Прочитај ми чланак

ПРОКЛЕТО ЗЛАТО Буркине Фасо

0

burkina faso teroristicki napad

Терористички напад се десио у срцу Уагадугуа, главног града Буркине Фасо, 15. јануара. Нападачи су напали ресторан Капућино и луксузни хотел Сплендид. Таоци су ослобођени након интервенције владе наредног јутра.

Преко 20 особа је погинуло, док је на стотине рањено. Одговорност за напад преузео је Ал-Мурабитун, огранак Ал Каиде у Исламском Магребу.

Мора се скренути пажња на неколико детаља. Прво, ово је први терористички напад у Буркини Фасо. Друго, француске безбедносне снаге су учествовале у акцији ослобађања таоца. Један припадник америчке војске је био заједно са француским војницима на лицу места. Он се „случајно нашао“ у земљи. Треће, умешане су биле и америчке снаге…

mapa burkina fasoПоставља се питање – зашто је земља окружена суседима, где су терористички напади постали одавно свакодневица, тако дуго била поштеђена напада све до ове трагедије?

Група Боко Харам терорише на истоку Нигера, банде Ал Каиде су активне на северу Малија, али ниједан терористички напад није забележен у  Буркини Фасо до напада у Уагадугуу. Зашто сада, зашто не раније?

Постоји једно објашњење имунитета Буркине Фасо према тероризму. А то објашњење је Блез Компаоре, који је земљом владао 27 година (1987-2014).

Као резултат побуне Буркинаца, он је дао оставку 31. октобра и отишао у Обалу Слоноваче. Неколико месеци касније његов савезник је покушао да изврши пуч али није успео, што је увело земљу у још већу анархију.

roh kabore

Рох Каборе, тренутни председник Буркине Фасо

Рох Марк Кристиан Каборе победио је на председничким изборима у новембру 2015. Дужност је преузео 29. децембра 2015. Пре инаугурације, војни суд Буркине Фасо издао је међународну потерницу за бившим председником Блез Компаореом, оптуженим за пуч 1987. и убиство револуционара и вође Томаса Санкаре. Прави корак, без сумње.

Буркина Фасо је вероватно била поштеђена терористичких напада јер је влада била умешана у нелегалну продају оружја исламистичким милитантима. Ипак, починиоци недавног напада немају везе са исламом јер су управо муслимани били њихова главна мета. Према недавном попису (2006), који је спровела влада Буркине Фасо, 60.5% Буркинаца је исламске вероисповести. Око четвртина је хришћанске.

Много година земљом су владали католици, укључујући свргнутог председника Компаореа, Санкару – лидера којег је убио Компаоре и новог председника Кабореа. Међутим, исламисти су увек лако налазили заједнички језик са хришћанином Блезом Компаореом и имали одрешене руке да елиминишу „лажне“ муслимане док машу исламистичким заставама.

Учешће америчке војске у операцији ослобађања таоца у хотелу Сплендид није тешко објаснити. Сједињене Државе имају базу у Уагадугуу, Буркини Фасо, још од 2007.

Чињеница је да је присуство америчке војске у војним операцијама 14 субсахарских земаља изван очију јавности. Листа земаља које су домаћини америчким објектима укључује: Буркину Фасо, Конго, Демократску Републику Конго, Централну Афричку Републику, Чад, Етиопију, Џибути, Кенију, Мали, Нигер, Нигерију, Сомалију, Јужни Судан и Уганду.

Регион је пребогат ресурсима. Буркина Фасо је богата бакром, гвожђем, угљем, манганом, фосфатом и калајом. Злато је највеће богатсво које земља поседује. За разлику од других извозника злата, чије су резерве на измаку, Буркина Фасо је тренутно у експанзији ископавања злата. Године 2011. (време великих политичких тензија) продукција је порасла 32%. Буркина Фасо је постала четврти највећи произвођач злата после Јужноафричке Републике, Малија и Гане. Злато заузима половину извоза.

Нова влада се суочава са безбедносним изазовима. Терористички напад се десио само пар недеља након инаугурације како би се председник подсетио на то ко одлучује у земљи. Постоји неко ко лако може или да гурне земљу у блато терора или да сузбије терористичке активности. Без сумње, тај „неко“ неће одустати од моћи у којој је уживао за време владавине Блеза Компаореа. Једина ствар коју треба гледати је како ће председник одговорити на ову демонстрацију силе.

tomas sankara

Томас Санкара

Постоје афрички лидери који су непоколебљиви у решености да сачувају националне интересе до краја, укључујући нигеријског председника Мухамеда Бухарија и Јакоба Зуму, председника Јужноафричке Републике.

Али није довољно да се устане против Запада. Томас Санкара, бивши лидер Буркине Фасо је то лепо схватио.

У једном од својих најпознатијих говора које је одржао на самиту Организације афричке уније (сада Афричке уније) у Адис Абеби 1987, Санкара је пасионирано позвао на одбијање да се исплати дуг у облику вечне пљачке афричких земаља.

Он је рекао: „Ако само Буркина Фасо одбије да исплати дуг, ја нећу бити на следећој конференцији.“ Тада су му се лидери Организације афричког јединства смејали и аплаудирали, али нису јединствено прихватили одлуку. За годину дана Буркину Фасо је представљао Блез Компаоре који је физички елиминисао Санкару три месеца након говора. Тренутни председник Буркине Фасо добро схвата докле може довести раздор између афричких земаља.

Аутор текста: Alexander Mezyaev

Упутница

Gold of Burkina Faso

(Србин.инфо превод Маја Орлић)