. Он слуша тројку. Акел би се носио с проблемом много другачије. Ми никад не бисмо дозволили да Кипар буде талац тројке. Требало би да изађемо из еврозоне и вратимо своју валуту – рекао је други члан АКЕЛ-а, Чарлс Василију.

На другом скупу, испред председничке палате, учествовало је око 200 људи, већином банкарских радника, који су носили транспарент с натписом: „Нећемо да постанемо робови 21. века!“.

kipar-protest-kriza-3ap_fff

Уочи састанка у Бриселу, који ће водити председник Европског савета Херман ван Ромпеј, Анастасијадес је изразио очекивање да ће решење о помоћи тој острвској медитеранској држави у избегавању банкрота „бити постигнуто ускоро“.

Председник и министар финансија Кипра јутрос су одлетели на састанак у Брисел, потврдио је портпарол кипарске владе Христос Стилијанидес, који је додао да су „преговори у веома деликатној фази, ситуација веома тешка, а рокови кратки“.

Кипарска влада мора да обезбеди 5,8 милијарди евра директно са приватних штедних рачуна у тамошњим банкама, пре истека рока 25. марта који им је дала Европска централна банка.

kipar-protest-kriza-2ap_ffff

Уколико споразум о пакету помоћи од 10 милијарди евра данас не буде одобрен, Кипар би већ у понедељак могао да прогласи банкрот и тако постане прва држава која ће бити избачена из еврозоне – а можда и из Уније.

Суочен са гневом јавности и јуришем на банке, кипарски парламент је прво одбио да прихвати финансијску ињекцију из фондова Европске централне банке за излазак из дужничке кризе уз образложење да су услови неприхватљиви, да би потом одобрио прве три од осам мера владе у настојању да се испуне услови које је поставила Унија за спасавање кипарске привреде.