Прочитај ми чланак

ПРЕСТАНИТЕ ДА НАС УБИЈАТЕ! Америком се шире протести против полицијске бруталности (Видео)

0

protesti u americi

Трећу ноћ за редом хиљаде незадовољних становника Њујорка и других већих америчких градова протестовали су против примене смртоносне силе од стране полиције на штету афро и латино мањина. Истовремено тужиоци су објавили како ће размотрити подизање оптужнице против полицајца који је прошлог месеца убио ненаоружаног човека у округу Бруклин.

Последње убиство у великом низу претеране употребе силе против, чини се, припадника расних мањина, догодило се прошлог месеца када је на мрачном јавном стубишту полицајац убио ненаоружаног 28 годишњака Акајџи Грлија (Akaija Gurley).

Окружни тужилац Бруклина, Кенет  Томпсон, рекао је у петак да ће да формира пороту која би требала да одлучи о подизању оптужнице против Питера Лианга (Peter Liang), полицајца који је усмртио Грлија. Полиција је објавила како постоји велика могућност да је Лианг случајно запуцао.

Модерни линч

На новинској конференцији одржаној овог петка, председник удружења БК Нејшн (BK Nation), Кевен Пауел (Кevin Powell), назвао је убиство „Последње у низу модерног линчовања“.

Избијање већим делом мирних протеста започело је у среду након што је порота одлучила да не подигне оптужницу против полицајца Данијела Пантилиоа (Daniel Pantaleo) који је убио 43 годишњег Ерика Гарнера, оца шесторо деце. Гарнер је био привођен због сумње да је илегално продавао цигарете.

СТАТИСТИКА

На државном нивоу у Америци 13 одсто становника је афричког порекла, 28 одсто ухапшених у 2010. години црне је боје коже, 32 посто смртно страдалих у случајевима привођења од стране полиције је црне боје коже, 42 посто затвореника који чекају извршење смртне казне су црнци.

На снимку привођења видљива је рука полицајца Пантилиоа око врата касније преминулог Гарнера; Пантилио је био само један од четири полицајца који су приводили Гарнера.

Гарнер, који није био наоружан, оборили су на плочник, на снимку се јасно чује како осумњичени Гарнер запомаже како не може да дише. Порота је заседала девет недеља да би на крају одлучила како се против полицајца Пантилиоа неће подићи оптужница.

‘Не могу да дишем’ постао је слоган демонстраната против полицијске бруталности.

Гарнерова мајка и удовица јуче су рекле да су их размере демонстрација и то што на њима нема насиља заиста дирнуле.

„Толико је дивно видети људе који су изашли на улице. Била сам толико поносна на њих. Било ми је топло око срца“, казала је Гарнерова мајка Гвен Кар, додајући да је остала заробљена у аутомобилу када су демонстранти блокирали саобраћај, преноси АП.

Гарнерова удовица Исо Гарнер је испричла да је видела демонстранте са прозора свог стана и рекла сину: „Види колико воле твог оца“.

Прошлог месеца порота државе Мисури одлучила је не подигне оптужницу против полицајца Дарена Вилсона који је у августу усмртио ненаоружаног 18 годишњака, Мајкла Бауна(Michael Brown), у предграђу Сент Луиса. Брауново убиство подстакло је избијање великог таласа протеста.

И на западу земље протести

У четвртак је у граду Феникс у држави Аризона још једног ненаоружаног становника црне боје коже убио бели полицајац за време нагуравања, што је изазвало талас протеста у том граду.

„Власти су створиле чудовиште и то чудовиште је сада на слободи“, рекла је медицинска сестра из округа Бронкс за време протеста.

Одлуке пороте из Фергусона и Њујорка о неподизања оптужница против полицајаца беле боје коже разбеснели су обичне становнике као и стручњаке за људска права.

„Забринута сам због одлуке поротника у оба случаја, посебно када се у обзир узму докази који постоје за обадва инцидента“, рекао је Посебан известителац за људска права Уједињених нација, Рита Исак.

„Овакве одлуке с правом остављају многе забринуте по питању  додељивања имунитета за случајеве у којима су жртве претеране употребе силе Американци афричког порекла или неких других мањина“, додала је Рита Исак.

amerika protesti e2

ПОЛИЦИЈА ИЗНЕВЕРЕНА

Полицајци кажу да се због реакције Американаца на одлуку велике пороте осећају изневерено и демонизовано.

У Калифорнији је избило насиље када су маскирани демонстранти почели да разбијају прозоре и излоге и гађају полицију разним предметима.

Полиција Берклија је применила сузавац и димне бомбе у растеривању неколико стотина демонстраната који протестују против полицијске самовоље.

Протести су прво били мирни, демонстранти су намеравали да дођу до Окленда, али придружили су им се агресивно расположени људи који су каменовали полицију.

Портпаролка полиције у Берклију Џен Коутс је изјавила да је један полицајац лакше повређен у суботу увече када су неки демонстранти гађали полицајце каменицама и другим објектима.

Она је рекла да су просторије неколико фирми опљачкане и оштећене. Полиција је употребила сузавац и димне бомбе да растера демонстранте, јавио је радио КЦБС.

У Сијетлу је јуче неколико стотина људи прошетало центром града до седишта полиције. Једна група се одвојила од осталих демонстраната и покушала је да сиђе са тротоара на улицу.

Полиција је саопштила да су неки демонстранти гађали каменицама полицајце који су им блокирали улаз у полицијску станицу. Седам особа је ухапшено том приликом.

Камере за контролу полиције

Градоначелник Њујорка, Бил де Бласио, рекао је како ће 22 хиљада градских полицајаца проћи додатну обуку.

Федерална истрага открила кршење људских права

Одељење за правосуђе Кливленда (Охајо), дало је одобрење за почетак реконструкције градске полиције након што је федерална истрага открила да је честа употреба претеране силе довела до великог неповерења између грађана и полиције, посебно међу становницима афричког порекла.

Овом обуком би се обучили да боље комуницирају са становништвом задржавши приликом привођења осумњичених смиреност.

Такође, убудуће ће као део опреме полицијци носити и посебне камере које ће да снимају њихово деловање на терену .

Амерички председник Обама похвалио је градоначелниково обавезивање на деловање у сврху побољшања рада полицијских радника.

„Превише Американаца осећа неправеду због јаза између наших професионалних идеала и начина на који се закон примењује на свакодневној основи“, рекао је председник Обама.

Активисти за људска права позвали су на одржавање великог протеста 13. децембар којег ће пропратити самит о људским правима.

Државни тужилац, Ерик Холдер, обећао је покренути темељну и независну федералну истрагу која би требала да расветли потенцијална кршења људских права у случају Гарнер.

 (Advance, Associated Press, rt.com, Танјуг, Глас Русије, Србин.инфо)