Прочитај ми чланак

„Пропали смо“ – Експанзија БРИКС-а изазвала узбуну у САД

0

Конгресменка Марџори Тејлор Грин критиковала је Бајденову владу, што не посвећује довољно пажње јачању БРИКС-а.

Према њеним речима, жеља земаља блока, „уморних од Сједињених Држава“, да одустану од употребе долара задаће ударац америчкој економији, која већ доживљава озбиљне проблеме.

Ширење БРИКС-а узнемирило је конгресменку Марџори Тејлор Грин. Она је упозорила, да ће све већи утицај блока имати „разорне“ последице по САД, и довести до пропасти Американаца.

Како блок БРИКС јача, америчка економија слаби. Чланови организације, чији се број повећава, могу да заобиђу западне санкције и да тргују сопственим валутама, рекла је политичарка на недавном састанку са бирачима у Џорџији.

Гринова је рекала, да је Бајденова администрација „зажмурила “ на ширење БРИКС-а, којем су Иран, Аргентина, Уједињени Арапски Емирати, Саудијска Арабија, Египат и Етиопија позвани да се придруже. Посланица је такође критиковала шефа Беле куће због, како је рекла, „опсесије Владимиром Путином“.

Она је оптужила америчког председника да игнорише унутрашње проблеме земље, укључујући тешко стање у привреди, растућу инфлацију и криминал, и кризу фентанила. По њеном мишљењу, Бајден „Америку ставља на последње место“ и „притом уништава сваки део демократије“. „Док ми радимо ове глупости, постоје друге земље у свету, моћне земље које се удружују, јер су уморне од Сједињених Држава“, нагласила је Гринова.

Према њеним речима, земље БРИКС-а „ међусобно склапају трговинске споразуме, озбиљне трговинске споразуме који кажу- ми ћемо куповати од вас, ви ћете куповати од нас, није нас брига за америчке санкције, и трговаћемо једни са другима у сопственим валутама, а не у доларима. „ Ово је једна од најразорнијих ствари, која нам се свима може десити “, изјавила је политичарка.

Она је објаснила, да ће колапс долара негативно утицати на пензионе планове, и личну штедњу обичних Американаца.

Претходно је, сличан став изнео и Владимир Путин. Руски лидер је на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу рекао, да све већа популарност коришћења националних валута за прекограничну трговину, сигнализира крај хегемоније долара.